Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.20.07.2020

Baramundi

Pomoc w czasie pandemii.
20.07.2020

Stop infekcjom

CloudGuard
17.07.2020

Analiza zagrożeń

Kaspersky Threat Attribution Engine
17.07.2020

Strażnik danych

QGD-1602P
16.07.2020

Dysk przemysłowy

Transcend MTE352T
16.07.2020

Połączenie sił

Fugaku
16.07.2020

Brama bezpieczeństwa

Check Point 1570R
23.06.2020

PLNOG Online

PLNOG Online
23.06.2020

Nowe zagrożenie

Ramsay

Lenovo SR650 – serwer uniwersalny

Data publikacji: 20-03-2018 Autor: Marcin Jurczyk

Najbardziej podstawowym elementem każdego centrum przetwarzania danych jest serwer i nie ma tu znaczenia, czy mówimy o tradycyjnym data center, czy też o dowolnie rozumianej chmurze obliczeniowej. Bez serwera ani rusz…

Na przestrzeni ostatniej dekady byliśmy świadkami wielu interesujących zwrotów na rynku serwerów x86. Hegemonia Intela jako głównego dostawcy procesorów x86 to skutek słabnącej popularności układów firmy AMD, która na szczęście przypomniała o sobie w 2017 roku, wprowadzając nową generację procesorów. Zmiany zaszły również w sposobie dostarczania technologii x86 – jeszcze do niedawna forsowane rozwiązania oparte na serwerach kasetowych nie spełniają wymagań najnowszych trendów. Hiperkonwergencja i współdzielenie lokalnych zasobów dyskowych to podejście do budowy infrastruktury sieciowo-serwerowej wykluczające użycie serwerów typu blade. Do ciekawych przetasowań na rynku serwerów doszło także za sprawą debiutu firmy Cisco, która postanowiła spróbować swoich sił w branży, z którą do tej pory nie była kojarzona. Debiut okazał się sukcesem, a Cisco objęło pozycję lidera rozwiązań kasetowych na rynku amerykańskim. Innym istotnym wydarzeniem było przejęcie od firmy IBM biznesu związanego z serwerami x86 przez chińską firmę Lenovo. Dobrze znana linia serwerów System x była rozwijana jeszcze do ubiegłego roku, kiedy to Lenovo zaprezentowało zupełnie nową linię maszyn ThinkSystem, odchodząc kompletnie od starego nazewnictwa. Testowany model SR650 to bezpośredni następca dobrze znanej od lat linii x3650, a więc najpopularniejszej klasy produktów przeznaczonych dla szerokiej grupy zastosowań. Jest to zarazem pierwszy serwer nowej linii testowany na łamach „IT Professional” (dotychczas testowaliśmy maszyny x3850 oraz x3950).

> ARCHITEKTURA I ZASTOSOWANIE

Lenovo ThinkSystem SR650 to dwuprocesorowa maszyna zamknięta w obudowie typu rack o wysokości 2U. Zdaniem wielu osób tego typu serwery to obecnie najbardziej uniwersalny sprzęt mogący zaspokoić potrzeby zarówno najmniejszych klientów, jak i tych najbardziej wymagających. Wynika to głównie ze sporych możliwości dopasowania specyfikacji technicznej serwera do własnych potrzeb – zarówno pod kątem wydajności obliczeniowej, pamięci operacyjnej, pamięci masowej, jak i komunikacji zewnętrznej. W związku z powyższym SR650 pozycjonowany jest jako najbardziej uniwersalna platforma, która z powodzeniem sprawdzi się jako serwer aplikacyjny, bazodanowy, host maszyn wirtualnych, platforma pod VDI czy też big data. Oczywiście w portfolio Lenovo znaleźć można serwery przeznaczone dla bardziej specyficznych grup odbiorców, jak chociażby typowi klienci MSP czy wymagający rozwiązań typu mission critical klienci korporacyjni.

