Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.23.09.2021

5 edycja konferencji Test...

21 października startuje kolejna, piąta już edycja największej w Polsce konferencji...
23.09.2021

Zero Trust Firewall

FortiGate 3500F
23.09.2021

Ochrona IoT

Kaspersky SHS
23.09.2021

Wydatki lobbingowe

Cyfrowy monopol
23.09.2021

Współdziałanie klastrów

SUSE Rancher 2.6
23.09.2021

Panasonic TOUGHBOOK 55

Najnowsza wersja wszechstronnego Panasonic TOUGHBOOK 55 to wytrzymały notebook typu...
23.09.2021

Elastyczna dystrybucja...

Liebert RXA i MBX
23.09.2021

Zdalny podgląd w 360°

D-Link DCS-8635LH
23.09.2021

Sejf na dane

Szyfrowany pendrive

Technologie w inteligentnych miastach

Data publikacji: 29-10-2018 Autor: Stefan Kaczmarek

Projekty smart city to jeden z najważniejszych obszarów w cyfrowej transformacji sektora publicznego i niewątpliwie obietnica wielu korzyści i znaczącej poprawy funkcjonowania aglomeracji miejskich, jakie zapewniają nowe technologie. Jednak budowa inteligentnych miast i inwestowanie w nie to procesy bardzo złożone, wymagające wypracowania optymalnych modeli biznesowych oraz doboru odpowiednich platform technologicznych i scenariuszy wdrożeń.


Włodarze przyszłych smart city nie tylko muszą znać korzyści wynikające z cyfryzacji, ale również być świadomi potencjalnych przeszkód i barier towarzyszących temu procesowi. Jednocześnie powinni wiedzieć, czego chcą od dostawców i w jakich zastosowaniach tkwią największe szanse na zwiększanie przychodów i usprawnianie funkcjonowania miast. Niezbędna też jest wiedza na temat metod monetyzacji zbieranych danych oraz umiejętność prognozowania wydatków. W raporcie IDC „Global Smart Cities Investments: Key Spending Trends” znajdziemy część odpowiedzi na wyżej poruszone kwestie.

W 2018 r. globalne wydatki na rozwiązania smart cities wyniosą ponad 81 mld dolarów, z czego 25% przypadnie na region EMEA (Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki). Jak szacuje IDC, najwięcej w tym obszarze inwestować będzie Europa Zachodnia (21% wydatków w EMEA). Analitycy wyróżniają tutaj cztery podstawowe kategorie wydatków: sprzęt i usługi (największe) oraz łączność i software. IDC prognozuje, że w 2022 r. globalny rynek smart city będzie wart około 158 mld dolarów.

> UWARUNKOWANIA BIZNESOWE I TECHNOLOGICZNE

Cyfrowa transformacja miejskiego ekosystemu musi przynosić wymierne korzyści środowiskowe, finansowe i społeczne. Warunkiem powodzenia tej transformacji jest właściwe wykorzystywanie platform technologicznych i danych zbieranych w aglomeracjach, miastach czy miasteczkach (np. na takich obiektach jak stadiony, kampusy uniwersyteckie czy lotniska). Nowe modele biznesowe oparte na publiczno-prywatnej współpracy stwarzają wiele nowych możliwości.

Zarządzanie ryzykiem, zamówienia publiczne jako czynnik hamujący i polityczny, a zarazem innowacyjny, testowanie nowych modeli biznesowych oraz wielka niewiadoma dotycząca monetyzacji danych to – zdaniem analityków IDC – kluczowe trendy wpływające na postępy w procesie cyfryzacji miast. Badania IDC pokazują, że władzom samorządowym budującym inteligentne miasta, szczególnie obecnie zależy na ogólnej poprawie funkcjonowania miast poprzez wykorzystanie innowacyjnych technologii, wprowadzaniu nowych modeli partnerstwa publiczno-prywatnego oraz poszukiwaniu nowych źródeł przychodów. Za największe bariery przy wdrażaniu projektów smart city uznaje się brak odpowiednich procedur, struktur organizacyjnych i przywództwa. Inne wymieniane przeszkody to niesprzyjający innowacjom klimat oraz niedostateczne zachęty motywacyjne do transformacji.

W 2018 r. gospodarka oparta na danych (data economy) w skali globalnej zacznie wpływać na przychody dużych miast, które zaczną opracowywać strategie platformowe oraz nowe modele współpracy z prywatnymi podmiotami w celu rozszerzenia dostępu szerokopasmowego – przewidują analitycy IDC. Natomiast w przyszłym roku możemy się spodziewać podejmowania inicjatyw uwzględniających zastosowanie technologii blockchain oraz finansowania projektów smart city poprzez nowe modele publiczno-prywatne.

Według analityków IDC w 2020 r. będą rozwijane możliwości platform komunikacyjnych V2X. Standard 5G będzie odgrywał rolę platformy integrującej łączność w pojazdach, umożliwiając szerokopasmowe multimedialne transmisje strumieniowe, usługi w chmurze do zarządzania cyklem eksploatacji pojazdu, zbieranie i przesyłanie ogromnych ilości danych z czujników umieszczonych w pojazdach oraz współdzielenie mobilnych usług poprzez platformę V2X. Szersze zastosowania znajdzie rozszerzona i wirtualna rzeczywistość (AR/VR – aug­mented/virtual reality). Rosnąca liczba wdrożeń smart city sprawi, że konieczne będzie wypracowanie krajowych standardów bezpieczeństwa cybernetycznego.

> IOT MOTOREM ROZWOJU SMART CITY

Główną siłą napędzającą rozwój inteligentnych miast przyszłości będzie internet rzeczy (IoT – Internet of Things). I tak na przykład w Nowym Jorku potencjalnie trzeba będzie zarządzać i zbierać dane z 2–3 mln urządzeń z czujnikami IoT podłączonymi do miejskiej sieci; dla porównania w przypadku miasta ze 100 tys. mieszkańców oznaczać to będzie obsługę około 25,5 tys. urządzeń IoT, szacuje IDC.

Jedno z praktycznych miejskich wdrożeń IoT to czujniki instalowane na kontenerach ze śmieciami, co pozwala na zdalne monitorowanie stanu ich wypełnienia. Inteligentne kosze na śmieci to infrastruktura podłączona za pomocą sieci IP, która wykorzystuje energię słoneczną, czujniki i platformy oparte na chmurze, co umożliwia opróżnianie pojemników na żądanie. Dzięki temu przedsiębiorstwa zajmujące się gospodarką odpadami komunalnymi mogą optymalizować trasy przejazdów swoich śmieciarek, oszczędzając paliwo.

Gminy i aglomeracje miejskie do monitorowania stanu rzek i zbiorników wodnych, a także pomiarów czystości wody mogą wykorzystywać systemy przeciwpowodziowe oparte na specjalnych czujnikach i kontrolerach podłączonych bezprzewodowo do sieci. Z kolei sensory i mikrokontrolery montowane na rurach miejskich wodociągów i sieci kanalizacyjnych pomagają w kontrolowaniu jakości wody i wykrywaniu nieszczelności.

[...]

Autor współpracuje z pismami oraz serwisami internetowymi poświęconymi technologiom teleinformatycznym, prowadzi autorski blog B2B ICT.

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"