Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.23.04.2019

Optymalizacja zużycia chmury

HPE GreenLake Hybrid Cloud
23.04.2019

Zarządzanie wydajnością

VMware vRealize Operations 7.5
19.04.2019

Technologie open source

SUSECON 2019
19.04.2019

Wyjątkowo małe

OKI seria C800
19.04.2019

Łatwy montaż

Rittal AX i KX
18.04.2019

Technologie wideo

Avaya IX Collaboration Unit
18.04.2019

Krótki rzut

Optoma W318STe i X318STe
18.04.2019

Do mobilnej pracy

Jabra Evolve 65e
27.03.2019

Pożegnanie z systemem Windows...

System operacyjny Windows 7 wciąż cieszy się dużą popularnością wśród użytkowników...

Zasady konsensusu* a skalowalność i wydajność sieci

Data publikacji: 21-01-2019 Autor: Sebastian Kuniszewski

Blockchain oferuje wiele atrakcyjnych funkcji i możliwości, ma jednak też pewne ograniczenia. Świadomość ich istnienia i zrozumienie są istotne dla identyfikacji obszarów zastosowań łańcucha bloków i ustalania przez firmy priorytetów inwestycyjnych.

 

* Konsensus (ang. consensus) – to automatyczny proces ustalania zgodności operacji w danej sieci blockchain pomiędzy jej użytkownikami, bez konieczności angażowania centralnej jednostki lub zaufanej strony trzeciej. Konsensus musi zostać każdorazowo osiągnięty, zanim blok zostanie dodany do łańcucha danych. Najbardziej znanym sposobem osiągania konsensusu jest Proof of Work (PoW).

 

Wykorzystanie technologii łańcucha bloków umożliwia tworzenie zupełnie nowej klasy aplikacji rozproszonych i może mieć ogromne znaczenie dla innowacji w obszarze procesów biznesowych. Jednak intensywność obliczeniowa potrzebna do synchronizacji danych w sieciach blockchain ogranicza w pewnym stopniu skalowalność tego typu rozwiązań i może generować opóźnienia w przetwarzaniu transakcji. Warto wiedzieć, że większość platform blockchain ma znacząco niższą wydajność niż tradycyjne systemy transakcyjne (patrz ramka na stronie obok).

CZYM JEST KONSENSUS

Konsensus jest najważniejszym elementem każdej sieci blockchainowej – to sposób, w jakim wszystkie węzły w sieci podejmują decyzję o tym, czy konkretna operacja (np. przesłanie informacji lub tokenów) może być zaakceptowana i dodana do bloku danych i w związku z czym być niepodważalna. Osiągnięcie konsensusu nie wymaga udziału fizycznych osób ani instytucji, jest efektem automatycznego działania zaimplementowanego kodu. Od konsensusu zależy też, jak bardzo bezpieczna jest dana sieć blockchainowa oraz jak szybko będą zatwierdzane w niej kolejne operacje i ile to będzie kosztować jej użytkowników.

Sposób osiągania konsensusu w sieciach blockchainowych jest głównym problemem w zakresie osiągania stanu optymalnego, rozumianego jako maksymalne bezpieczeństwo sieci przy jednocześnie możliwie jak najniższych kosztach i jak najwyższej prędkości zatwierdzania bloków (czyli wydajności sieci).

 

[...]

 

 

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"