Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.15.07.2022

Nowa wersja BDRSuite

Vembu Technologies, dostawca oprogramowania do ochrony danych w środowiskach fizycznych,...
15.07.2022

Zarządzanie końcówkami

baramundi software opublikowało nową wersję narzędzia do ujednoliconego zarządzania...
15.07.2022

Cyberzwiadowca

FortiRecon to kompleksowe narzędzie do ochrony przed cyfrowym ryzykiem (Digital Risk...
15.07.2022

Kontrola audiowizualna

Optoma wprowadziła oprogramowanie zintegrowane z chmurową platformą Microsoft Azure do...
15.07.2022

Chmura bezpieczeństwa

Cisco przedstawiło plan stworzenia Security Cloud – globalnej, zintegrowanej, opartej na...
15.07.2022

Nowy laptop do pracy zdalnej

Wielozadaniowość pracy hybrydowej to idea, która była inspiracją dla inżynierów Della...
15.07.2022

Monitoring bez zakłóceń

Firma Axis Communications proponuje nową serię kamer wyposażonych w najnowsze technologie...
15.07.2022

Na poziomie petabajtów

Dostępny jest nowy model HD6500 firmy Synology, pierwszy z serii HD zaprojektowany z...
15.07.2022

Procesory na rynku...

irma AMD ogłosiła, że procesory Threadripper PRO 5000 WX w lipcu br. będą oferowane przez...

Tworzenie botów – konfiguracja środowiska

Data publikacji: 28-12-2018 Autor: Beata Zalewa
Atrybuty w pliku JSON...

Bot to aplikacja z interfejsem użytkownika dostarczająca usług takich jak Web API, które współdziałają z użytkownikiem w formacie konwersacji. Dziś odbywa się to w naturalny sposób, niezależnie od tego, gdzie znajdują się boty – na stronach internetowych, Skypie, Slacku, Facebook Messengerze, w poczcie Office 365 czy wiadomościach SMS. Microsoft Bot Framework to zestaw narzędzi, usług, produktów i interfejsów API służących do budowania i wdrażania botów. Składa się z SDK Bot Builder, Bot Connector, Developer Portal i Bot Directory oraz emulatora, którego możemy używać do testowania naszego bota.

 

Bot Builder SDK, dostępny do pobrania z GitHuba (github.com/Microsoft/BotBuilder), umożliwia programistom tworzenie inteligentnych aplikacji bez znajomości uczenia maszynowego lub konieczności poznania go oraz zapewnia narzędzia i usługi wymagane do budowania botów. Taki bot może zostać zbudowany przy użyciu .NET Framework, Node.js lub REST API.

Bot Framework Developer Portal umożliwia rejestrowanie i podłączanie bota do wielu usług związanych z konwersacją (Skype i internet są automatycznie konfigurowane), zapewniając szeroki zasięg dla tekstu, mowy, obrazu, przycisku, karty, audio czy wideo. Możemy udostępniać naszego bota użytkownikom poprzez Bot Frame­work. Katalog Botów (Bot Directory) to publiczny katalog wszystkich recenzowanych botów zarejestrowanych za pośrednictwem portalu dla programistów Microsoft (Microsoft Developer Portal). Portal ten możemy znaleźć pod adresem dev.botframework.com. Użytkownicy mogą tam sprawdzać, testować i dodawać boty do swoich ulubionych usług z Bot Directory.

Microsoft Bot Connector to z kolei usługa komunikacji, która pomaga połączyć bota z różnymi kanałami komunikacji (Skype, SMS, e-mail i inne). Jeśli napiszemy bota konwersacyjnego lub agenta i udostępnimy w internecie interfejs API zgodny z Microsoft Bot Framework, usługa Bot Framework Connector będzie przekazywać wiadomości od naszego bota do użytkownika i będzie wysyłać wiadomości użytkownika z powrotem do naszego bota.

> MICROSOFT COGNITIVE SERVICES FACE API

Bot stworzony w tej serii artykułów będzie wykorzystywał interfejs Microsoft Cognitive Services Face API i będzie spełniał dwie funkcje. Po pierwsze będzie integrował Cognitive Services Face API z Microsoft Bot Application. Po drugie będzie rozpoznawał atrybuty twarzy – takie jak wiek (age), płeć (gender), uśmiech (smile), kolor włosów (hairColor) oraz emocje – z obrazów, które będziemy wprowadzali do aplikacji bota.

