Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.25.10.2019

Skalowalna infrastruktura

Red Hat OpenStack Platform 15
25.10.2019

Cienki klient 2.0

Windows Virtual Desktop
25.10.2019

Nowy sprzęt Microsoftu

Rodzina Surface się powiększa
24.10.2019

Serwery ARM

Oracle stawia na Ampere Computing
24.10.2019

Wszechstronny i elegancki

Dell XPS 15
10.10.2019

CYBERSEC EXPO - największe w...

Bezpieczeństwo cyfrowe nie jest problemem dotyczącym jedynie działów IT. Obecnie stanowi...
30.09.2019

Nowości w wirtualizacji

VMware World 2019
30.09.2019

Bezpieczeństwo mobile-first

Android 10

Kopie zapasowe plików w usłudze Azure Backup

Data publikacji: 21-01-2019 Autor: Michał Gajda
Wykonywanie kopii...

Usługa Azure Backup jest alternatywną formą wykonywania kopii zapasowych, nie tylko zasobów zlokalizowanych w środowiskach chmurowych, ale również tych przechowywanych w lokalnej części infrastruktury. W zależności od rodzaju zasobów, jakie zamierzamy chronić, możemy korzystać z różnych mechanizmów wykonywania backupu.

 

O  zasadności wykonywania kopii zapasowych nie trzeba nikogo przekonywać – nie jesteśmy w stanie przewidzieć sytuacji losowych, jakie mogą się przydarzyć. Można do nich zaliczyć awarie sprzętowe, niezamierzone błędy ludzkie czy złośliwe ataki hakerskie. Dlatego jeżeli posiadamy i przetwarzamy zasoby, które są dla nas istotne, pojedyncze pliki, bazy danych, jak również całe maszyny wirtualne, powinniśmy systematycznie wykonywać ich kopie zapasowe. W przypadku wystąpienia sytuacji losowych pozwoli to na sprawne odtworzenie stanu utraconych danych.

Narzędzi do wykonywania kopii zapasowych jest wiele. Część z nich wykorzystuje klasyczne metody zabezpieczania danych na lokalnych dyskach lub pamięciach taśmowych. Niemniej nie są to jedyne dostępne mechanizmy ochrony danych – do dyspozycji mamy coraz popularniejsze rozwiązania chmurowe oraz tak zwany backup hybrydowy. Rozwiązania te w głównej mierze skupiają się na udostępnianiu magazynów do składowania backupów w chmurze, możliwe jest również wykorzystywanie ich natywnych narzędzi do wykonywania kopii zapasowych. Jednym z takich rozwiązań jest usługa chmurowa Microsoft, znana pod nazwą Azure Backup.

> USŁUGA AZURE BACKUP

Prezentowana usługa pozwala na wykonywanie kopii zapasowych z użyciem platformy Microsoft Azure. Dzięki niej możliwe jest m.in. tworzenie kopii zasobów znajdujących się po stronie chmury obliczeniowej Azure, np. maszyn wirtualnych pracujących w ramach IaaS. Nie jest to jednak jedyne zastosowanie tej usługi, możliwe jest również wykonywanie kopii zasobów pracujących w ramach lokalnej infrastruktury IT – począwszy od pojedynczych plików bądź folderów, przez lokalne aplikacje typu Microsoft Exchange, SharePoint czy SQL Server, a na maszynach wirtualnych skończywszy. Co ważne, w przypadku maszyn wirtualnych nie musimy ograniczać się wyłącznie do produktu firmy Microsoft, jakim jest rola Hyper-V, równie dobrze może być wykorzystana wirtualizacja bazująca na platformie VMware.

Do niezaprzeczalnych zalet Azure Backup można zaliczyć wręcz nieograniczoną skalowalność usługi. W przypadku lokalnych mechanizmów wykonywania kopii zapasowych największą barierą jest realna pojemność dostępnej przestrzeni dyskowej, w ramach której możemy przetrzymywać kopie zapasowe. Jeżeli zdecydujemy się na używanie opisywanej usługi Azure, ów problem praktycznie nie istnieje, a całe rozwiązanie jest skalowane do aktualnych potrzeb użytkownika, który wnosi opłatę za wielkość danych zabezpieczanych za pomocą kopii zapasowej oraz opłatę za wykorzystany magazyn danych. W przypadku wspomnianego magazynu danych pojawia się dodatkowa korzyść: możliwość korzystania z LRS – lokalnie nadmiarowego magazynu, który jest optymalnym ekonomicznie rozwiązaniem. Niemniej wszystkie kopie zapasowe składowane są w ramach jednego regionu platformy Azure. W przypadku dużych firm potrzebujących wyższego poziomu zabezpieczenia można skorzystać z dodatkowej opcji, którą jest magazyn redundantny geograficznie (GRS). Jest to droższe rozwiązanie, jednak pozwala na zapewnienie ochrony danych nawet w przypadku całkowitej niedostępności całego regionu platformy Azure.

 

Decydując się na Azure Backup, nie trzeba się również obawiać o bezpieczeństwo składowanych kopii zapasowych. Usługa Microsoftu zapewnia zarówno bezpieczną transmisję z wykorzystaniem protokołu HTTPS, jak i szyfrowany magazyn usługi Recovery Ser­vices, do którego klucz generowany jest podczas tworzenia magazynu i przekazywany wyłącznie użytkownikowi.

> AZURE RECOVERY SERVICES

Jak wspomniano, usługa Azure Backup pozwala na wykonywanie kopii zapasowych różnego rodzaju zasobów. W zależności od wskazanych elementów, które będą poddawane procesowi backupu, używane są odpowiednie składniki usługi
przedstawione w tabeli.

 

[...]

 

Autor ma wieloletnie doświadczenie w administracji oraz implementowaniu nowych technologii w infrastrukturze serwerowej. Pasjonat technologii Microsoft. Posiada tytuł MVP Cloud and Datacenter Management. Autor webcastów, książek oraz publikacji w czasopismach i serwisach branżowych. 

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"