Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.04.01.2022

Dane klientów HPE przejęte w...

HPE poinformowało, że dane klientów zostały przejęte w wyniku naruszenia dotyczącego jego...
04.01.2022

Bezpieczny dostęp

Citrix rozszerza swoje rozwiązania z zakresu bezpiecznego dostępu.
04.01.2022

Ochrona pracy zdalnej

Fortinet przedstawił spójną koncepcję zabezpieczania środowiska IT w firmach, które...
04.01.2022

Rozwiązania dla Linuxa

Red Hat poinformował o udostępnieniu rozwiązania Red Hat Enterprise Linux 8.5.
04.01.2022

Usługi chmurowe

Strefa lokalna AWS w Polsce
04.01.2022

Nowy laptop należący do serii...

ASUS VivoBook Pro 16X to nowy laptop należący do popularnej serii VivoBook. Przeznaczony...
04.01.2022

Do fizycznej wirtualizacji...

QNAP zaprezentował urządzenie nowej generacji do wirtualizacji sieci – QuCPE-7012 –...
04.01.2022

Dla przemysłu

Transcend prezentuje bezpieczne dyski SSD zgodne ze standardem Opal SSC 2.0. Oba dyski...
04.01.2022

SI w monitoringu

Firma i-PRO, mająca swoje korzenie w Panasonic, wprowadziła do swojej serii S kamery typu...

7 zalet modelu scale-out do zarządzania danymi

Data publikacji: 28-12-2018 Autor: Sebastian Kuniszewski

Nowoczesne podejście do wykorzystywanych zasobów IT, ochrony danych i zarządzania nimi oparte na skalowaniu poziomym (scale-out) pozwala wyeliminować trudne wymiany sprzętu i uniknąć konieczności zarządzania odseparowanymi silosami danych. Automatyzacja uzyskana dzięki skalowaniu poziomemu to w dłuższej perspektywie również oszczędność czasu i pieniędzy.

 

Skalowalność jest jedną z ważniejszych cech infrastruktury IT i wynika to nie tylko ze zwiększenia rozmiarów firm. Główne impulsy, które napędzają rozwój IT w przedsiębiorstwach, to gigantyczny wzrost ilości przetwarzanych informacji oraz dostępne nowe, lepsze narzędzia do ich obróbki. Aby uzyskać wymaganą efektywność ekonomiczną w dłuższej perspektywie, IT nie jest od razu wymiarowane na docelową liczbę transakcji, aplikacji czy przechowywanych danych. O wiele częściej wybiera się model rozwoju, w którym systemy są od początku projektowane pod kątem skalowalności – powinny rozrastać wraz z powiększającymi się potrzebami. W środowisku IT wdrażane są dwa modele skalowania rozwiązań (serwerowych, składowania danych itp.): skalowanie pionowe (scale-up) i poziome (scale-out). Od wyboru jednego z nich zależą strategie rozwoju firmowej infrastruktury IT. Na czym polega model scale-out i jakie ma zalety?

SKALOWANIE POZIOME W PRAKTYCE

Podstawowym i znanym od dawna zastosowaniem scale-out jest obsługa obciążeń, które można znacznie zrównoleglić. Może to dotyczyć np. farmy serwerów obsługujących wiele jednoczesnych zapytań lub operacji plikowych, maszyn analitycznych, klastrów obliczeniowych czy wspomnianych rozwiązań do tworzenia kopii zapasowych i odtwarzania danych.

Uogólniając, w modelu nierozproszonym cały ruch jest przetwarzany przez jedno urządzenie, na przykład serwer lub macierz dyskową. Ścieżka danych w scale-up jest prosta, dane nie są przekazywane do wielu urządzeń, a żądanie odczytu lub zapisu przechodzi maksymalnie przez kilka kontrolerów. Dzięki temu np. macierze dyskowe działające w tym modelu oferują bardzo małe opóźnienia. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku zastosowań rozproszonych, takich jak przetwarzanie danych w komputerach HPC (High Performance Computing), składowanie danych na potrzeby wielowęzłowego klastra czy tworzenie kopii i możliwie szybkie przywracanie utraconych danych. W takim modelu rozproszenie zadań pomiędzy węzłami klastra sprawia, że połączenia do macierzy dyskowych są realizowane równolegle z różnych źródeł. Macierz scale-out charakteryzuje się tym, że każde zapytanie o dany plik przejmuje jeden węzeł niezależnie od pozostałych, a zatem sumaryczne pasmo macierzy jest bardzo szerokie. Mimo większych opóźnień niż w tradycyjnych macierzach duży klaster rekompensuje to równoległym pobieraniem oraz zapisywaniem danych, dzięki czemu może realizować miliony operacji wejścia/wyjścia na sekundę. Gdyby dołączyć do rozległego klastra scale-out macierz w modelu scale-up, spowodowałoby to skumulowanie obciążenia w jednym miejscu. Dopóki wydajność takiej macierzy będzie wystarczająca, infrastruktura będzie działać poprawnie, jednak gdy obciążenie dojdzie do granic możliwości tej macierzy (np. w zastosowaniach plikowych wymagających dużych pojemności i spójnej przestrzeni nazw), może się okazać, że mimo wystarczającej wydajności niewystarczająca będzie pojemność zasobów. W macierzach skalowanych poziomo ten problem nie występuje.

 

[...]

 

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"