Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.10.06.2019

Inteligentne zarządzanie...

W dniach 11, 12 i 13 czerwca – odpowiednio – w Gdańsku, w Warszawie i w Katowicach,...
27.05.2019

Rozwiązania na platformie GCP

Citrix SD-WAN i Citrix ADC
27.05.2019

Chmura hybrydowa

Dell Technologies Cloud
27.05.2019

Uproszczona komunikacja

Cisco Webex
24.05.2019

Konferencja IT Manager of...

W dniach 12–14 czerwca w Sopocie odbędzie się konferencja IT Manager of Tomorrow 2019. To...
24.05.2019

Ochrona sieci

Fortinet FortiOS 6.2
24.05.2019

Mniejsza złożoność

Rittal VX25 Ri4Power
24.05.2019

All-in-one NAS

QNAP TDS-16489U R2
24.05.2019

Układy SoC

AMD Ryzen Embedded R1000

Azure Bot Service – jak stworzyć bota

Data publikacji: 26-11-2018 Autor: Beata Zalewa
SCHEMAT USŁUGI AZURE BOT

Bot to aplikacja pozwalająca na interakcję użytkownika z systemem w sposób przypominający ludzką konwersację. Załóżmy, że chcemy zamówić pizzę na wynos. Zamiast marnować czas, przeszukując internet w poszukiwaniu określonej pizzy, możemy od razu wejść na stronę pizzerii i rozpocząć czat z botem tak, jakbyśmy komunikowali się z człowiekiem. Bot zacznie zadawać pytania, aby dowiedzieć się, co chcemy zamówić, tak jak zrobiłby to pracownik pizzerii. Dodatkowo bot zapamięta nasze upodobania i przy kolejnym zamówieniu będziemy mogli albo szybko zamówić taką pizzę jak ostatnio, albo wybrać coś innego.

 

Automatyzacja zadań na początku jest dość prosta – wystarczy dodać kilka sekcji „jeśli” lub „czy”. Możemy zacząć od łatwych pytań, ale z czasem wprowadzanie zmian w aplikacji bywa zbyt skomplikowane. Na szczęście Azure ułatwia tworzenie takich botów za pomocą usługi Azure Bot Service. Pomaga ona tworzyć, wdrażać i hostować boty w prosty sposób. Przy tworzeniu bota warto skorzystać z Microsoft Bot Framework (MBF). MBF obsługuje języki C# i Node.js do użytku produkcyjnego, można również użyć języka Python i Java, które są już dostępne w wersji Preview. MBF to projekt open source, hostowany na GitHubie, w którym znajdują się wszystkie koncepcje potrzebne do zbudowania bota. A jeśli to za mało, możemy równie szybko rozpocząć korzystanie z przykładowego kodu. Wystarczy pobrać przykładowego bota z repozytorium na GitHubie, wdrożyć go do grupy zasobów na Azurze, a następnie zmodyfikować pod nasze potrzeby.

Podczas używania MBF logika bota jest hermetyzowana i udostępniana przez interfejs API, który będzie wykorzystywany przez zewnętrzny kanał, na przykład aplikację mobilną. Tak więc gdy bot jest hostowany w usłudze Azure Bot, łatwiej jest udostępniać bota pomiędzy różnymi kanałami, takimi jak Slack, Facebook, Skype, Twilio czy poczta elektroniczna. A jeśli chcemy debugować i testować naszego bota, możemy skorzystać z emulatora MBF. Tworzenie botów jest dostępne także w Visual Studio.

Aby rozpocząć pracę z botami, musimy najpierw spełnić kilka warunków. Musimy mieć konto z subskrypcją na platformie Azure. Potrzebujemy karty kredytowej do rejestracji, ale będziemy mieć darmowe kredyty z początkową subskrypcją. Możemy również otrzymać darmowe kredyty, jeśli mamy subskrypcję MSDN lub jeśli zarejestrujemy się w programie Dev Essentials. Abyśmy mogli testować bota lokalnie, potrzebujemy też emulatora bota firmy Microsoft.

> UTWORZENIE BOTA APLIKACJI INTERNETOWEJ

Logujemy się do portalu Azure (portal.azure.com) i klikamy link Utwórz zasób (Create a resource), następnie klikamy AI + Machine Learning oraz Web App Bot. Potem klikamy przycisk Utwórz (Create). Pojawi się ekran konfiguracji bota aplikacji sieci Web (web app bot).

Pierwsze pole, które musimy wypełnić w panelu konfiguracyjnym, to nazwa bota. Nazwa bota (bot name) powinna być niepowtarzalna na poziomie platformy Azure; nie będziemy mogli kontynuować, jeśli nazwa jest już zajęta. Możemy też zmienić ją później, ale nadal musi pozostać unikalna. Wybieramy subskrypcję, której chcemy użyć do opłacenia usługi. Tworzymy nową grupę zasobów (resource group) lub wykorzystujemy już istniejącą grupę, aby bot mógł łatwo zarządzać wszystkimi zasobami utworzonymi na platformie Azure.


Wybieramy odpowiadającą nam lokalizację (location). Na przykład jeśli bot będzie głównie używany przez osoby z Europy, wybieramy lokalizację w Europie. Nie da się zmienić tego ustawienia później. W przypadku opcji cenowej możemy wybrać F0, aby nie płacić ani grosza, ponieważ dopiero poznajemy usługę lub korzystamy tylko z publicznych kanałów.

Wybrana następnie nazwa aplikacji (app name) powinna być unikalna na poziomie platformy Azure, ponieważ zostanie utworzona poddomena, która będzie udostępniała bota aplikacji.

[...]

Niezależny konsultant, trener i prelegent na konferencjach. Od ponad 10 lat zajmuje się technologiami firmy Microsoft, głównie .NET, SQL Server, SharePoint i Azure, w tym programowaniem i optymalizacją aplikacji i baz danych.

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"