Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.26.10.2020

Nowa wersja nVision

Można już pobierać nową wersję nVision
26.10.2020

Monitorowanie infrastruktury

Vertiv Environet Alert
23.10.2020

Telefonia w chmurze

NFON Cloudya
23.10.2020

Nowości w EDR

Bitdefender GravityZone
23.10.2020

Wykrywanie anomalii

Flowmon ADS11
23.10.2020

Mobilny monitor

AOC 16T2
22.10.2020

HP Pavilion

HP zaprezentowało nowe laptopy z linii Pavilion.
22.10.2020

Inteligentny monitoring

WD Purple SC QD101
22.10.2020

Przełącznik 2,5GbE

QNAP QSW-1105-5T

Migracja z IBM Notes do Microsoft SharePoint

Data publikacji: 29-08-2018 Autor: Michał Rykiert
Przykład zbudowanego w WEBCON...

Pakiet IBM Notes (do 2013 r. funkcjonujący pod nazwą Lotus Notes) jest dostępny na rynku od roku 1989 i do dziś stanowi część środowiska IT w wielu firmach. Jednak w ostatnich latach widać wyraźne przejście klientów IBM Notes na nowocześniejsze niż starzejące się już mocno rozwiązanie oferowane przez IBM.

Najczęstszą przyczyną rezygnacji z IBM Notes jest chęć wymiany firmowej infrastruktury poczty elektronicznej, która często po prostu nie spełnia oczekiwań użytkowników. W większości przypadków organizacje decydują się na serwer Microsoft Exchange, ponieważ jest to najpopularniejszy wśród użytkowników korporacyjnych system do obsługi poczty elektronicznej.

Jednak migracja poczty mailowej to dopiero pierwszy krok do prawdziwej modernizacji infrastruktury oprogramowania IT w całej firmie. Konieczność utrzymywania aplikacji biznesowych opartych na IBM Notes skłania organizacje do zwiększania nakładów na pakiet Microsoft, czego kulminacją jest wdrożenie platformy SharePoint. Udostępnia ona wiele gotowych użytecznych funkcji, zarówno w wersji instalowanej lokalnie, jak i w chmurze. Najbardziej interesujące dla migrujących są takie funkcje jak: Listy, Biblioteki, witryny itp., które przy stosunkowo niewielkim nakładzie prac będą wspierać większość aplikacji IBM Notes. Dostępne są również narzędzia firm trzecich, które znacząco ułatwiają i przyspieszają proces migracji.

> Migracja aplikacji biznesowych do SharePoint

Proces migracji zwykle nie kończy się na przeniesieniu poczty elektronicznej i podstawowych funkcji. Platforma IBM Notes jest od wielu lat szeroko wykorzystywana w wielu firmach do tworzenia aplikacji typu workflow. Aby uniknąć sytuacji, w której firma korzysta z dwóch konkurencyjnych systemów IT (IBM Notes i Share­Point), organizacje często decydują się na migrację do SharePoint również aplikacji biznesowych.

W przeciwieństwie do możliwości prostego przeniesienia poczty elektronicznej na rynku nie ma dostępnych narzędzi umożliwiających migrację złożonych aplikacji do środowiska SharePoint. Warto pamiętać, że w wielu firmach funkcjonują bardzo zaawansowane i skomplikowane aplikacje obsługujące obiegi zadań i dokumentów, przez co potencjalna migracja staje się jeszcze trudniejsza. Wówczas jedynym rozwiązaniem jest zbudowanie od podstaw nowej aplikacji w nowym środowisku.

Aby uniknąć kodowania na platformie .NET, wymaganego do rozszerzenia podstawowych możliwości platformy SharePoint, organizacje często decydują się na rozwiązania firm trzecich, takie jak WEBCON BPS. Oferują one rozbudowane funkcje w zakresie budowania obiegów i formularzy, dzięki którym można odtworzyć aplikacje biznesowe bez kodowania. Jest to znacznie łatwiejszy i szybszy sposób od pisania kodu źródłowego.

> Ujednolicanie infrastruktury IT

Potrzeba jednego, ujednoliconego ekosystemu IT pojawia się najczęściej po fuzjach i przejęciach. Jednoczesne korzystanie z różnych platform pocztowych i grup roboczych jest trudne, ich utrzymanie – kosztowne, a przy tym wymaga odrębnych umiejętności, nie zawsze dostępnych w organizacji. Nic dziwnego więc, że firmy chcą ujednolicić swoje platformy współpracy, aby zaoszczędzić czas i pieniądze. W ostatnich latach wybór pada najczęściej na środowisko Microsoft Exchange/SharePoint, częściowo ze względu na dostęp do dużej ilości wiedzy na ten temat.

Większość firm chce dokładnie wiedzieć, w jaki sposób zapewnia się obsługę techniczną i dalszy rozwój ich ekosystemów IT. To właśnie w tym obszarze Microsoft uzyskał zdecydowaną przewagę, zapewniając bazę wiedzy, wspierając społeczności skupione wokół forów, blogów i MVP, a także organizując różnego rodzaju konferencje, przez co zapewnia klientom tak ważne poczucie bezpieczeństwa. Bez względu na to, czy organizacja zdecyduje się na samodzielną obsługę swoich systemów IT, czy zleci ją zewnętrznej firmie, może skorzystać z umiejętności wielu osób za rozsądną cenę.

> Co należy wiedzieć przed rozpoczęciem migracji programu IBM Notes

Przygotowując migrację aplikacji Notes do środowiska SharePoint, należy wziąć pod uwagę pewne niestandardowe cechy platformy IBM Notes. Oto najważniejsze z nich:

Nietypowa baza danych

Pierwsza osobliwość polega na tym, że IBM Notes korzysta z elastycznej, a nie relacyjnej bazy dokumentów (np. MS SQL Server używany w Share­Point). Występuje tu pewna podstawowa struktura, ale nie jest spójna; nie można polegać na polach istniejących w różnych dokumentach. Integralność relacyjna nie jest narzucona, nie ma ograniczeń, przez co czasem dane wydają się chaotyczne. Pojedynczy rekord nazywany jest dokumentem, a pola używane do jego opisu są definiowane za pomocą formularzy używanych do interakcji z innymi dokumentami.

[...]

Ekspert w zakresie rozwiązań typu workflow dla platformy Microsoft SharePoint. Autor licznych artykułów eksperckich i regularny prelegent na największych w Europie konferencjach w obszarze wiodących technologii Microsoft dla biznesu. 

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"