Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.25.09.2020

Konferencja PIKE 2020 „Nowy...

Liderzy branży telekomunikacji i mediów o nowych wyzwaniach i przyszłości branży w...
31.08.2020

Sprawna migracja

Oracle Cloud VMware Solution
31.08.2020

Aktywne cybergangi

Grupa Lazarus
31.08.2020

Coraz groźniej

Ransomware
31.08.2020

Analityka w chmurze

SAS Viya 4
31.08.2020

Fujitsu

Fujitsu zaprezentowało odświeżone portfolio biurowych komputerów stacjonarnych Esprimo...
31.08.2020

Monitory dla biura

EIZO FlexScan
27.08.2020

ABBYY FineReader Server –...

Obecna sytuacja na świecie spowodowała, że musieliśmy się odnaleźć w nowych realiach...
27.08.2020

E-commerce ratuje gospodarkę

W tym roku rodzimy handel elektroniczny odnotowuje najwyższy – od kilkunastu lat –...

Elastyczność największą zaletą open source

Data publikacji: 25-07-2018 Autor: Sebastian Kuniszewski

9 na 10 przedstawicieli polskiego sektora technologii korzysta z rozwiązań open source. Wybór głównie pada na systemy operacyjne, ale firmy stawiają też coraz częściej np. na otwarte bazy danych – wynika z badania Polski Rynek Open Source 2018, przeprowadzonego przez Linux Polska. Jako największe zalety tego typu technologii badani wymieniali elastyczność, efektywność kosztową, a także brak uzależnienia się od pojedynczego dostawcy rozwiązań IT. 

 

Badanie na temat rynku otwartych technologii to pierwsza tego rodzaju inicjatywa w naszym kraju, mająca na celu ocenę poziomu wykorzystania narzędzi i oprogramowania open source na polskim rynku. Tegoroczne badanie Linux Polska – polskiej spółki IT specjalizującej się w usługach konsultingowych, doradczych i integracyjnych w zakresie tworzenia architektur rozwiązań, systemów i aplikacji opartych na technologiach open source, zostało przeprowadzone w maju br. wśród specjalistów, inżynierów, menedżerów i osób zarządzających projektami IT, reprezentujących branżę teleinformatyczną, finansową, FMCG czy sektor publiczny. – Cieszymy się, że po raz kolejny możemy przedstawić unikatowe w skali kraju dane, pokazujące skalę korzystania z technologii open source przez polskie firmy, oraz wskazać na motywacje, jakie stoją za wdrożeniem tych rozwiązań. Z naszych obserwacji wynika, a badanie to potwierdza, że otwarte oprogramowanie jest nie tylko powszechnie stosowane w wielu przedsiębiorstwach, ale też ma realny wpływ na polski biznes – mówi Dariusz Świąder, prezes zarządu Linux Polska.

 
NIE TYLKO SYSTEMY OPERACYJNE
 
Jak przedstawiono w opracowaniu, otwarte oprogramowanie jest najczęściej wykorzystywane przez polskie przedsiębiorstwa w obszarze systemów operacyjnych – odpowiedziało w ten sposób ponad 25% badanych. Na drugim miejscu respondenci wskazali na stosowanie otwartych baz danych (19,4%).
 
– Wyniki badania pokazują, że ponad 1/4 organizacji korzysta z otwartych systemów operacyjnych, ale nie jest to jedyne zastosowanie technologii open source w biznesie. Analizując odpowiedzi respondentów, widać, że tego typu rozwiązania są coraz częściej wykorzystywane jako komponenty służące do rozwoju istniejącego już oprogramowania i tworzenia autorskich narzędzi IT. Nad otwartym oprogramowaniem pracuje wielomilionowa społeczność inżynierów i programistów na całym świecie, która dba o ulepszanie danego kodu, pracuje nad wyłapywaniem ewentualnych błędów czy rozbudową funkcjonalności. Dlatego proces wdrażania nowych aplikacji z wykorzystaniem opensourcowych narzędzi zazwyczaj realizowany jest szybko i sprawnie – komentuje Tomasz Dziedzic, CTO w Linux Polska. Niemal co szósty biorący udział w badaniu korzysta z otwartych technologii w obszarze automatyzacji (14,9% badanych), czyli rozwiązań, które np. pomagają w utrzymaniu kontroli nad wdrożeniami w środowiskach centrów danych oraz tzw. kontenerów (14,6% respondentów), które m.in. upraszczają proces budowania i wdrażania nowego kodu. Innym przykładem są rozwiązania chmurowe (12% badanych), które cały czas zyskują na znaczeniu. Ten ostatni trend spowodowany jest między innymi zmianami zachodzącymi w sposobie organizacji pracy i coraz większą potrzebą dostępu do danych z dowolnego miejsca i w dowolnym czasie. 
 
ELASTYCZNOŚĆ PRZEDE WSZYSTKIM 
 
Uczestnicy badania Polski Rynek Open Source 2018 wskazali, że największą zaletą otwartego oprogramowania jest jego elastyczność, czyli możliwość dostosowania tego typu rozwiązań do indywidualnych potrzeb organizacji. Niemal tyle samo głosów zyskała inna, równie ważna cecha technologii open source – brak uzależnienia się przedsiębiorstwa od pojedynczego dostawcy. Te dwie cechy zostały łącznie wymienione przez blisko 52% respondentów (odpowiednio 26,60% i 25,18% odpowiedzi). Na kolejnych miejscach uplasowały się: efektywność kosztowa lub inaczej – optymalizacja kosztów, na którą mogą liczyć firmy wdrażające open source (blisko 21%), a także wysoka jakość i bezpieczeństwo tych rozwiązań (w obu przypadkach – przeszło 13%). 
 
– Respondenci pytani o największe zalety w korzystaniu z rozwiązań otwartych na pierwszym miejscu wskazali na ich elastyczność, co nie jest zaskakujące. Szeroka dostępność, kompatybilność z innymi systemami, także tymi zamkniętymi, to główne wyróżniki narzędzi open source. Cechy te sprawiają również, że firmy, które korzystają z otwartych rozwiązań, nie są uzależnione od jednego dostawcy oprogramowania, a to z kolei tłumaczy, dlaczego ta zaleta została wymieniona przez osoby biorące udział w badaniu na drugim miejscu – zauważa Dariusz Świąder. Ankietowani zwrócili również uwagę na optymalizację kosztów. Wiele narzędzi open source udostępnianych jest bezpłatnie, jednak efektywność kosztowa, o której mowa w przypadku stosowania otwartego oprogramowania, nie bierze się wyłącznie z zerowych kosztów nabycia lub niższej ceny produktów, ale z połączenia tej cechy ze wspomnianą elastycznością.
 
BUDOWANIE ŚWIADOMOŚCI – GŁÓWNE ZADANIE
 
Chociaż niemal wszyscy badani (99%) przyznali jednogłośnie, że reprezentowana przez nich firma korzysta na co dzień z jakiegoś rozwiązania open source, co wskazuje na szeroką adaptację tych rozwiązań, to jednocześnie zwrócili uwagę na potrzebę większej edukacji w zakresie stosowania tego typu technologii. 
 
[...] 

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"