Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.21.02.2019

Wdrażanie projektów AI

Infrastruktura OVH
21.02.2019

Certyfikacja kluczy

HEUTHES-CAK
21.02.2019

Kopie zapasowe

Veeam Availability for AWS
21.02.2019

Dysk SSD Samsung 970 EVO Plus

Dysk SSD Samsung 970 EVO Plus
21.02.2019

Szyfrowane USB

Kingston IronKey D300 Serialized
21.02.2019

Bezpieczeństwo sieci

Check Point Maestro i seria 6000
21.02.2019

Ochrona danych

Commvault IntelliSnap i ScaleProtect
21.02.2019

Ułatwienie telekonferencji

Plantronics Calisto 3200 i 5200
21.02.2019

Transformacja centrów danych

Fujitsu PRIMEFLEX for VMware vSAN

Edge computing - miliardowe inwestycje, rozwój IoT

Data publikacji: 21-01-2019 Autor: Sebastian Kuniszewski

Edge computing to kolejny etap rozwoju internetu i chmury, który ma zmniejszyć olbrzymią ilość napływających danych generowanych przez IoT oraz zwiększyć bezpieczeństwo zasobów i umożliwić ich analizę w czasie rzeczywistym jak najbliżej źródła, bez konieczności przesyłania informacji do chmury. Korzyści z wdrożenia tej technologii zaczyna dostrzegać coraz więcej firm.


Co łączy autonomiczne samochody, rozszerzoną rzeczywistość, elektrownie wiatrowe i rafinerię naftową? Z pozoru nic. W praktyce za ich efektywne działanie odpowiadają technologie, które coraz bardziej potrzebują edge computingu, aby maksymalnie rozpędzić cyfryzację firm – przekonują eksperci. Na całym świecie przedsiębiorstwa inwestują coraz więcej w tego typu rozwiązania. Do 2023 r. rynek edge computingu będzie wart niemal 9 mld dol.

Wraz z rozwojem internetu rzeczy (wg szacunków Gartnera już do 2020 r. liczba urządzeń wykorzystujących IoT sięgnie 20 mld) mamy do czynienia z ogromnym wzrostem ilości gromadzonych danych, a głównym wyzwaniem jest utrata wartości informacji, których nie można dostatecznie szybko analizować. Rozwiązaniem tego problemu ma być przeniesienie obliczeń i przetwarzania ze scentralizowanych serwerów do źródła, czyli urządzeń, które gromadzą te dane. Proces ten nazywany jest właśnie edge computingiem, a urządzenia określane są jako edge devices.

Według raportu Research and Markets wartość rynku rozwiązań brzegowych w ciągu najbliższych lat wzrośnie o ponad 32%. Firmy, które wdrażają nowe technologie, potrzebują bowiem rozwiązań przyspieszających działanie ich systemów i pozwalających na jak najbardziej efektywne wykorzystanie danych. Analiza jak najbliżej źródła powstawania danych i bez pośrednictwa chmur obliczeniowych czy centrów danych właśnie to umożliwia.

DECYZJA BIZNESOWA, KONIECZNOŚĆ STANDARYZACJI

Technologia przetwarzania i analizowania danych blisko źródła jest więc kolejnym etapem rozwoju nowych technologii wykorzystywanych w różnych branżach i sektorach gospodarki. Jak pokazuje analiza Gartnera, 27% firm na świecie już teraz testuje możliwości tego modelu, a w ciągu najbliższego roku wdrożenia planuje rozpocząć aż 70% przedsiębiorstw.
 

[...]

 

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"