Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.26.10.2020

Nowa wersja nVision

Można już pobierać nową wersję nVision
26.10.2020

Monitorowanie infrastruktury

Vertiv Environet Alert
23.10.2020

Telefonia w chmurze

NFON Cloudya
23.10.2020

Nowości w EDR

Bitdefender GravityZone
23.10.2020

Wykrywanie anomalii

Flowmon ADS11
23.10.2020

Mobilny monitor

AOC 16T2
22.10.2020

HP Pavilion

HP zaprezentowało nowe laptopy z linii Pavilion.
22.10.2020

Inteligentny monitoring

WD Purple SC QD101
22.10.2020

Przełącznik 2,5GbE

QNAP QSW-1105-5T

Kopie zapasowe plików w usłudze Azure Backup

Data publikacji: 21-01-2019 Autor: Michał Gajda
Wykonywanie kopii...

Usługa Azure Backup jest alternatywną formą wykonywania kopii zapasowych, nie tylko zasobów zlokalizowanych w środowiskach chmurowych, ale również tych przechowywanych w lokalnej części infrastruktury. W zależności od rodzaju zasobów, jakie zamierzamy chronić, możemy korzystać z różnych mechanizmów wykonywania backupu.

 

O  zasadności wykonywania kopii zapasowych nie trzeba nikogo przekonywać – nie jesteśmy w stanie przewidzieć sytuacji losowych, jakie mogą się przydarzyć. Można do nich zaliczyć awarie sprzętowe, niezamierzone błędy ludzkie czy złośliwe ataki hakerskie. Dlatego jeżeli posiadamy i przetwarzamy zasoby, które są dla nas istotne, pojedyncze pliki, bazy danych, jak również całe maszyny wirtualne, powinniśmy systematycznie wykonywać ich kopie zapasowe. W przypadku wystąpienia sytuacji losowych pozwoli to na sprawne odtworzenie stanu utraconych danych.

Narzędzi do wykonywania kopii zapasowych jest wiele. Część z nich wykorzystuje klasyczne metody zabezpieczania danych na lokalnych dyskach lub pamięciach taśmowych. Niemniej nie są to jedyne dostępne mechanizmy ochrony danych – do dyspozycji mamy coraz popularniejsze rozwiązania chmurowe oraz tak zwany backup hybrydowy. Rozwiązania te w głównej mierze skupiają się na udostępnianiu magazynów do składowania backupów w chmurze, możliwe jest również wykorzystywanie ich natywnych narzędzi do wykonywania kopii zapasowych. Jednym z takich rozwiązań jest usługa chmurowa Microsoft, znana pod nazwą Azure Backup.

> USŁUGA AZURE BACKUP

Prezentowana usługa pozwala na wykonywanie kopii zapasowych z użyciem platformy Microsoft Azure. Dzięki niej możliwe jest m.in. tworzenie kopii zasobów znajdujących się po stronie chmury obliczeniowej Azure, np. maszyn wirtualnych pracujących w ramach IaaS. Nie jest to jednak jedyne zastosowanie tej usługi, możliwe jest również wykonywanie kopii zasobów pracujących w ramach lokalnej infrastruktury IT – począwszy od pojedynczych plików bądź folderów, przez lokalne aplikacje typu Microsoft Exchange, SharePoint czy SQL Server, a na maszynach wirtualnych skończywszy. Co ważne, w przypadku maszyn wirtualnych nie musimy ograniczać się wyłącznie do produktu firmy Microsoft, jakim jest rola Hyper-V, równie dobrze może być wykorzystana wirtualizacja bazująca na platformie VMware.

Do niezaprzeczalnych zalet Azure Backup można zaliczyć wręcz nieograniczoną skalowalność usługi. W przypadku lokalnych mechanizmów wykonywania kopii zapasowych największą barierą jest realna pojemność dostępnej przestrzeni dyskowej, w ramach której możemy przetrzymywać kopie zapasowe. Jeżeli zdecydujemy się na używanie opisywanej usługi Azure, ów problem praktycznie nie istnieje, a całe rozwiązanie jest skalowane do aktualnych potrzeb użytkownika, który wnosi opłatę za wielkość danych zabezpieczanych za pomocą kopii zapasowej oraz opłatę za wykorzystany magazyn danych. W przypadku wspomnianego magazynu danych pojawia się dodatkowa korzyść: możliwość korzystania z LRS – lokalnie nadmiarowego magazynu, który jest optymalnym ekonomicznie rozwiązaniem. Niemniej wszystkie kopie zapasowe składowane są w ramach jednego regionu platformy Azure. W przypadku dużych firm potrzebujących wyższego poziomu zabezpieczenia można skorzystać z dodatkowej opcji, którą jest magazyn redundantny geograficznie (GRS). Jest to droższe rozwiązanie, jednak pozwala na zapewnienie ochrony danych nawet w przypadku całkowitej niedostępności całego regionu platformy Azure.

 

Decydując się na Azure Backup, nie trzeba się również obawiać o bezpieczeństwo składowanych kopii zapasowych. Usługa Microsoftu zapewnia zarówno bezpieczną transmisję z wykorzystaniem protokołu HTTPS, jak i szyfrowany magazyn usługi Recovery Ser­vices, do którego klucz generowany jest podczas tworzenia magazynu i przekazywany wyłącznie użytkownikowi.

> AZURE RECOVERY SERVICES

Jak wspomniano, usługa Azure Backup pozwala na wykonywanie kopii zapasowych różnego rodzaju zasobów. W zależności od wskazanych elementów, które będą poddawane procesowi backupu, używane są odpowiednie składniki usługi
przedstawione w tabeli.

 

[...]

 

Autor ma wieloletnie doświadczenie w administracji oraz implementowaniu nowych technologii w infrastrukturze serwerowej. Pasjonat technologii Microsoft. Posiada tytuł MVP Cloud and Datacenter Management. Autor webcastów, książek oraz publikacji w czasopismach i serwisach branżowych. 

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"