Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.22.03.2019

Pożegnanie z systemem Windows...

System operacyjny Windows 7 wciąż cieszy się dużą popularnością wśród użytkowników...
22.03.2019

Segmentacja sieci

Fortinet FortiGate 3600E, 3400E, 600E i 400E
22.03.2019

Monitoring IP

TP-Link TL-SL1218MP
22.03.2019

Efektywność energetyczna

UPS Eaton 93E
21.02.2019

Wdrażanie projektów AI

Infrastruktura OVH
21.02.2019

Certyfikacja kluczy

HEUTHES-CAK
21.02.2019

Kopie zapasowe

Veeam Availability for AWS
21.02.2019

Dysk SSD Samsung 970 EVO Plus

Dysk SSD Samsung 970 EVO Plus
21.02.2019

Szyfrowane USB

Kingston IronKey D300 Serialized

7 zalet modelu scale-out do zarządzania danymi

Data publikacji: 28-12-2018 Autor: Sebastian Kuniszewski

Nowoczesne podejście do wykorzystywanych zasobów IT, ochrony danych i zarządzania nimi oparte na skalowaniu poziomym (scale-out) pozwala wyeliminować trudne wymiany sprzętu i uniknąć konieczności zarządzania odseparowanymi silosami danych. Automatyzacja uzyskana dzięki skalowaniu poziomemu to w dłuższej perspektywie również oszczędność czasu i pieniędzy.

 

Skalowalność jest jedną z ważniejszych cech infrastruktury IT i wynika to nie tylko ze zwiększenia rozmiarów firm. Główne impulsy, które napędzają rozwój IT w przedsiębiorstwach, to gigantyczny wzrost ilości przetwarzanych informacji oraz dostępne nowe, lepsze narzędzia do ich obróbki. Aby uzyskać wymaganą efektywność ekonomiczną w dłuższej perspektywie, IT nie jest od razu wymiarowane na docelową liczbę transakcji, aplikacji czy przechowywanych danych. O wiele częściej wybiera się model rozwoju, w którym systemy są od początku projektowane pod kątem skalowalności – powinny rozrastać wraz z powiększającymi się potrzebami. W środowisku IT wdrażane są dwa modele skalowania rozwiązań (serwerowych, składowania danych itp.): skalowanie pionowe (scale-up) i poziome (scale-out). Od wyboru jednego z nich zależą strategie rozwoju firmowej infrastruktury IT. Na czym polega model scale-out i jakie ma zalety?

SKALOWANIE POZIOME W PRAKTYCE

Podstawowym i znanym od dawna zastosowaniem scale-out jest obsługa obciążeń, które można znacznie zrównoleglić. Może to dotyczyć np. farmy serwerów obsługujących wiele jednoczesnych zapytań lub operacji plikowych, maszyn analitycznych, klastrów obliczeniowych czy wspomnianych rozwiązań do tworzenia kopii zapasowych i odtwarzania danych.

Uogólniając, w modelu nierozproszonym cały ruch jest przetwarzany przez jedno urządzenie, na przykład serwer lub macierz dyskową. Ścieżka danych w scale-up jest prosta, dane nie są przekazywane do wielu urządzeń, a żądanie odczytu lub zapisu przechodzi maksymalnie przez kilka kontrolerów. Dzięki temu np. macierze dyskowe działające w tym modelu oferują bardzo małe opóźnienia. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku zastosowań rozproszonych, takich jak przetwarzanie danych w komputerach HPC (High Performance Computing), składowanie danych na potrzeby wielowęzłowego klastra czy tworzenie kopii i możliwie szybkie przywracanie utraconych danych. W takim modelu rozproszenie zadań pomiędzy węzłami klastra sprawia, że połączenia do macierzy dyskowych są realizowane równolegle z różnych źródeł. Macierz scale-out charakteryzuje się tym, że każde zapytanie o dany plik przejmuje jeden węzeł niezależnie od pozostałych, a zatem sumaryczne pasmo macierzy jest bardzo szerokie. Mimo większych opóźnień niż w tradycyjnych macierzach duży klaster rekompensuje to równoległym pobieraniem oraz zapisywaniem danych, dzięki czemu może realizować miliony operacji wejścia/wyjścia na sekundę. Gdyby dołączyć do rozległego klastra scale-out macierz w modelu scale-up, spowodowałoby to skumulowanie obciążenia w jednym miejscu. Dopóki wydajność takiej macierzy będzie wystarczająca, infrastruktura będzie działać poprawnie, jednak gdy obciążenie dojdzie do granic możliwości tej macierzy (np. w zastosowaniach plikowych wymagających dużych pojemności i spójnej przestrzeni nazw), może się okazać, że mimo wystarczającej wydajności niewystarczająca będzie pojemność zasobów. W macierzach skalowanych poziomo ten problem nie występuje.

 

[...]

 

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"