Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.20.07.2020

Baramundi

Pomoc w czasie pandemii.
20.07.2020

Stop infekcjom

CloudGuard
17.07.2020

Analiza zagrożeń

Kaspersky Threat Attribution Engine
17.07.2020

Strażnik danych

QGD-1602P
16.07.2020

Dysk przemysłowy

Transcend MTE352T
16.07.2020

Połączenie sił

Fugaku
16.07.2020

Brama bezpieczeństwa

Check Point 1570R
23.06.2020

PLNOG Online

PLNOG Online
23.06.2020

Nowe zagrożenie

Ramsay

Systemy wielochmurowe i usługi dla aplikacji

Data publikacji: 20-03-2018 Autor: Jerzy Michalczyk

Wzrasta znaczenie systemów opartych na wielu chmurach i zwiększa się zapotrzebowanie na podejście do bezpieczeństwa bazujące na automatyzacji oraz skupiające się na aplikacjach – wynika z czwartej edycji corocznego raportu State of Application Delivery (SOAD) opublikowanego przez firmę F5.

W dobie cyfrowej transformacji aplikacje stanowią nową klasę aktywów i ważne źródło zróżnicowania zmieniających się przedsiębiorstw. Coraz bardziej konkurencyjna gospodarka cyfrowa wymaga, aby były one dostarczane z maksymalną prędkością, skalą i zwinnością, dlatego coraz więcej organizacji zwraca uwagę na wykorzystanie w tym celu możliwości, jakie daje chmura. Rozwój oprogramowania hostowanego w chmurze stwarza nowe możliwości, ale i zupełnie nowe wyzwania dla organizacji, które muszą wdrażać i zarządzać portfolio wielu aplikacji w środowiskach wielochmurowych. Systemy automatyzacji i orkiestracji mogą pomóc usprawnić i znormalizować procesy IT w tradycyjnych centrach danych, prywatnych chmurach i chmurach publicznych, jednak szybkie tempo wprowadzania innowacji rodzi jednocześnie obawy o bezpieczeństwo i zapewnienie spójnego doświadczenia w różnych środowiskach. Usługi i aplikacje hostowane w chmurze mogą pomóc organizacjom zwiększyć wydajność, utrzymać dostępność, poprawić bezpieczeństwo oraz uzyskać wgląd w zachowanie i kondycję oprogramowania niezależnie od jego lokalizacji. Tym dynamicznym technologicznym ekosystemem rządzi zmiana, co oznacza, że rodzaje aplikacji, sposoby ich wdrażania i środowiska, w których są wdrażane, stale ewoluują.

Firma F5 przeprowadziła badania motywacji klientów leżące u podstaw wdrażania usług dla aplikacji. Badano bieżące potrzeby biznesowe i sposób, w jaki kształtują one decyzje podejmowane przez IT, w tym lokalizację samej aplikacji, bezpieczeństwo wymagane do ochrony przed różnymi zagrożeniami oraz korzyści płynące z automatyzacji zadań. Przeanalizowano opinie pochodzące od ponad 3000 respondentów z całego świata – firm z różnych branż, o różnych rozmiarach i rolach, zadając pytania na temat wyzwań i możliwości wynikających z trwającego procesu transformacji cyfrowej.

Z raportu wynika, że w rejonie EMEA (Europa, Bliski Wschód i Afryka) rosnące znaczenie systemów wielochmurowych pomaga firmom i instytucjom w lepszej optymalizacji aplikacji, automatyzacji oraz przechodzeniu cyfrowej transformacji. Dokument opisuje także wynikające z tej zmiany wyzwania dotyczące bezpieczeństwa i sposobu funkcjonowania przedsiębiorstw i instytucji.

Chmura a transformacja cyfrowa

Organizacje korzystają z rozwiązań chmurowych w celu uzyskania zwinności niezbędnej do realizacji projektów cyfrowej transformacji. 25% organizacji wdrażających tego typu projekty ma ponad 50% aplikacji zlokalizowanych w chmurze, w porównaniu z 15% organizacji, które nie realizują żadnych projektów transformacji cyfrowej. Podobne trendy można zauważyć, analizując infrastrukturę IT – firmy realizujące projekty związane z cyfrową transformacją zgłaszają częstsze korzystanie z infrastruktury chmury publicznej.

Nowe architektury i optymalizacja w IT

Optymalizacja w IT to główna korzyść wynikająca z działań podejmowanych na rzecz transformacji cyfrowej (tak twierdzi 69% respondentów). Na drugim miejscu znalazło się zdobywanie przewagi konkurencyjnej (59%), a na trzecim optymalizacja procesów biznesowych (46%). Te korzyści to wynik łączenia chmur, opracowywania nowych środowisk i architektury aplikacji oraz automatyzacji w IT.

Ponad połowa (57%) respondentów wskazała, że ze względu na transformację cyfrową stosuje w IT automatyzację i orkiestrację. Prawie połowa (48%) pracuje nad udostępnianiem aplikacji z chmury publicznej, a 48% zmienia sposób rozwijania tych aplikacji. 43% twierdzi, że realizacja projektów związanych z transformacją cyfrową spowodowała, że zaczęli przyglądać się nowym architekturom aplikacji, w tym kontenerom i mikrousługom.

Według SOAD 54% respondentów ocenia przydatność poszczególnych chmur dla konkretnych aplikacji na podstawie analizy każdego przypadku. Jak zawsze, bezpieczeństwo pozostaje głównym wyzwaniem w rozwiązaniach chmurowych. W państwach EMEA stosowanie spójnej polityki bezpieczeństwa dla wszystkich aplikacji w firmie było najbardziej wymagającym lub frustrującym aspektem zarządzania środowiskiem wielochmurowym (42% odpowiedzi). Według 39% największym wyzwaniem jest ochrona aplikacji przed istniejącymi i przyszłymi zagrożeniami. Według raportu SOAD spowodowało to wzrost liczby organizacji korzystających z Web Application Firewall (WAF). 61% ankietowanych obecnie używa tej technologii do ochrony swoich aplikacji.

[...]

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"