Wszystko to będzie możliwe dzięki wydanemu w 2016 roku Face API, który należy do zestawu usług chmurowych AI Microsoft Cognitive Services i zapewnia dostęp do najbardziej zaawansowanych algorytmów rozpoznawania twarzy, które są obecnie osiągalne na rynku. Główne funkcje interfejsu Face API koncentrują się na wykrywaniu twarzy na zdjęciach, rozpoznawaniu części twarzy i emocji, znajdowaniu podobnych twarzy, grupowaniu twarzy na podstawie podobieństwa, identyfikacji wcześniej oznaczonych osób za pomocą ich twarzy czy identyfikowaniu ukrytych emocji dla każdej twarzy na obrazie.

Funkcja Face API pozwala wykrywać „prostokąty twarzy”, którym towarzyszą bogate zbiory atrybutów, obejmujące m.in. wiek, emocje, płeć, pozy, uśmiech i zarost. Interfejs Face API potrafi np. zidentyfikować twarz i podświetlić ją albo stwierdzić, czy ktoś nosi brodę, czy nie.

Dla każdego obrazu przekazanego do takiego bota Face API potrafi zwrócić albo zdjęcie z zaznaczonymi elementami, które rozpoznał, albo plik JSON z atrybutami takimi jak włosy (hair), kolor włosów (hairColor), uśmiech (smile), płeć (gender), makijaż (makeup), w tym makijaż oczu (eyeMakeup) i ust (lipMakeup). Przy każdym atrybucie podaje wartość, np. kolor włosów, albo tylko informację, czy mamy makijaż, czy nie, oraz wskaźniki dopasowania. Wszystkie atrybuty, które pojawiają się w pliku JSON i które mogą zostać rozpoznane przez bota, zostały pokazane na rysunku Atrybuty w pliku JSON zwracanym przez Face API.

Oprócz tego, że nasz bot stworzony przy użyciu Cognitive Services potrafi rozpoznać twarz i elementy twarzy, umie też rozpoznawać emocje. Tutaj także po rozpoznaniu zazwyczaj zwracany jest plik JSON z odpowiednimi atrybutami i wartościami dla tych atrybutów. Skala najczęściej waha się od 0 (kiedy bot nie jest pewny, jakie emocje widać na zdjęciu) do 1 (kiedy doskonale rozpoznaje emocje). Potrafi zidentyfikować emocje takie jak złość, strach, smutek, rozczarowanie, szczęście czy zaskoczenie. Umie też rozpoznać liczbę twarzy na zdjęciu i zwrócić informację, na jakiej twarzy jakie emocje są widoczne. Face API potrafi także wskazać, czy na dwóch zdjęciach jest ta sama osoba, czy nie.

Podobnie jak w przypadku wszystkich interfejsów API w systemie Cognitive Services, możemy korzystać z interfejsu Face API w wybranym języku programowania. Aby uruchomić bota, możemy do tego celu użyć Bot Framework Emulator. Aby sprawdzić zawartość zwracanego pliku JSON, możemy skorzystać z Postmana do szybkiego wykonywania żądań wraz z parametrami, które musimy dostarczyć.

Jeśli korzystamy z programu Visual Studio, możemy także użyć opcji Połączone usługi (Connected Services) w Visual Studio. Ten dodatek do Visual Studio sprawia, że niezwykle łatwe jest wykorzystanie interfejsów API w rozwiązaniach Visual Studio w zaledwie kilku liniach kodu. Aby go użyć, musimy mieć subskrypcję Azure.

> PRZYGOTOWANIE ŚRODOWISKA DO PRACY Z BOTAMI

Aby stworzyć bota z poziomu Visual Studio 2017, musimy spełnić poniższe wymagania.
 

  1. Mieć zainstalowaną wersję Visual Studio. W naszym przypadku jest to Visual Studio 2017 (ostatnia wersja).
  2. Pobrać z Visual Studio Marketplace i zainstalować Bot Builder V4 SDK Template for Visual Studio (tinyurl.com/botbuilder). Proces instalacji wykonujemy po wcześ­niejszym zamknięciu wszystkich aktywnych instancji Visual Studio. Po poprawnym zainstalowaniu powinniśmy zobaczyć okienko z informacją, że instalacja została zakończona.

[...]

 

Niezależny konsultant, trener i prelegent na konferencjach. Od ponad 10 lat zajmuje się technologiami firmy Microsoft, głównie .NET, SQL Server, SharePoint i Azure, w tym programowaniem i optymalizacją aplikacji i baz danych. 

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik \"IT Professional\"