Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.31.12.2020

Cykl webinarów

weinnovators.club
30.12.2020

Integracja z Teams

Veeam Backup
30.12.2020

Namierzanie zagrożeń

Flowmon Networks i Fortinet
30.12.2020

Wsparcie dla przedsiębiorstw

VMware Cloud on AWS
29.12.2020

Nowe NAS-y Thunderbolt 3

QNAP QuTS TVS-h1288X i TVS-h1688X
29.12.2020

Modele kompaktowe

VPL-PHZ60 i VPL-PHZ50
28.12.2020

Dedykowane przemysłowi

Seria TJ
28.12.2020

Nowa generacja

Router QHora-301W

E-recepta i e-skierowanie – podstawowe zasady integracji

Data publikacji: 26-11-2018 Autor: Kamil Więcek
LICZBA WYSTAWIONYCH RECEPT W...

Trwają intensywne prace w ramach projektu „Elektroniczna platforma gromadzenia, analizy i udostępniania zasobów cyfrowych o zdarzeniach medycznych” (Projekt P1). Informatyzacja placówek ochrony zdrowia to proces skomplikowany organizacyjnie i implementacyjnie, ale są już pierwsze efekty. Po dużych zawirowaniach formalno-organizacyjnych opracowano plan naprawczy projektu – wprowadzono m.in. jego fazowanie, zaplanowano realizację w cyklu przyrostowym oraz znacznie ograniczono jego zakres funkcjonalny.

 

Zrezygnowano m.in. z e-zlecenia, e-zwolnienia (projekt realizowany przez ZUS) oraz archiwum elektronicznej dokumentacji medycznej po likwidowanych podmiotach, a także aplikacji płatnika. Jednak mimo obcięcia pierwotnego zakresu Projektu P1 pozostaje on bardzo ambitny. Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia (CSIOZ) nauczone doświadczeniem zmierza też w kierunku tego, aby maksymalnie 40% prac projektowych było realizowanych przez zewnętrznych dostawców usług.

> USŁUGI BIZNESOWE DLA SYSTEMU P1

Zgodnie ze szczegółowym opisem usług biznesowych Systemu P1 opublikowanego przez CSIOZ każdy z modułów będzie wdrożony w poniższych obszarach.

 

  • E-recepta – jej wdrożenie będzie ułatwieniem zarówno dla wystawiających, jak i realizujących receptę. Dzięki e-recepcie znacznie wyeliminowane zostaną błędy w wypełnianiu recept czy podczas ich odczytywania (co zdarza się bardzo często) i cały proces obsługi będzie zoptymalizowany. Tradycyjną receptę trzeba było realizować w jednej aptece, natomiast w nowej koncepcji zamiast „starej” recepty zawierającej kilka leków jest recepta zbiorcza. Jeden lek to jedna e-recepta, więc pacjent będzie mógł realizować częściowo jedną receptę zbiorczą w kilku aptekach.

    Podpisana cyfrowo recepta jest przesyłana do Systemu P1. Pacjent otrzymuje wydruk lub receptę drogą elektroniczną (jeżeli ma profil na ePUAP). W tym drugim przypadku może podglądać swoje recepty na Internetowym Koncie Pacjenta, dostaje receptę na swój adres e-mailowy lub w postaci SMS-a wraz z kodem autoryzacyjnym. Po zeskanowaniu w aptece kodu i podaniu kodu autoryzacyjnego następuje realizacja recepty.

 

  • E-skierowanie – proces tworzenia i zapisu elektronicznych skierowań oraz dołączenia do niego elektronicznej dokumentacji pacjenta będzie przebiegał sprawnie. Pacjent nie będzie musiał przed wizytą u specjalisty składać oddzielnych wniosków o wydanie dokumentacji medycznej, która będzie niezbędna w dalszym procesie leczenia. Możliwe także stanie się zapanowanie nad zapisywaniem się pacjentów do kilku lekarzy specjalistów jednocześnie (skierowanie i tak często dostarcza się podczas wizyty), co powinno przełożyć się na więcej miejsc w kolejkach do lekarzy. Tak jak w przypadku e-recepty pacjenci zarejestrowani na Internetowym Koncie Pacjenta będą mieli dostęp do swoich skierowań.
  • Obsługa zdarzeń medycznych – przechowywanie informacji dotyczących zdarzeń medycznych (np. o zakażeniu pacjenta biologicznym czynnikiem chorobotwórczym czy o leczeniu) na poziomie centralnym jest kolejnym krokiem do zebrania wszystkich informacji dotyczących historii leczenia. Ma szansę też przyczynić się do rozbudowania możliwości statystycznych.
  • Wymiana EDM (elektronicznej dokumentacji medycznej) – aktualnie sprawia problemy, ponieważ producenci oprogramowania chronią swoje systemy przed wymianą niemalże czegokolwiek. Biorąc pod uwagę zapisy licencyjne, wymiana EDM jest bardzo skomplikowana i często kosztowna. Opracowanie innych standardów i wykorzystanie jednej platformy do wymiany wydaje się wręcz niezbędnym posunięciem.
  • Platforma publikacyjna – w założeniu ma to być portal edukacyjno-informacyjny skierowany do szerokiej grupy: pacjentów, pracowników medycznych i usługodawców. Mają być w nim zebrane informacje dotyczące promocji wiedzy w ochronie zdrowia, komunikaty resortu, publikacje dla twórców oprogramowania wraz z treściami multimedialnymi.
  • Hurtownia danych – plany hurtowni danych istnieją od dawna. Biorąc pod uwagę plany dotyczące zbierania szerokiego zakresu danych, naturalne wydaje się ich wyselekcjonowanie i ustrukturyzowanie w celach analitycznych i statystycznych. Dzięki temu można zaryzykować stwierdzenie, że obszar ochrony zdrowia mógłby w końcu zostać znacznie usprawniony w kontekście jego funkcjonowania.
  • Obsługa centralnych wykazów i rejestrów (Centralny Wykaz Usługobiorców, Usługodawców, Pracowników Medycznych, Rejestr Leków i Płatników) – rozbudowanie rejestrów wykorzystywanych w ochronie zdrowia ma na celu zapewnienie spójności, a co za tym idzie – wiarygodności danych.
  • Internetowe Konto Pacjenta – to narzędzie, które odpowiednio usprawnione będzie ułatwiało życie pacjentom oraz lekarzom – dzięki możliwości korzystania z mechanizmów wymiany EDM.


> ELEKTRONICZNA PLATFORMA USŁUG PUBLICZNYCH

Aktualnie w ramach projektu pojawiło się Internetowe Konto Pacjenta, do którego dostęp można uzyskać przez ePUAP. Na tym koncie każdy pacjent ma podgląd do wystawionych dla siebie leków wraz z kwotami refundacji i miejscem realizacji recepty oraz informacje o uzyskanych świadczeniach lekarskich w ramach NFZ (integracja z systemem ZIP zbudowanym przez NFZ). Ponadto istnieje dostęp do e-recept oraz e-skierowań.

[...]
 

Autor jest członkiem zespołu Młodych Menedżerów Medycyny, konsultantem IT i ekspertem ds. bezpieczeństwa teleinformatycznego. Prowadzi blog poświęcony IT w medycynie.

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"