Żaden z dostępnych serwerów nie zapewnia jednak takiej elastyczności i stosunku cena/jakość jak SR650. W przypadku najnowszej serii ThinkSystem, w tym testowanego modelu, mamy do czynienia z serwerami wyposażonymi w dwa gniazda procesorowe, wspierające najnowsze CPU rodziny Intel Scalable, które mogą być wspomagane maks. 3 TB pamięci operacyjnej TruDDR4, taktowanej częstotliwością 2666 MHz. Na każde gniazdo CPU przypada 12 modułów DIMM, co przy maksymalnej pojemności kości wynoszącej 128 GB daje wspomnianą pojemność maksymalną. Obecnie dostępne układy Intela limitują wydajność SR650 na poziomie 56 fizycznych rdzeni i 112 wątków dla dwuprocesorowych serwerów. Pozostałe nowości Intela dla platformy Purley to: do 38,5 MB pamięci podręcznej LLC (Last Level Cache) na CPU, 6 kanałów DDR4 na gniazdo oraz zastąpienie magistrali QPI nową metodą komunikacji między procesorami – UPI (UltraPath Interconnect) podnoszącą prędkość transmisji do 10,4 GT/s. Lista nowych funkcji dla rodziny Intel Scalable jest znacznie dłuższa, a omówienie zmian w architekturze CPU to temat na osobny artykuł (po więcej szczegółów odsyłamy do numeru 2/2018 „IT Professional”).

Jeszcze jedną różnicą, na którą warto zwrócić uwagę w przypadku serwerów wyposażonych w najnowsze układy Intela, jest podniesione zapotrzebowanie na energię elektryczną. W stosunku do poprzedniej generacji współczynnik TDP (Thermal Design Power) wzrósł ze 165 W do 205 W, a dzięki technologii Intel Turbo Boost 2.0 możliwa jest krótkotrwała praca procesora z wydajnością powyżej TDP. Za dostarczenie energii elektrycznej odpowiadają dwa redundantne zasilacze pracujące w trybie N+N. W zależności od potrzeb do wyboru są cztery warianty mocy – 550, 750, 1100 oraz 1600 W. Mowa oczywiście o wysokowydajnych zasilaczach Platinium lub Titanium, charakteryzujących się odpowiednio efektywnością na poziomie 94 lub 96% przy 50% obciążeniu.


W kwestii wyboru dostępnych modeli procesorów – możliwości są niemal nieograniczone. W zależności od zapotrzebowania na wydajność można zastosować CPU z całego portfolio Intela, począwszy od najmniej wydajnych układów Bronze, poprzez modele Silver oraz Gold, na Platinium kończąc. W przypadku najsłabszych procesorów trzeba również mieć świadomość konsekwencji wyboru, jak chociażby braku opcji Hyper-Threading czy Turbo Boost w przypadku układów Bronze. Chcąc skorzystać z maksymalnej pojemności 1,5 TB RAM na gniazdo, konieczne jest wybranie wersji M, dostępnej od wersji Silver wzwyż.

> STORAGE

SR650 daje spore możliwości konfiguracji podsystemu dyskowego. Maksymalna liczba dysków związana jest bezpośrednio z wyborem ich formatu. W zależności od potrzeb i wybranego typu obudowy serwera do wyboru są standardowo dyski SAS/SATA typu SFF oraz LFF. Dostępne są trzy typy obudowy serwera SR650. Pierwszy scenariusz zakłada wyłącznie wybór dysków 3,5-calowych. W takim przypadku możliwe jest zainstalowanie maksymalnie 8 lub 12 dysków LFF z przodu obudowy oraz dwóch dodatkowych dysków LFF z tyłu.

[...]

Autor jest architektem w międzynarodowej firmie z branży IT. Zajmuje się infrastrukturą sieciowo-serwerową, wirtualizacją infrastruktury i pamięcią masową.

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"