Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.23.06.2020

PLNOG Online

PLNOG Online
23.06.2020

Nowe zagrożenie

Ramsay
23.06.2020

Chmurowe kopie

Veeam Backup dla Microsoft Azure
19.06.2020

Nowości w kontenerach

Red Hat OpenShift 4.4
19.06.2020

Analityka bezpieczeństwa

FortiAI
19.06.2020

UPS dla obliczeń edge

Schneider APC Smart-UPS
16.06.2020

Przemysłowe SD

Nowe karty Transcend
16.06.2020

Storage dla SMB

QNAP TS-451DeU
16.06.2020

Pamięć masowa

Dell EMC PowerStore

Użytek z danych z systemów EMM/MDM

Data publikacji: 26-09-2018 Autor: Grzegorz Kubera
System Hexnode MDM to...

Firmy używające systemów EMM/MDM mają dostęp do wielu danych, które mogą okazać się pomocne przy zwiększeniu produktywności i usprawnianiu procesów biznesowych. Co oferują obecnie dostępne systemy? Okazuje się, że często o wiele więcej niż tylko bezpieczeństwo danych przechowywanych na urządzeniach mobilnych.

 

Systemy EMM (Enterprise Mobility Management) i MDM (Mobile Device Management) mogą służyć nie tylko do zabezpieczania urządzeń mobilnych oraz aplikacji i danych, które na nich przechowujemy. Firma analityczna Forrester przekonuje, że producenci tych systemów przykładają coraz więcej wagi, aby implementować w nich nowe funkcje, często niezwiązane z samym bezpieczeństwem. – Wielu dostawców stawia na tworzenie funkcji zajmujących się analityką – zauważa Andrew Hewitt z działu Mobility w Forrester. – Obecnie, decydując się na zakup rozwiązania EMM, zyskamy szereg dodatkowych funkcji, szczególnie z zakresu szybkiego wdrażania systemów na urządzeniach pracowników czy usprawniania ich pracy – dodaje Hewitt. Na co, poza bezpieczeństwem, możemy więc liczyć, jeśli zdecydujemy się na instalację systemu EMM?

> LEPSZA PRODUKTYWNOŚĆ I REZULTATY

Firma Tangoe, zajmująca się dostarczaniem usług IT w segmencie B2B, ma za sobą wiele wdrożeń systemów EMM u swoich klientów. Analizując rezultaty, zauważono, że firmy stawiające na EMM nie tylko czerpią korzyści z wyższego bezpieczeństwa, ale często poprawia się ich produktywność. Jeden z klientów Tangoe działa w segmencie detalicznym i zatrudnia handlowców, którzy często podróżują, a przez to korzystają ze smartfonów wyposażonych w systemy EMM. Zauważono, że w firmie pewien sprzedawca odnotowywał znacznie lepsze wyniki niż jego współpracownicy. Administrator IT, po zalogowaniu się do panelu EMM, sprawdził, z jakich aplikacji korzystają poszczególni handlowcy, i w ten prosty sposób można było zobaczyć, z jakich narzędzi najczęściej korzysta wyróżniający się handlowiec. Dzięki tej wiedzy zorganizowano spotkanie dla zespołu + handlowego i podczas szkolenia pokazano, z jakich aplikacji warto korzystać i dlaczego. Udało się z powodzeniem wdrożyć podobne schematy działań dla innych handlowców, przez co zauważalnie poprawiły się wyniki sprzedażowe.

Jak widać w przykładzie, po wdrożeniu w firmie EMM można m.in. sprawdzać, czy najbardziej produktywni członkowie zespołu wykonują swoją pracę inaczej niż pozostali. Jeśli tak, kolejnym etapem jest dzielenie się wiedzą i konkretnymi praktykami ze współpracownikami – co i jak wykonywać w danej aplikacji oraz dlaczego.

Inny ciekawy przykład pochodzi od firmy MetTel, dostawcy usług IT i telekomunikacyjnych, przeprowadzającej wiele prac w sektorze detalicznym. Często realizowane są wdrożenia związane z transformacją cyfrową – np. będące klientami firmy sieci detalicznej, zajmujące się sprzedażą produktów spożywczych, decydują się na wdrożenie rozwiązań mobilnych, które pomagają lepiej zarządzać personelem i ułatwiają kontakt z dostawcami. MetTel zauważył, że wielu jego klientów wykorzystuje systemy MDM nie tylko do zabezpieczania urządzeń mobilnych, ale również do analizowania, jak dużo pracy wykonują pracownicy w poszczególnych regionach. Jeśli można zauważyć, że w danym sklepie użycie poszczególnych aplikacji jest o wiele większe niż w innych, jest to znak, że dany pracownik może mieć o wiele więcej pracy niż jego koledzy z innych regionów i należy zatrudnić dodatkową osobę. Inaczej mówiąc, w tym konkretnym przypadku system MDM wspomaga prognozy kadrowe.

> ŁATWIEJSZY ONBOARDING I LEPSZA KOMUNIKACJA

Jak podaje wspomniana firma analityczna Forrester, wiele organizacji wykorzystuje systemy EMM i wbudowane w nich funkcje do automatyzacji zadań. Popularnym zastosowaniem EMM-ów jest np. przyspieszanie procesu onboardingu, czyli wdrażania nowych pracowników. Kiedy pracownik otrzymuje swoje służbowe urządzenie mobilne (zwykle smartfon z systemem Android lub iOS), korzystając z opcji EMM, można w szybki i łatwy sposób dostosować je do pracy i wymagań polityk bezpieczeństwa. Wystarczy, że pracownik zaloguje się na swoje konto w EMM, a telefon automatycznie pobierze odpowiedni profil i przypisaną konfigurację oraz zainstaluje wymagane oprogramowanie. Dzięki temu dział IT może skonfigurować i przygotować odpowiednie profile, np. profil pracownika działu handlowego, który często podróżuje – każda kolejna osoba zatrudniana na takim stanowisku będzie mogła szybko przygotować nowy telefon do codziennej pracy, bez angażowania pracowników z IT. Forrester przekonuje, że takie podejście znacznie oszczędza czas i zasoby w firmach, zwłaszcza że czas informatyków jest stosunkowo drogi. Dlatego zastanawiając się nad wyborem systemu EMM, warto zainteresować się rozwiązaniami, które mają wbudowane funkcje do automatyzacji zadań.

[…]

Założyciel i dyr. generalny firmy doradczo- -technologicznej, pełnił funkcję redaktora naczelnego w magazynach i serwisach informacyjnych z branży ICT. Dziennikarz z ponad 10-letnim doświadczeniem i autor książki nt. tworzenia start-upów.

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

prenumerata Numer niedostępny Spis treści

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"