Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.26.05.2020

Cloud Native Universe

Jako patron medialny zapraszamy programistów wdrażających lub integrujących się z dowolną...
26.03.2020

Koniec certyfikatów...

MCSA, MCSD i MCSA
26.03.2020

Odświeżony OS

FortiOS 6.4
26.03.2020

Bezpieczeństwo w chmurze

Cisco SecureX
26.03.2020

Modernizacja IT

Nowości w VMware Tanzu
26.03.2020

Krytyczne zagrożenie dla...

Nowa groźna podatność
26.03.2020

Laptopy dla wymagających

Nowe ThinkPady T, X i L
26.03.2020

Serwerowe ARM-y

Ampere Altra
26.03.2020

Energooszczędny monitor

Philips 243B1

Zasady konsensusu* a skalowalność i wydajność sieci

Data publikacji: 21-01-2019 Autor: Sebastian Kuniszewski

Blockchain oferuje wiele atrakcyjnych funkcji i możliwości, ma jednak też pewne ograniczenia. Świadomość ich istnienia i zrozumienie są istotne dla identyfikacji obszarów zastosowań łańcucha bloków i ustalania przez firmy priorytetów inwestycyjnych.

 

* Konsensus (ang. consensus) – to automatyczny proces ustalania zgodności operacji w danej sieci blockchain pomiędzy jej użytkownikami, bez konieczności angażowania centralnej jednostki lub zaufanej strony trzeciej. Konsensus musi zostać każdorazowo osiągnięty, zanim blok zostanie dodany do łańcucha danych. Najbardziej znanym sposobem osiągania konsensusu jest Proof of Work (PoW).

 

Wykorzystanie technologii łańcucha bloków umożliwia tworzenie zupełnie nowej klasy aplikacji rozproszonych i może mieć ogromne znaczenie dla innowacji w obszarze procesów biznesowych. Jednak intensywność obliczeniowa potrzebna do synchronizacji danych w sieciach blockchain ogranicza w pewnym stopniu skalowalność tego typu rozwiązań i może generować opóźnienia w przetwarzaniu transakcji. Warto wiedzieć, że większość platform blockchain ma znacząco niższą wydajność niż tradycyjne systemy transakcyjne (patrz ramka na stronie obok).

CZYM JEST KONSENSUS

Konsensus jest najważniejszym elementem każdej sieci blockchainowej – to sposób, w jakim wszystkie węzły w sieci podejmują decyzję o tym, czy konkretna operacja (np. przesłanie informacji lub tokenów) może być zaakceptowana i dodana do bloku danych i w związku z czym być niepodważalna. Osiągnięcie konsensusu nie wymaga udziału fizycznych osób ani instytucji, jest efektem automatycznego działania zaimplementowanego kodu. Od konsensusu zależy też, jak bardzo bezpieczna jest dana sieć blockchainowa oraz jak szybko będą zatwierdzane w niej kolejne operacje i ile to będzie kosztować jej użytkowników.

Sposób osiągania konsensusu w sieciach blockchainowych jest głównym problemem w zakresie osiągania stanu optymalnego, rozumianego jako maksymalne bezpieczeństwo sieci przy jednocześnie możliwie jak najniższych kosztach i jak najwyższej prędkości zatwierdzania bloków (czyli wydajności sieci).

 

[...]

 

 

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"