Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.10.06.2019

Inteligentne zarządzanie...

W dniach 11, 12 i 13 czerwca – odpowiednio – w Gdańsku, w Warszawie i w Katowicach,...
27.05.2019

Rozwiązania na platformie GCP

Citrix SD-WAN i Citrix ADC
27.05.2019

Chmura hybrydowa

Dell Technologies Cloud
27.05.2019

Uproszczona komunikacja

Cisco Webex
24.05.2019

Konferencja IT Manager of...

W dniach 12–14 czerwca w Sopocie odbędzie się konferencja IT Manager of Tomorrow 2019. To...
24.05.2019

Ochrona sieci

Fortinet FortiOS 6.2
24.05.2019

Mniejsza złożoność

Rittal VX25 Ri4Power
24.05.2019

All-in-one NAS

QNAP TDS-16489U R2
24.05.2019

Układy SoC

AMD Ryzen Embedded R1000

Smart contracty – nowe rodzaje umów

Data publikacji: 28-12-2018 Autor: Sebastian Kuniszewski

Blockchain to technologia, która ma potencjał, aby zasadniczo zmienić, w jaki sposób partnerzy działający w cyfrowym ekosystemie dzielą się informacjami i jakich używają reguł biznesowych. Wykorzystanie technologii łańcucha bloków umożliwia tworzenie zupełnie nowej klasy aplikacji rozproszonych i będzie miało ogromne znaczenie dla innowacji wdrażanych w obszarze przyszłych procesów biznesowych.

 

Poziom inwestycji w technologię blockchain systematycznie wzrasta. Zgodnie z danymi IDC w 2018 r. osiągnie 1,5 mld dolarów, rosnąc do 2022 r. w tempie ponad 70% rocznie. Zwiększane są też wydatki, zarówno w kategorii tradycyjnego finansowania (IPO oraz wczesne zaangażowanie VC, w tym finansowanie przez tzw. aniołów biznesu), jak i finansowania alternatywnego w postaci ICO*. Przydatność i zalety technologii blockchain są obecnie szeroko analizowane, a pierwsze wdrożenia pojawiają się w wielu sektorach gospodarki: finansach, ubezpieczeniach, handlu detalicznym, przemyśle, opiece zdrowotnej oraz sektorze publicznym. W powszechnym odbiorze blockchain przestaje być wreszcie kojarzony wyłącznie z rynkiem kryptowalut.

PRZYSZŁOŚĆ BLOCKCHAIN – KIERUNKI ROZWOJU

Wspomniane wczesne projekty i analizy pokazują znaczące możliwości zwiększenia efektywności i usprawniania systemów transakcyjnych, procesów śledzenia aktywów i ich audytowania oraz zarządzania danymi. W 2017 r. firma analityczna Gartner, wykorzystując nową metodologię przewidywania wartości, w raporcie pt. „Forecast: Blockchain Business Value, Worldwide, 2017-2030” m.in. określiła globalną wartość dodaną wynikającą z innowacji związanych z technologią blockchain na ponad 176 mld dolarów do 2025 r. i przewiduje, że przekroczy ona 3,1 biliona dolarów do 2030 r.

Z punktu widzenia technologicznego blockchain jest jeszcze na wczesnym etapie rozwoju, ale jego rozwój jest niezwykle dynamiczny. Powstają nowe platformy, które przełamują kolejne bariery skalowalności i wydajności, przy jednoczesnym obniżeniu kosztów eksploatacji. Rynek czeka jeszcze główna faza konsolidacji, ale już realizowane są pierwsze łączenia platform prywatnych z sieciami publicznymi i pojawiają się pierwsze przejęcia oraz fuzje firm. Nie powinno to zniechęcać do eksperymentowania i wdrażania systemów – podkreśla Rafał Dziedzic z Orange Polska, kierownik Grupy Roboczej Blockchain PIIT. Ważną cechą technologii blockchain jest to, że w znaczący sposób ułatwia integrację i przenośność systemów.

Blockchain oferuje wiele możliwości, ma jednak też pewne ograniczenia. Ich zrozumienie ma istotne znaczenie dla przyszłych wdrożeń, a identyfikacja obszarów zastosowań i ustalania priorytetów inwestycyjnych w ciekawy sposób została ujęta w raporcie pt. „Blockchain w Polsce. Możliwości i zastosowania”, przygotowanym przez Komitet Fintech działający przy Polskiej Izbie Informatyki i Telekomunikacji (PIIT). Publikacja opisuje istniejące wdrożenia biznesowe łańcucha bloków w Polsce i jest kompleksowym przewodnikiem po tej technologii skierowanym do biznesu, a także źródłem wiedzy i inspiracji dla członków kadry zarządzającej. Główną część raportu stanowią bowiem opisy zastosowań, przeanalizowane z punktu widzenia ich skutków biznesowych, które pozwalają odnaleźć nowe, interesujące zastosowania tej technologii w firmie.


[...]

 

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"