Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.23.04.2019

Optymalizacja zużycia chmury

HPE GreenLake Hybrid Cloud
23.04.2019

Zarządzanie wydajnością

VMware vRealize Operations 7.5
19.04.2019

Technologie open source

SUSECON 2019
19.04.2019

Wyjątkowo małe

OKI seria C800
19.04.2019

Łatwy montaż

Rittal AX i KX
18.04.2019

Technologie wideo

Avaya IX Collaboration Unit
18.04.2019

Krótki rzut

Optoma W318STe i X318STe
18.04.2019

Do mobilnej pracy

Jabra Evolve 65e
27.03.2019

Pożegnanie z systemem Windows...

System operacyjny Windows 7 wciąż cieszy się dużą popularnością wśród użytkowników...

Edge computing - miliardowe inwestycje, rozwój IoT

Data publikacji: 21-01-2019 Autor: Sebastian Kuniszewski

Edge computing to kolejny etap rozwoju internetu i chmury, który ma zmniejszyć olbrzymią ilość napływających danych generowanych przez IoT oraz zwiększyć bezpieczeństwo zasobów i umożliwić ich analizę w czasie rzeczywistym jak najbliżej źródła, bez konieczności przesyłania informacji do chmury. Korzyści z wdrożenia tej technologii zaczyna dostrzegać coraz więcej firm.


Co łączy autonomiczne samochody, rozszerzoną rzeczywistość, elektrownie wiatrowe i rafinerię naftową? Z pozoru nic. W praktyce za ich efektywne działanie odpowiadają technologie, które coraz bardziej potrzebują edge computingu, aby maksymalnie rozpędzić cyfryzację firm – przekonują eksperci. Na całym świecie przedsiębiorstwa inwestują coraz więcej w tego typu rozwiązania. Do 2023 r. rynek edge computingu będzie wart niemal 9 mld dol.

Wraz z rozwojem internetu rzeczy (wg szacunków Gartnera już do 2020 r. liczba urządzeń wykorzystujących IoT sięgnie 20 mld) mamy do czynienia z ogromnym wzrostem ilości gromadzonych danych, a głównym wyzwaniem jest utrata wartości informacji, których nie można dostatecznie szybko analizować. Rozwiązaniem tego problemu ma być przeniesienie obliczeń i przetwarzania ze scentralizowanych serwerów do źródła, czyli urządzeń, które gromadzą te dane. Proces ten nazywany jest właśnie edge computingiem, a urządzenia określane są jako edge devices.

Według raportu Research and Markets wartość rynku rozwiązań brzegowych w ciągu najbliższych lat wzrośnie o ponad 32%. Firmy, które wdrażają nowe technologie, potrzebują bowiem rozwiązań przyspieszających działanie ich systemów i pozwalających na jak najbardziej efektywne wykorzystanie danych. Analiza jak najbliżej źródła powstawania danych i bez pośrednictwa chmur obliczeniowych czy centrów danych właśnie to umożliwia.

DECYZJA BIZNESOWA, KONIECZNOŚĆ STANDARYZACJI

Technologia przetwarzania i analizowania danych blisko źródła jest więc kolejnym etapem rozwoju nowych technologii wykorzystywanych w różnych branżach i sektorach gospodarki. Jak pokazuje analiza Gartnera, 27% firm na świecie już teraz testuje możliwości tego modelu, a w ciągu najbliższego roku wdrożenia planuje rozpocząć aż 70% przedsiębiorstw.
 

[...]

 

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"