Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.31.08.2020

Konferencja PIKE 2020 „Nowy...

Polska Izba Komunikacji Elektronicznej wraz z Polską Fundacją Wspierania Rozwoju...
31.08.2020

Sprawna migracja

Oracle Cloud VMware Solution
31.08.2020

Aktywne cybergangi

Grupa Lazarus
31.08.2020

Coraz groźniej

Ransomware
31.08.2020

Analityka w chmurze

SAS Viya 4
31.08.2020

Fujitsu

Fujitsu zaprezentowało odświeżone portfolio biurowych komputerów stacjonarnych Esprimo...
31.08.2020

Monitory dla biura

EIZO FlexScan
27.08.2020

ABBYY FineReader Server –...

Obecna sytuacja na świecie spowodowała, że musieliśmy się odnaleźć w nowych realiach...
27.08.2020

E-commerce ratuje gospodarkę

W tym roku rodzimy handel elektroniczny odnotowuje najwyższy – od kilkunastu lat –...

Praktyczne zastosowania infrastruktury hybrydowej

Data publikacji: 25-07-2018 Autor: Michał Gajda
Rys. 1. W ramach portalu...

W trzecim, ostatnim artykule dotyczącym platformy Azure Gateway omawiamy praktyczne wykorzystywanie środowiska hybrydowego bazującego na połączeniu lokalnej infrastruktury IT, wraz z zasobami umiejscowionymi na platformie obliczeniowej Azure. Opisujemy elementy wdrażania oraz zabezpieczania maszyn wirtualnych w chmurze. 

W poprzednich artykułach zaprezentowane zostały komponenty konieczne do zestawiania połączeń VPN typu lokacja-lokacja. Owo połączenie spina lokalną infrastrukturą IT stosowaną w ramach danej organizacji z wirtualnym środowiskiem umiejscowionym w chmurze obliczeniowej Microsoft Azure. Oprócz samego tunelu została zbudowana podstawowa wirtualna infrastruktura sieciowa, którą można wykorzystać do wdrażania maszyn wirtualnych w ramach nowej lokalizacji w chmurze.

 
W niniejszym artykule skupimy się na praktycznych aspektach zastosowania prezentowanej infrastruktury hybrydowej. Opisany zostanie sposób wdrażania maszyn wirtualnych w ramach platformy obliczeniowej Azure oraz ogólna metodologia pracy z owymi maszynami, dzięki którym możliwe będzie wykorzystywanie ich do hostowania praktycznie dowolnych usług infrastruktury IT organizacji.
 
> WDRAŻANIE MASZYN WIRTUALNYCH
 
Posiadając gotową infrastrukturę sieciową w ramach platformy Azure, możemy wykorzystać ją do wdrożenia konkretnej przykładowej usługi, pracującej na dedykowanej maszynie wirtualnej. Przeglądając dostępne do wdrożenia maszyny, łatwo zauważyć bogactwo poszczególnych systemów operacyjnych, począwszy od maszyn z różnymi edycjami Linux, jak i maszyny z systemami Windows, zarówno w wersji klienckiej, jak i serwerowej. Mało tego, mamy możliwość wyboru od razu gotowej maszyny wirtualnej posiadającej wdrożone gotowe rozwiązanie, jak na przykład maszyna wirtualna z zainstalowanym systemem bazodanowym SQL Server 2017 Enterprise na Windows Server 2016.
 
W naszym testowym przypadku, jaki zostanie opisany, wystarczy czysta maszyna wirtualna z systemem Windows Ser­ver 2016. Zostanie on wykorzystany do wdrożenia prostej aplikacji webowej pracującej w ramach usługi IIS. Cały proces wdrażania nowej maszyny wirtualnej został zaprezentowany krok po kroku w ramce Wdrażanie maszyny wirtualnej.
 
Alternatywnie proces tworzenia maszyny wirtualnej może być przeprowadzony za pośrednictwem konsoli Windows PowerShell. Podstawowym cmdletem wykorzystywanym w tym celu będzie polecenie New-AzureRmVm, dla którego wystarczy zdefiniować podstawowe parametry maszyny wirtualnej, na przykład:
 
New-AzureRmVm -ResourceGroupName "NorthEurope-RG" -Name `
"NETESTVM02" -ImageName Win2016Datacenter -Credential `
(Get-Credential) -Location "North Europe" -VirtualNetworkName `
"NorthEurope-VNet" -SubnetName "VMSubnet" `
-SecurityGroupName "NETESTVM02-NSG" -OpenPorts 3389
 
Niemniej jednak, dla bardziej zaawansowanych konfiguracji, konieczne może okazać się posłużenie się dodatkowym cmdletem New-AzureRmVMConfig – pozwoli on na wcześniejsze utworzenie tymczasowego obiektu konfiguracji maszyny wirtualnej, do którego będzie można dowolnie dokładać dodatkowe składniki ustawień nowej maszyny. Do realizacji tego celu przydatne będą dodatkowe polecenia zawierające w nazwie charakterystyczny fragment AzureRmVM*. Pełny wykaz dostępnych cmdletów można otrzymać, wprowadzając następujące polecenie:
 
Get-Command -Module AzureRM.Compute
 
> POŁĄCZENIA DO MASZYNY
 
Dostęp do gotowej maszyny wirtualnej odbywa się standardowo za pośrednictwem protokołu RDP. Niezbędne parametry połączenia możemy pozyskać ze szczegółowych ustawień obiektu maszyny wirtualnej. W tym celu odnajdujemy konkretną maszynę, w ramach utworzonych usług naszej grupy zasobów, i w oknie podglądu zawierającym podstawowe informacje o maszynie klikamy opcję Połącz (prywatny adres IP), jak zostało to pokazane na rys. 1.
 
[...]
 
Autor pracuje jako architekt systemów Microsoft, zajmuje się implementowaniem nowych technologii w infrastrukturze serwerowej. Posiada tytuł MVP Cloud and Datacenter Management. Jest twórcą webcastów i artykułów publikowanych w czasopismach i serwisach internetowych

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"