Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.26.05.2020

Cloud Native Universe

Jako patron medialny zapraszamy programistów wdrażających lub integrujących się z dowolną...
26.03.2020

Koniec certyfikatów...

MCSA, MCSD i MCSA
26.03.2020

Odświeżony OS

FortiOS 6.4
26.03.2020

Bezpieczeństwo w chmurze

Cisco SecureX
26.03.2020

Modernizacja IT

Nowości w VMware Tanzu
26.03.2020

Krytyczne zagrożenie dla...

Nowa groźna podatność
26.03.2020

Laptopy dla wymagających

Nowe ThinkPady T, X i L
26.03.2020

Serwerowe ARM-y

Ampere Altra
26.03.2020

Energooszczędny monitor

Philips 243B1

Edge computing - miliardowe inwestycje, rozwój IoT

Data publikacji: 21-01-2019 Autor: Sebastian Kuniszewski

Edge computing to kolejny etap rozwoju internetu i chmury, który ma zmniejszyć olbrzymią ilość napływających danych generowanych przez IoT oraz zwiększyć bezpieczeństwo zasobów i umożliwić ich analizę w czasie rzeczywistym jak najbliżej źródła, bez konieczności przesyłania informacji do chmury. Korzyści z wdrożenia tej technologii zaczyna dostrzegać coraz więcej firm.


Co łączy autonomiczne samochody, rozszerzoną rzeczywistość, elektrownie wiatrowe i rafinerię naftową? Z pozoru nic. W praktyce za ich efektywne działanie odpowiadają technologie, które coraz bardziej potrzebują edge computingu, aby maksymalnie rozpędzić cyfryzację firm – przekonują eksperci. Na całym świecie przedsiębiorstwa inwestują coraz więcej w tego typu rozwiązania. Do 2023 r. rynek edge computingu będzie wart niemal 9 mld dol.

Wraz z rozwojem internetu rzeczy (wg szacunków Gartnera już do 2020 r. liczba urządzeń wykorzystujących IoT sięgnie 20 mld) mamy do czynienia z ogromnym wzrostem ilości gromadzonych danych, a głównym wyzwaniem jest utrata wartości informacji, których nie można dostatecznie szybko analizować. Rozwiązaniem tego problemu ma być przeniesienie obliczeń i przetwarzania ze scentralizowanych serwerów do źródła, czyli urządzeń, które gromadzą te dane. Proces ten nazywany jest właśnie edge computingiem, a urządzenia określane są jako edge devices.

Według raportu Research and Markets wartość rynku rozwiązań brzegowych w ciągu najbliższych lat wzrośnie o ponad 32%. Firmy, które wdrażają nowe technologie, potrzebują bowiem rozwiązań przyspieszających działanie ich systemów i pozwalających na jak najbardziej efektywne wykorzystanie danych. Analiza jak najbliżej źródła powstawania danych i bez pośrednictwa chmur obliczeniowych czy centrów danych właśnie to umożliwia.

DECYZJA BIZNESOWA, KONIECZNOŚĆ STANDARYZACJI

Technologia przetwarzania i analizowania danych blisko źródła jest więc kolejnym etapem rozwoju nowych technologii wykorzystywanych w różnych branżach i sektorach gospodarki. Jak pokazuje analiza Gartnera, 27% firm na świecie już teraz testuje możliwości tego modelu, a w ciągu najbliższego roku wdrożenia planuje rozpocząć aż 70% przedsiębiorstw.
 

[...]

 

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"