Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.26.05.2020

Cloud Native Universe

Jako patron medialny zapraszamy programistów wdrażających lub integrujących się z dowolną...
26.03.2020

Koniec certyfikatów...

MCSA, MCSD i MCSA
26.03.2020

Odświeżony OS

FortiOS 6.4
26.03.2020

Bezpieczeństwo w chmurze

Cisco SecureX
26.03.2020

Modernizacja IT

Nowości w VMware Tanzu
26.03.2020

Krytyczne zagrożenie dla...

Nowa groźna podatność
26.03.2020

Laptopy dla wymagających

Nowe ThinkPady T, X i L
26.03.2020

Serwerowe ARM-y

Ampere Altra
26.03.2020

Energooszczędny monitor

Philips 243B1

Alternatywy dla oprogramowania Knox

Data publikacji: 21-01-2019 Autor: Grzegorz Kubera
Panel admina Codeproof –...

Platforma Samsung Knox oferuje bezpieczeństwo i wygodę użytkowania, pozwalając na łatwe odseparowanie plików służbowych od prywatnych. Nie wszyscy jednak korzystają z urządzeń Samsunga. Co wybrać, jeśli chcemy używać smartfonów z Androidem i szukamy podobnego oprogramowania? Wskazujemy wybrane alternatywy.

 

Wiele osób używa prywatnych telefonów do pracy, a polityka BYOD (Bring Your Own Device – przynieś swoje własne urządzenie) stosowana jest przez coraz więcej firm, co często bierze się z faktu, że pracodawcy nie mają środków na zakup służbowych urządzeń, a ponadto pracownicy nie chcą zmieniać przyzwyczajeń i wolą korzystać z ulubionych (czyli swoich) smartfonów. Na rynku znajdziemy wiele rozwiązań zabezpieczających, zapewniających należytą ochronę dla danych na urządzeniach mobilnych, ale jedną z najpopularniejszych i najłatwiejszych w użyciu – zarówno dla administratora IT, jak i dla użytkownika końcowego – jest Samsung Knox.

Jeśli korzystamy z telefonu Samsung Galaxy sprzed nie więcej niż kilku lat, prawdopodobnie ma on już zainstalowane oprogramowanie Knox. Warto dodać, że jest to rozwiązanie będące już częścią systemu Android – Samsung nawiązał współpracę z Google i zintegrował Knoksa bezpośrednio w systemie, więc nie jest to aplikacja mobilna, którą możemy pobrać ze sklepu.

W praktyce Knox działa jako swojego rodzaju dodatkowa warstwa bezpieczeństwa, która odseparowuje dane prywatne od tych służbowych. Możemy nawet myśleć o Knoksie w taki sposób, jakby w telefonie były zainstalowane dwa odrębne systemy operacyjne – oprogramowanie Samsunga tak zarządza aplikacjami i danymi, jakby znajdowały się na oddzielnych urządzeniach. Aby przełączać się pomiędzy wersją służbową a prywatną, wystarczy kliknąć ikonę Knoksa i podać unikalne hasło, które – dodajmy – jest inne niż to służące do odblokowywania telefonu. Jeśli więc komuś udałoby się odblokować telefon, i tak nie byłby w stanie uzyskać dostępu do danych chronionych przez Knoksa.

> CO STOI ZA KNOKSEM?

Domyślnie jeśli przejdziemy do wersji smartfona chronionej przez Knoksa, mamy dostęp tylko do kilku aplikacji – aparatu fotograficznego, galerii zdjęć, poczty e-mail, plików, kontaktów, telefonu (wykonywanie połączeń), przeglądarki Samsung Internet Browser, plików pobranych i S Plannera. Możemy jednak dodawać aplikacje do warstwy chronionej przez Knoksa i wówczas będą one automatycznie przenoszone do miejsca, w którym zarówno dane aplikacji, jak i dane tworzone przez aplikację zostaną odseparowane od tych prywatnych/służbowych.

Dodatkowo jest jeszcze Knox for Enterprise (płatny), który może być wykorzystywany przez firmy do zarządzania urządzeniami personelu. To rozwiązanie dla administratorów IT, którzy chcą sprawować kontrolę nad telefonami pracowników – w praktyce chodzi tutaj o system działający w chmurze, który został opracowany specjalnie pod kątem obsługi Knoksa. Wraz z Androidem Oreo (8.0) Knox został połączony z rozwiązaniem Google Enterprise dla Android for Work, aby oferować ochronę systemu w czasie rzeczywistym, stając się przy tym jednym z elementów zapewniających ochronę już na etapie rozruchu (boot) urządzenia, czyli na poziomie sprzętowym.

Ze względu na popularność telefonów Samsunga oraz samego Knoksa wiele firm ceni sobie to rozwiązanie. A co w sytuacji, kiedy używamy smartfonów Samsunga, ale też innych urządzeń z Androidem? Jakie są alternatywy i co warto polecić?

 

> CODEPROOF

Dla oprogramowania Knox alternatywy to nic innego jak systemy MDM (Mobile Device Management), które są dostosowane do pracy na urządzeniach z Androidem. Pierwszym systemem, jaki możemy polecić, jest Codeproof, który – jak podkreśla producent – współpracuje z platformą Knox. Jeśli więc wykorzystujemy w firmie różne smartfony z Androidem, z czego część to modele Samsunga, możemy niejako wzmocnić ochronę Knoksa, nie zaś zastępować ją innym systemem. Pozostałe urządzenia zyskują z kolei ochronę zapewnianą przez MDM.

Codeproof pozwala tworzyć białe i czarne listy aplikacji, czyli wskazywać te aplikacje, z których użytkownik może lub nie może korzystać, gdy jest podłączony do firmowej sieci. Jest też opcja Kiosku, czyli własnego sklepu z aplikacjami – możemy w nim stworzyć listę tych aplikacji, które użytkownicy mogą pobierać i instalować, blokując przy okazji dostęp do standardowego sklepu Google Play.

Korzystając z Codeproof, możemy też sprawdzać długość połączeń telefonicznych, monitorować wydatki związane z telefonami i wiadomościami SMS, aktywować/dezaktywować roaming i tethering, a także wprowadzać limity np. na liczbę wysyłanych SMS-ów. Wszystkie te opcje znajdują się w panelu admina w sekcji Phone Management.

 

[...]

 

Założyciel firmy doradczo-technologicznej, pełnił funkcję redaktora naczelnego w magazynach i serwisach informacyjnych z branży ICT. Dziennikarz z ponad 12-letnim doświadczeniem i autor książek nt. start-upów i przedsiębiorczości.  

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"