Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.04.01.2022

Dane klientów HPE przejęte w...

HPE poinformowało, że dane klientów zostały przejęte w wyniku naruszenia dotyczącego jego...
04.01.2022

Bezpieczny dostęp

Citrix rozszerza swoje rozwiązania z zakresu bezpiecznego dostępu.
04.01.2022

Ochrona pracy zdalnej

Fortinet przedstawił spójną koncepcję zabezpieczania środowiska IT w firmach, które...
04.01.2022

Rozwiązania dla Linuxa

Red Hat poinformował o udostępnieniu rozwiązania Red Hat Enterprise Linux 8.5.
04.01.2022

Usługi chmurowe

Strefa lokalna AWS w Polsce
04.01.2022

Nowy laptop należący do serii...

ASUS VivoBook Pro 16X to nowy laptop należący do popularnej serii VivoBook. Przeznaczony...
04.01.2022

Do fizycznej wirtualizacji...

QNAP zaprezentował urządzenie nowej generacji do wirtualizacji sieci – QuCPE-7012 –...
04.01.2022

Dla przemysłu

Transcend prezentuje bezpieczne dyski SSD zgodne ze standardem Opal SSC 2.0. Oba dyski...
04.01.2022

SI w monitoringu

Firma i-PRO, mająca swoje korzenie w Panasonic, wprowadziła do swojej serii S kamery typu...

Smart contracty – nowe rodzaje umów

Data publikacji: 28-12-2018 Autor: Sebastian Kuniszewski

Blockchain to technologia, która ma potencjał, aby zasadniczo zmienić, w jaki sposób partnerzy działający w cyfrowym ekosystemie dzielą się informacjami i jakich używają reguł biznesowych. Wykorzystanie technologii łańcucha bloków umożliwia tworzenie zupełnie nowej klasy aplikacji rozproszonych i będzie miało ogromne znaczenie dla innowacji wdrażanych w obszarze przyszłych procesów biznesowych.

 

Poziom inwestycji w technologię blockchain systematycznie wzrasta. Zgodnie z danymi IDC w 2018 r. osiągnie 1,5 mld dolarów, rosnąc do 2022 r. w tempie ponad 70% rocznie. Zwiększane są też wydatki, zarówno w kategorii tradycyjnego finansowania (IPO oraz wczesne zaangażowanie VC, w tym finansowanie przez tzw. aniołów biznesu), jak i finansowania alternatywnego w postaci ICO*. Przydatność i zalety technologii blockchain są obecnie szeroko analizowane, a pierwsze wdrożenia pojawiają się w wielu sektorach gospodarki: finansach, ubezpieczeniach, handlu detalicznym, przemyśle, opiece zdrowotnej oraz sektorze publicznym. W powszechnym odbiorze blockchain przestaje być wreszcie kojarzony wyłącznie z rynkiem kryptowalut.

PRZYSZŁOŚĆ BLOCKCHAIN – KIERUNKI ROZWOJU

Wspomniane wczesne projekty i analizy pokazują znaczące możliwości zwiększenia efektywności i usprawniania systemów transakcyjnych, procesów śledzenia aktywów i ich audytowania oraz zarządzania danymi. W 2017 r. firma analityczna Gartner, wykorzystując nową metodologię przewidywania wartości, w raporcie pt. „Forecast: Blockchain Business Value, Worldwide, 2017-2030” m.in. określiła globalną wartość dodaną wynikającą z innowacji związanych z technologią blockchain na ponad 176 mld dolarów do 2025 r. i przewiduje, że przekroczy ona 3,1 biliona dolarów do 2030 r.

Z punktu widzenia technologicznego blockchain jest jeszcze na wczesnym etapie rozwoju, ale jego rozwój jest niezwykle dynamiczny. Powstają nowe platformy, które przełamują kolejne bariery skalowalności i wydajności, przy jednoczesnym obniżeniu kosztów eksploatacji. Rynek czeka jeszcze główna faza konsolidacji, ale już realizowane są pierwsze łączenia platform prywatnych z sieciami publicznymi i pojawiają się pierwsze przejęcia oraz fuzje firm. Nie powinno to zniechęcać do eksperymentowania i wdrażania systemów – podkreśla Rafał Dziedzic z Orange Polska, kierownik Grupy Roboczej Blockchain PIIT. Ważną cechą technologii blockchain jest to, że w znaczący sposób ułatwia integrację i przenośność systemów.

Blockchain oferuje wiele możliwości, ma jednak też pewne ograniczenia. Ich zrozumienie ma istotne znaczenie dla przyszłych wdrożeń, a identyfikacja obszarów zastosowań i ustalania priorytetów inwestycyjnych w ciekawy sposób została ujęta w raporcie pt. „Blockchain w Polsce. Możliwości i zastosowania”, przygotowanym przez Komitet Fintech działający przy Polskiej Izbie Informatyki i Telekomunikacji (PIIT). Publikacja opisuje istniejące wdrożenia biznesowe łańcucha bloków w Polsce i jest kompleksowym przewodnikiem po tej technologii skierowanym do biznesu, a także źródłem wiedzy i inspiracji dla członków kadry zarządzającej. Główną część raportu stanowią bowiem opisy zastosowań, przeanalizowane z punktu widzenia ich skutków biznesowych, które pozwalają odnaleźć nowe, interesujące zastosowania tej technologii w firmie.


[...]

 

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"