Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.31.12.2020

Cykl webinarów

weinnovators.club
30.12.2020

Integracja z Teams

Veeam Backup
30.12.2020

Namierzanie zagrożeń

Flowmon Networks i Fortinet
30.12.2020

Wsparcie dla przedsiębiorstw

VMware Cloud on AWS
29.12.2020

Nowe NAS-y Thunderbolt 3

QNAP QuTS TVS-h1288X i TVS-h1688X
29.12.2020

Modele kompaktowe

VPL-PHZ60 i VPL-PHZ50
28.12.2020

Dedykowane przemysłowi

Seria TJ
28.12.2020

Nowa generacja

Router QHora-301W

Nagios – standard monitorowania

Data publikacji: 26-06-2018 Autor: Marcin Jurczyk
Prosty monitoring hostów....

Monitorowanie środowiska IT jest jednym z wielu obowiązków każdego administratora, a jakość i funkcjonalność narzędzi do monitoringu to parametry wpływające na wybór konkretnego rozwiązania. Oprogramowanie Nagios stanowi jedno z najpopularniejszych rozwiązań do monitorowania niemal wszystkiego, co tylko posiada połączenie sieciowe, ze szczególnym uwzględnieniem infrastruktury sieciowo-serwerowej. 

Uniwersalność i możliwości Nagiosa sprawiły, że część użytkowników do dziś traktuje to rozwiązanie jako swego rodzaju standard, właśnie do tej aplikacji przyrównując wszystkie inne produkty dostępne na rynku. Na przestrzeni kilku ostatnich lat wzrosła też popularność konkurencyjnego narzędzia, o którym pisaliśmy w ostatnim czasie – Zabbixa. Jego pozycja jest coraz silniejsza, a pytania o to, co wybrać, to ostatnio jeden z najpopularniejszych tematów w branżowych kanałach czy na grupach dyskusyjnych.

 
Posługując się nazwą Nagios, musimy rozróżniać, który konkretnie produkt mamy na myśli. Podobnie jak to ma miejsce w wielu innych projektach open source, również w przypadku Nagiosa nastąpił swego rodzaju rozdział pomiędzy projektem wciąż rozwijanym na zasadach open source zgodnie z licencją GNU GPL v2 a w pełni komercyjną odmianą rozwiązania bazującą na tymże projekcie. W związku z powyższym Nagios występuje w wersjach Core oraz XI. Nagios Core to w dalszym ciągu oprogramowanie otwarte i ogólnodostępne. Edycja XI to już w pełni komercyjny produkt, wprowadzający wiele usprawnień czy funkcji, a także wsparcie, na którym z pewnością będzie zależeć klientom korporacyjnym. Różnic pomiędzy obiema wersjami jest całkiem sporo, co wcale nie oznacza, że edycja darmowa jest gorsza. 
 
W praktyce Nagios XI to już zintegrowany i ładnie opakowany zestaw produktów (w większości open source) zorientowanych wokół pakietu Nagios Core, który, jak sama nazwa wskazuje, stanowi rdzeń systemu monitorowania. Wersja Core zatem będzie wymagała znacznie większych nakładów czau i pracy, aby zbudować skrojone na miarę, wydajne i funkcjonalne rozwiązanie do monitorowania wszystkich kluczowych elementów naszej infrastruktury. Należy tutaj jasno podkreślić, że o ile w kontekście CAPEX nie mamy do czynienia z żadnym dodatkowym kosztem, o tyle w kontekście czasu koniecznego do wdrożenia i dostosowania efektywnego monitoringu opartego na Nagios Core trzeba liczyć się ze sporymi kosztami, które w pewnym sensie są kosztami ukrytymi. Każdy element związany choćby z nieco bardziej złożonym raportowaniem, powiadamianiem, a nawet najprostszymi czynnościami, takimi jak konfiguracja czy zarządzanie, będzie wymagał dodatkowego nakładu pracy i integracji wielu narzędzi, a to wymaga czasu. W pewnych okolicznościach wydatek rzędu dwóch tysięcy dolarów za wersję Standard Nagios XI pozwalającą na monitoring do 100 węzłów w sieci może okazać się więc akceptowalny, biorąc pod uwagę oszczędność czasu i pieniędzy na ręczną edycję plików konfiguracyjnych i integrację wielu narzędzi skupionych wokół szeroko rozumianego projektu Nagios. 
 
Bardziej wymagający użytkownicy mogą sięgnąć po wersję Enterprise (3495 dolarów) oferującą więcej funkcji analitycznych, związanych z planowaniem rozbudowy infrastruktury czy raportami SLA. Różnica między wersją Standard i Enterprise na poziomie 1500 dolarów jest stała, bez względu na to, na jaką liczbę monitorowanych hostów zakupimy licencję, przy czym 21 495 dolarów to górna granica dla nielimitowanej liczby monitorowanych węzłów. Podjęcie ewentualnej decyzji może ułatwić testowa, 60-dniowa licencja na Nagios XI. Warto również dodać, że Nagios XI jest całkowicie darmowy dla maksymalnie siedmiu monitorowanych węzłów w sieci. 
 
Poza wspomnianymi wersjami Nagios Core oraz XI istnieje również grupa mniej lub bardziej popularnych pakietów oprogramowania do monitoringu infrastruktury wykorzystujących Nagios Core jako rdzeń systemu, jak chociażby FAN (Fully Automated Nagios) czy OpsView. Niektóre z projektów są w dalszym ciągu dostępne za darmo bez ograniczeń, inne zaś wymagają zakupu licencji związanej z liczbą monitorowanych urządzeń. W większości przypadków ulepszenia w stosunku do wersji Core dotyczą webowego interfejsu użytkownika, który jest mocno ograniczony w podstawowym pakiecie, oraz możliwości konfiguracji wielu elementów z poziomu webGUI.
 
> ARCHITEKTURA
 
Nagios to rozwiązanie od samego początku przeznaczone dla systemów Unix/Linux. Oznacza to, że wdrożenie systemu monitoringu opartego na tym oprogramowaniu wymaga w praktyce przynajmniej jednego serwera bazującego na Linuksie. Ograniczenie to nie ma oczywiście żadnego wpływu na monitorowane urządzenia w sieci. Tutaj nie istnieją praktycznie żadne ograniczenia. Nagios bez względu na wersję wykorzystywany jest do monitorowania systemów różnego typu, poczynając od monitoringu poszczególnych usług sieciowych, jak chociażby HTTP, FTP, SMTP, POP3, poprzez monitoring zasobów obliczeniowych dla różnych wersji systemów operacyjnych, na kontroli parametrów środowiskowych czy modnym ostatnio IoT kończąc. 
 
[...]
 
Autor jest architektem w międzynarodowej firmie z branży IT. Zajmuje się infrastrukturą sieciowo-serwerową, wirtualizacją infrastruktury i pamięcią masową.  

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"