Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.31.08.2020

Konferencja PIKE 2020 „Nowy...

Polska Izba Komunikacji Elektronicznej wraz z Polską Fundacją Wspierania Rozwoju...
31.08.2020

Sprawna migracja

Oracle Cloud VMware Solution
31.08.2020

Aktywne cybergangi

Grupa Lazarus
31.08.2020

Coraz groźniej

Ransomware
31.08.2020

Analityka w chmurze

SAS Viya 4
31.08.2020

Fujitsu

Fujitsu zaprezentowało odświeżone portfolio biurowych komputerów stacjonarnych Esprimo...
31.08.2020

Monitory dla biura

EIZO FlexScan
27.08.2020

ABBYY FineReader Server –...

Obecna sytuacja na świecie spowodowała, że musieliśmy się odnaleźć w nowych realiach...
27.08.2020

E-commerce ratuje gospodarkę

W tym roku rodzimy handel elektroniczny odnotowuje najwyższy – od kilkunastu lat –...

PowerCLI w zarządzaniu maszynami wirtualnymi

Data publikacji: 25-07-2018 Autor: Konrad Kubecki
Pełna lista modułów PowerCLI...

PowerCLI to zestaw poleceń służących do zarządzania szeroką gamą oprogramowania firmy VMware. Pozwala na wykonywanie prac poprzez konsolę PowerShella bez potrzeby logowania się do dedykowanych interfejsów webowych.

PowerCLI wspiera wiele produktów VMware. Są wśród nich m.in.: vSphere, vCenter, vSphere Update Manager, VMware Site Recovery Manager, vRealize Operations Manager, VMware Horizon, NSX-T, vCloud Director oraz vCloud Air. Ogromną zaletą stosowania cmdletów PowerCLI jest wygoda oraz szybkość wykonywania zadań. Co prawda wymaga to poznania komend oraz ich składni, ale w dłuższej perspektywie czyni pracę ze środowiskiem VMware bardziej wygodną. Wysiłek włożony w początkowym etapie poznawania PowerCLI zaprocentuje z czasem, podczas wykonywania bardziej złożonych prac.

 
Administratorzy lubiący tworzyć skrypty wykorzystają komendy PowerCLI oraz składnię PowerShella do automatyzowania powtarzalnych zadań oraz takich, które dotyczą wielu obiektów, przy np. kilkudziesięciu maszynach lub hostach jednocześnie. Rozbudowane środowisko oraz wykonywanie prac na dużej liczbie obiektów to obszar, w którym korzyści wynikające z automatyzacji przy użyciu PowerCLI będą największe.
 
Jakie zadania można „oskryptować” przy użyciu wspólnych możliwości PowerShella i PowerCLI? Spektrum możliwości jest bardzo szerokie i bez większej przesady można postawić tezę, że jedynym ograniczeniem jest ludzka wyobraźnia i umiejętności. Hurtowe zakładanie maszyn wirtualnych oraz zmiana parametrów sprzętowych, przełączanie maszyn pomiędzy wirtualnymi switchami, dodawanie wirtualnych przełączników na wielu hostach ESXi, konfiguracja firewalli... przykładów znajdzie się wiele.
 
Ze względu na dużą liczbę dostępnych cmdletów PowerCLI niniejszy artykuł został poświęcony przygotowaniu środowiska do pracy z produktami firmy VMware poprzez PowerCLI oraz operacjom na maszynach wirtualnych pracujących w infrastrukturze zarządzanej przez vCenter. W tym obszarze cmdlety PowerCLI znacznie poszerzają funkcjonalność środowiska. Wśród nowych możliwości znajdziemy m.in.:
 
  • tworzenie i rekonfiguracja nowych maszyn wirtualnych, hostów, klastrów, zasobów dyskowych, sieci wirtualnych, reguł i alarmów;
  • monitorowanie oraz generowanie danych do zestawień prezentujących stan środowiska;
  • czynności operacyjne, np migrowanie maszyn, porządkowanie snapshotów, restarty, klonowanie, aktualizacje.
 
> Przygotowanie środowiska
 
Przed przystąpieniem do zarządzania środowiskiem VMware za pomocą poleceń linii komend należy odpowiednio przygotować stację roboczą. Niezbędna jest instalacja .Net Framework. Najlepiej, jeśli będzie to świeża wersja, np. 4.7.2. Kluczowy jest natomiast Windows Management Framework 5.1, którego składnikiem jest m.in. PowerShell. Ponadto WMF zawiera aktualizacje do Windows PowerShell Desired State Configuration (DSC), Windows Management Instrumentation (WMI) oraz Windows Remote Management (WinRM). Zarówno .Net Framework, jak i WMF można pobrać ze strony firmy Microsoft. Instalacja obu ww. komponentów pozwala na korzystanie z PowerShella, jednak jeszcze nie znajdziemy w nim poleceń służących do zarządzania produktami VMware. W związku z tym kolejnym krokiem jest instalacja dodatku do PowerShella, zawierającego odpowiednie moduły. Tę czynność wykonuje się już z konsoli Windows PowerShell. Po jej uruchomieniu należy wykonać następujące kroki:
 
1. Pobranie modułów PowerCLI komendą Save-Module -Name VMware.PowerCLI -Path C:installPowerCLI;
 
Na tym etapie może pojawić się pytanie o aktualizację komponentu NuGet provider. Należy wyrazić zgodę;
 
2. Instalacja modułów PowerCLI: Install-Module -Name VMware.PowerCLI;
3. Na koniec warto sprawdzić, czy moduły PowerCLI są na liście zainstalowanych za pomocą komendy: Get-Module -ListAvailable -Name VMware*.
 
Na liście powinno pojawić się około dwudziestu modułów. Przykładowe nazwy to Core, Common, License, vROps, HA, SRM. Większość z nich będzie mieć wersję 10.1.0.X lub 10.0.0.X. Wersja 10.1.0.X zapewnia wsparcie dla najnowszych produktów firmy VMware, w tym m.in.: Vsphere 6.7. Powyższa instalacja wymaga uprawnień administratora na stacji roboczej. Możliwe jest ograniczenie instalacji tylko do aktualnie zalogowanego użytkownika, dzięki czemu podwyższone uprawnienia nie będą potrzebne. Służy do tego komenda zawężająca zakres instalacji:
 
Install-Module -Name VMware.PowerCLI –Scope CurrentUser
 
Należy jej użyć zamiast komendy opisanej w kroku nr 2.
 
> Połączenie i odpytywanie
 
Do połączenia z serwerem vCenter służy komenda Connect-VIServer. W najprostszej postaci wystarczy użyć jej wraz z jednym parametrem, określającym adres IP lub nazwę vcenter:
Connect-VIServer nazwa_vcenter
 
[...]
 
Specjalista ds. utrzymania infrastruktury i operacji. Zajmuje się problematyką budowy, utrzymania i zarządzania centrami przetwarzania danych oraz koordynowaniem zmian dotyczących krytycznej infrastruktury IT.  

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"