Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.25.10.2019

Skalowalna infrastruktura

Red Hat OpenStack Platform 15
25.10.2019

Cienki klient 2.0

Windows Virtual Desktop
25.10.2019

Nowy sprzęt Microsoftu

Rodzina Surface się powiększa
24.10.2019

Serwery ARM

Oracle stawia na Ampere Computing
24.10.2019

Wszechstronny i elegancki

Dell XPS 15
10.10.2019

CYBERSEC EXPO - największe w...

Bezpieczeństwo cyfrowe nie jest problemem dotyczącym jedynie działów IT. Obecnie stanowi...
30.09.2019

Nowości w wirtualizacji

VMware World 2019
30.09.2019

Bezpieczeństwo mobile-first

Android 10

E-recepta i e-skierowanie – podstawowe zasady integracji

Data publikacji: 26-11-2018 Autor: Kamil Więcek
LICZBA WYSTAWIONYCH RECEPT W...

Trwają intensywne prace w ramach projektu „Elektroniczna platforma gromadzenia, analizy i udostępniania zasobów cyfrowych o zdarzeniach medycznych” (Projekt P1). Informatyzacja placówek ochrony zdrowia to proces skomplikowany organizacyjnie i implementacyjnie, ale są już pierwsze efekty. Po dużych zawirowaniach formalno-organizacyjnych opracowano plan naprawczy projektu – wprowadzono m.in. jego fazowanie, zaplanowano realizację w cyklu przyrostowym oraz znacznie ograniczono jego zakres funkcjonalny.

 

Zrezygnowano m.in. z e-zlecenia, e-zwolnienia (projekt realizowany przez ZUS) oraz archiwum elektronicznej dokumentacji medycznej po likwidowanych podmiotach, a także aplikacji płatnika. Jednak mimo obcięcia pierwotnego zakresu Projektu P1 pozostaje on bardzo ambitny. Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia (CSIOZ) nauczone doświadczeniem zmierza też w kierunku tego, aby maksymalnie 40% prac projektowych było realizowanych przez zewnętrznych dostawców usług.

> USŁUGI BIZNESOWE DLA SYSTEMU P1

Zgodnie ze szczegółowym opisem usług biznesowych Systemu P1 opublikowanego przez CSIOZ każdy z modułów będzie wdrożony w poniższych obszarach.

 

  • E-recepta – jej wdrożenie będzie ułatwieniem zarówno dla wystawiających, jak i realizujących receptę. Dzięki e-recepcie znacznie wyeliminowane zostaną błędy w wypełnianiu recept czy podczas ich odczytywania (co zdarza się bardzo często) i cały proces obsługi będzie zoptymalizowany. Tradycyjną receptę trzeba było realizować w jednej aptece, natomiast w nowej koncepcji zamiast „starej” recepty zawierającej kilka leków jest recepta zbiorcza. Jeden lek to jedna e-recepta, więc pacjent będzie mógł realizować częściowo jedną receptę zbiorczą w kilku aptekach.

    Podpisana cyfrowo recepta jest przesyłana do Systemu P1. Pacjent otrzymuje wydruk lub receptę drogą elektroniczną (jeżeli ma profil na ePUAP). W tym drugim przypadku może podglądać swoje recepty na Internetowym Koncie Pacjenta, dostaje receptę na swój adres e-mailowy lub w postaci SMS-a wraz z kodem autoryzacyjnym. Po zeskanowaniu w aptece kodu i podaniu kodu autoryzacyjnego następuje realizacja recepty.

 

  • E-skierowanie – proces tworzenia i zapisu elektronicznych skierowań oraz dołączenia do niego elektronicznej dokumentacji pacjenta będzie przebiegał sprawnie. Pacjent nie będzie musiał przed wizytą u specjalisty składać oddzielnych wniosków o wydanie dokumentacji medycznej, która będzie niezbędna w dalszym procesie leczenia. Możliwe także stanie się zapanowanie nad zapisywaniem się pacjentów do kilku lekarzy specjalistów jednocześnie (skierowanie i tak często dostarcza się podczas wizyty), co powinno przełożyć się na więcej miejsc w kolejkach do lekarzy. Tak jak w przypadku e-recepty pacjenci zarejestrowani na Internetowym Koncie Pacjenta będą mieli dostęp do swoich skierowań.
  • Obsługa zdarzeń medycznych – przechowywanie informacji dotyczących zdarzeń medycznych (np. o zakażeniu pacjenta biologicznym czynnikiem chorobotwórczym czy o leczeniu) na poziomie centralnym jest kolejnym krokiem do zebrania wszystkich informacji dotyczących historii leczenia. Ma szansę też przyczynić się do rozbudowania możliwości statystycznych.
  • Wymiana EDM (elektronicznej dokumentacji medycznej) – aktualnie sprawia problemy, ponieważ producenci oprogramowania chronią swoje systemy przed wymianą niemalże czegokolwiek. Biorąc pod uwagę zapisy licencyjne, wymiana EDM jest bardzo skomplikowana i często kosztowna. Opracowanie innych standardów i wykorzystanie jednej platformy do wymiany wydaje się wręcz niezbędnym posunięciem.
  • Platforma publikacyjna – w założeniu ma to być portal edukacyjno-informacyjny skierowany do szerokiej grupy: pacjentów, pracowników medycznych i usługodawców. Mają być w nim zebrane informacje dotyczące promocji wiedzy w ochronie zdrowia, komunikaty resortu, publikacje dla twórców oprogramowania wraz z treściami multimedialnymi.
  • Hurtownia danych – plany hurtowni danych istnieją od dawna. Biorąc pod uwagę plany dotyczące zbierania szerokiego zakresu danych, naturalne wydaje się ich wyselekcjonowanie i ustrukturyzowanie w celach analitycznych i statystycznych. Dzięki temu można zaryzykować stwierdzenie, że obszar ochrony zdrowia mógłby w końcu zostać znacznie usprawniony w kontekście jego funkcjonowania.
  • Obsługa centralnych wykazów i rejestrów (Centralny Wykaz Usługobiorców, Usługodawców, Pracowników Medycznych, Rejestr Leków i Płatników) – rozbudowanie rejestrów wykorzystywanych w ochronie zdrowia ma na celu zapewnienie spójności, a co za tym idzie – wiarygodności danych.
  • Internetowe Konto Pacjenta – to narzędzie, które odpowiednio usprawnione będzie ułatwiało życie pacjentom oraz lekarzom – dzięki możliwości korzystania z mechanizmów wymiany EDM.


> ELEKTRONICZNA PLATFORMA USŁUG PUBLICZNYCH

Aktualnie w ramach projektu pojawiło się Internetowe Konto Pacjenta, do którego dostęp można uzyskać przez ePUAP. Na tym koncie każdy pacjent ma podgląd do wystawionych dla siebie leków wraz z kwotami refundacji i miejscem realizacji recepty oraz informacje o uzyskanych świadczeniach lekarskich w ramach NFZ (integracja z systemem ZIP zbudowanym przez NFZ). Ponadto istnieje dostęp do e-recept oraz e-skierowań.

[...]
 

Autor jest członkiem zespołu Młodych Menedżerów Medycyny, konsultantem IT i ekspertem ds. bezpieczeństwa teleinformatycznego. Prowadzi blog poświęcony IT w medycynie.

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"