Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.01.06.2021

Monitory interaktywne Newline...

Na rynek trafiły nowe monitory interaktywne Newline MIRA stanowiące kompletne narzędzia...
27.05.2021

Anywhere Workspace

VMware wprowadza rozwiązanie Anywhere Workspace
27.05.2021

Narzędzie SaaS

Lenovo Device Intelligence Plus
27.05.2021

Nowa fala przetwarzania edge

Red Hat Edge
27.05.2021

Wirtualny router od QNAP-a

QuWAN vRouter
27.05.2021

Ochrona endpointów

Cisco SASE
27.05.2021

Monitor graficzny

Monitor graficzny PD2725U od BenQ zaprojektowany jest z myślą o wygodnej pracy...
27.05.2021

Monitoring wizyjny

D-Link Vigilance
27.05.2021

Moc i elastyczność

Liebert EXM2

Przyszłość przechowywania danych

Data publikacji: 21-03-2018 Autor: Grzegorz Adamowicz
SCHEMAT DZIAŁANIA SIECI...

Powstanie takich usług jak Amazon S3, IBM Cloud Object Storage, Google Cloud Storage lub Rackspace Files (oparty na otwartym projekcie OpenStack Swift) rozpoczęło kolejną epokę przechowywania danych. Równolegle coraz popularniejsze stawały się takie rozwiązania do przechowywania plików jak Dropbox, Box.com, OneDrive i Google Drive – zarówno duże firmy, jak i końcowi użytkownicy otrzymali wiele możliwości wygodnego składowania plików.

Na początek warto sobie uświadomić, że prawie wszystkie współczesne strony WWW korzystają z usługi S3. O tym fakcie przypomniała (chociaż w niezbyt miły sposób) awaria tego serwisu, która całkowicie lub częściowo unieruchomiła wiele stron i usług. Wykorzystanie nieśmiertelnego protokołu HTTP wspomaganego szyfrowaniem transmisji dzięki SSL (Secure Sockets Layer) sprawia, że rozwiązanie jest uniwersalne i wygodne, a problemy dotyczące replikacji i kopii bezpieczeństwa danych przenoszone są na usługodawcę – w przypadku S3 jest to Amazon.

Kolejnym krokiem w ewolucji funkcjonalnych i wygodnych rozwiązań do przechowywania danych mogą być serwisy wykorzystujące blockchain. Co ma wspólnego z przechowywaniem danych technologia szeroko kojarzona z kryptowalutami? Przede wszystkim, u podstaw tego protokołu leży bezpieczeństwo. A więc dane, które będą składowane w takim magazynie, będą z pewnością szyfrowane mocnym algorytmem. Przewagą rozwiązań opartych o blockchain jest zatem wysoki poziom ochrony przechowywanych danych uzyskiwany dzięki szyfrowaniu, decentralizacji i segmentacji (sharding). W praktyce oznacza to, że zapisując np. 2 GB danych, sieć rozkłada je na małe porcje i zapisuje je w różnych miejscach, a ponadto replikuje w trzech miejscach (lub większej ich liczbie). Wszystkie informacje są szyfrowane kluczem, do którego ma dostęp tylko właściciel plików.

> FILECOIN I IPFS

Wszystkie projekty realizujące przechowywanie plików oparte o blockchain mają wspólny model działania: można wynająć nieużywane miejsce na dysku i zarabiać na tym, że inni użytkownicy z niego korzystają, lub za niewielką opłatą za gigabajt danych samemu wynająć potrzebną przestrzeń.

Filecoin oraz IPFS (InterPlanetary File System, Międzyplanetarny System Plików) są projektami stworzonymi przez firmę Protocol Labs, skupioną na rozwoju oprogramowania wykorzystującego technologie zdecentralizowanego przechowywania i dystrybucji danych. IPFS jest rozproszonym systemem plików, z którego można korzystać, używając m.in. protokołu HTTP. System nie używa jednego centralnego miejsca przechowywania danych, co czyni go bardzo odpornym na awarie. Stabilna wersja tego systemu została udostępniona stosunkowo niedawno – w listopadzie ubiegłego roku.

Po IPFS powstał Filecoin, który w momencie przygotowywania artykułu nadal pozostawał w fazie implementacji. Mamy więc możliwość zgłoszenia się do pomocy przy rozwijaniu sieci jako użytkownik bądź osoba udostępniająca miejsce na dysku.


Protokół Filecoin to zdecentralizowana sieć przechowywania plików (Decentralized Storage Network, DSN), która została zbudowana na bazie protokołu blockchain z unikatowymi tokenami. Klienci używają tokenów (można je nazwać wirtualnymi pieniędzmi) podczas zapisywania i odczytywania plików. Osoby, które udostępniają miejsce na swoich serwerach, otrzymują tokeny po potwierdzeniu, że pliki faktycznie zostały zapisane na dysku i można było je odczytać. Sieć również dba o replikację danych i weryfikuje, czy pliki nie zostały zapisane wielokrotnie na tym samym serwerze (deduplikacja).

Tokeny otrzymują również osoby, które przeprowadzają weryfikację prawidłowego przechowywania danych. W sieci Bitcoin znamy je pod nazwą górników. Tu działa to podobnie. Górnicy również partycypują w tworzeniu nowych tokenów. Regulacja ceny za gigabajt danych częściowo odbywa się poza protokołem i jest kontrolowana przez blockchain. Istnieją więc dwa połączone nierozerwalnie ze sobą rynki:

 

  • Storage Market – rynek dostępnego miejsca na przechowywanie danych (w blockchain);
  • Retrieval Market – rynek zapotrzebowania na ściągnięcie plików (poza blockchain).


Filecoin został zbudowany na podwalinach wspomnianego wcześniej IPFS. Niestety, firma Protocol Labs, która zajmuje się rozwojem obu projektów, do tej pory nie udostępniła jeszcze oprogramowania, które pozwala na podłączenie się do sieci Filecoin. Można natomiast prześledzić rozwój Filecoina i przetestować IPFS, którego repozytorium znajduje się na Githubie (github.com/ipfs). Warto też zaglądać na stronę domową projektu: ipfs.io. Zwłaszcza że Protocol Labs swoją pracą nad IPFS i Filecoinem inspiruje innych – powstało kilka konkurencyjnych projektów, które pozwalają na pracę z mechanizmami przechowywania plików opartych o blockchain.

[...]
 

Doświadczony inżynier systemów. Specjalizuje się w automatyzacji procesów i monitoringu aplikacji rozproszonych. Propagator ruchu open source.Organizator wydarzeń związanych z IT.Freelancer. W wolnych chwilach twórca fantastyki i fantastyki naukowej

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"