Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.10.06.2019

Inteligentne zarządzanie...

W dniach 11, 12 i 13 czerwca – odpowiednio – w Gdańsku, w Warszawie i w Katowicach,...
27.05.2019

Rozwiązania na platformie GCP

Citrix SD-WAN i Citrix ADC
27.05.2019

Chmura hybrydowa

Dell Technologies Cloud
27.05.2019

Uproszczona komunikacja

Cisco Webex
24.05.2019

Konferencja IT Manager of...

W dniach 12–14 czerwca w Sopocie odbędzie się konferencja IT Manager of Tomorrow 2019. To...
24.05.2019

Ochrona sieci

Fortinet FortiOS 6.2
24.05.2019

Mniejsza złożoność

Rittal VX25 Ri4Power
24.05.2019

All-in-one NAS

QNAP TDS-16489U R2
24.05.2019

Układy SoC

AMD Ryzen Embedded R1000

7 zalet modelu scale-out do zarządzania danymi

Data publikacji: 28-12-2018 Autor: Sebastian Kuniszewski

Nowoczesne podejście do wykorzystywanych zasobów IT, ochrony danych i zarządzania nimi oparte na skalowaniu poziomym (scale-out) pozwala wyeliminować trudne wymiany sprzętu i uniknąć konieczności zarządzania odseparowanymi silosami danych. Automatyzacja uzyskana dzięki skalowaniu poziomemu to w dłuższej perspektywie również oszczędność czasu i pieniędzy.

 

Skalowalność jest jedną z ważniejszych cech infrastruktury IT i wynika to nie tylko ze zwiększenia rozmiarów firm. Główne impulsy, które napędzają rozwój IT w przedsiębiorstwach, to gigantyczny wzrost ilości przetwarzanych informacji oraz dostępne nowe, lepsze narzędzia do ich obróbki. Aby uzyskać wymaganą efektywność ekonomiczną w dłuższej perspektywie, IT nie jest od razu wymiarowane na docelową liczbę transakcji, aplikacji czy przechowywanych danych. O wiele częściej wybiera się model rozwoju, w którym systemy są od początku projektowane pod kątem skalowalności – powinny rozrastać wraz z powiększającymi się potrzebami. W środowisku IT wdrażane są dwa modele skalowania rozwiązań (serwerowych, składowania danych itp.): skalowanie pionowe (scale-up) i poziome (scale-out). Od wyboru jednego z nich zależą strategie rozwoju firmowej infrastruktury IT. Na czym polega model scale-out i jakie ma zalety?

SKALOWANIE POZIOME W PRAKTYCE

Podstawowym i znanym od dawna zastosowaniem scale-out jest obsługa obciążeń, które można znacznie zrównoleglić. Może to dotyczyć np. farmy serwerów obsługujących wiele jednoczesnych zapytań lub operacji plikowych, maszyn analitycznych, klastrów obliczeniowych czy wspomnianych rozwiązań do tworzenia kopii zapasowych i odtwarzania danych.

Uogólniając, w modelu nierozproszonym cały ruch jest przetwarzany przez jedno urządzenie, na przykład serwer lub macierz dyskową. Ścieżka danych w scale-up jest prosta, dane nie są przekazywane do wielu urządzeń, a żądanie odczytu lub zapisu przechodzi maksymalnie przez kilka kontrolerów. Dzięki temu np. macierze dyskowe działające w tym modelu oferują bardzo małe opóźnienia. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku zastosowań rozproszonych, takich jak przetwarzanie danych w komputerach HPC (High Performance Computing), składowanie danych na potrzeby wielowęzłowego klastra czy tworzenie kopii i możliwie szybkie przywracanie utraconych danych. W takim modelu rozproszenie zadań pomiędzy węzłami klastra sprawia, że połączenia do macierzy dyskowych są realizowane równolegle z różnych źródeł. Macierz scale-out charakteryzuje się tym, że każde zapytanie o dany plik przejmuje jeden węzeł niezależnie od pozostałych, a zatem sumaryczne pasmo macierzy jest bardzo szerokie. Mimo większych opóźnień niż w tradycyjnych macierzach duży klaster rekompensuje to równoległym pobieraniem oraz zapisywaniem danych, dzięki czemu może realizować miliony operacji wejścia/wyjścia na sekundę. Gdyby dołączyć do rozległego klastra scale-out macierz w modelu scale-up, spowodowałoby to skumulowanie obciążenia w jednym miejscu. Dopóki wydajność takiej macierzy będzie wystarczająca, infrastruktura będzie działać poprawnie, jednak gdy obciążenie dojdzie do granic możliwości tej macierzy (np. w zastosowaniach plikowych wymagających dużych pojemności i spójnej przestrzeni nazw), może się okazać, że mimo wystarczającej wydajności niewystarczająca będzie pojemność zasobów. W macierzach skalowanych poziomo ten problem nie występuje.

 

[...]

 

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"