Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.14.07.2021

Platforma AQUILA

IBM zaprezentował platformę opartą na sztucznej inteligencji służącą do kompleksowej, w...
14.07.2021

Przenoszenie Javy do chmury

JBoss Enterprise
14.07.2021

Nowe okna

Windows 11
14.07.2021

Monitoring sieci

nVision 12.5
14.07.2021

Automatyczna ochrona

Nowości w FortiEDR
14.07.2021

Seria monitorów...

Firma Newline prezentuje serię monitorów interaktywnych MIRA.
14.07.2021

Modularne routery IoT

Cisco Catalyst
14.07.2021

Nowy poziom pracy

Radeon PRO W6000
14.07.2021

SI w monitoringu

Kamery i-PRO S-Series

Platforma chmurowa

Data publikacji: 21-02-2019 Autor: Mariusz Ferdyn
Komponenty Openstacka -...

Niektórym już na samo słowo „OpenStack” cierpnie skóra – ale czy jest się czego bać i co to właściwie jest? Niewtajemniczeni mówią, że to skomplikowane oprogramowanie na pograniczu wirtualizacji, chmury publicznej i nowatorskich rozwiązań dotyczących przechowywania danych. Jak jest naprawdę?
 

W  skład OpenStacka wchodzą wszystkie komponenty, z których możemy zbudować chmurę prywatną lub publiczną. Czym jest w takim razie to narzędzie? To oprogramowanie służące do budowy chmur prywatnych i publicznych. Z punktu widzenia użytkownika dostarcza nam przyjazny interfejs, z którego możemy kontrolować praktycznie wszystkie elementy, jakie występują w usługach chmurowych. Oczywiście komunikacja z każdym komponentem wykorzystuje API, tak więc OpenStack może być wspomagany zewnętrznymi komponentami.

Historia OpenStacka sięga 2010 roku, sam projekt został zainicjowany przez agencje NASA i Rackspace. Jako że NASA w późniejszych latach nie była zainteresowana projektem, w 2012 roku została powołana The OpenStack Foundation i obecnie to ona zarządza rozwojem produktu. Wśród firm rozwijających technologię OpenStack są m.in.: AT&T, Ericsson, Huawei, Intel, Canonical, Cisco, Dell, IBM, HP czy Fujitsu. OpenStack jest projektem open source generalnie wydawanym na licencji Apache License 2.0. Sam OpenStack napisany jest w języku Python, ale już komponenty, a w szczególności biblioteki wchodzące w jego skład, nie muszą być w nim napisane i aby zostały włączone w skład pakietu, muszą być zweryfikowane pod względem licencyjnym. Szczegóły na stronie tinyurl.com/openstack-guide.

> MODELE WIRTUALIZACJI

Patrząc na listę usług OpenStacka, można stwierdzić, że jego opcje są imponujące. Nie jest on hiperwizorem, co oznacza, że na tej platformie nie da się uruchomić maszyn wirtualnych. Dedykowanym hiperwizorem dla OpenStacka
jest KVM (Kernel Virtual Machine), który jest platformą wirtualizacji bazującą na jądrze systemów Linux. KVM jest oparty na tzw. pełnej wirtualizacji, co pozwala uruchomić w formie wirtualnej maszyny praktycznie każdy system operacyjny kompatybilny z procesorami x86/x64. Wymagania dla Kernel Virtual Machine są następujące: maszyna x86 z Linux Kernelem, procesor Intel z włączoną opcją VT (virtualization technology) lub procesor AMD z rozszerzeniem SVM (znane również jako AMD-V) lub inny kompatybilny procesor (tinyurl.com/kvm-processor) oraz moduły KVM dla Kernela.

Przy wykorzystaniu modelu wirtualizacji sprzętowej żaden komponent systemu operacyjnego maszyny wirtualnej nie jest świadomy, że działa jako maszyna wirtualna. W przypadku operacji wygenerowania przerwania (np. obsługi wejścia/wyjścia) hiperwizor emuluje całą potrzebną pracę i obsługuje to przetwarzanie. Jest to zadanie bardzo pracochłonne i może dochodzić do sytuacji, w których maszyna wirtualna będzie działać dosyć powoli. Aby chociaż w niewielkim stopniu zwiększyć wydajność działania zwirtualizowanych systemów, należy zainstalować odpowiednie sterowniki dla maszyny wirtualnej. Sterownik urządzenia pozwoli na komunikację bezpośrednią z hiperwizorem. Efektem jest zauważalna poprawa prędkości działania systemu. Przykładami pakietów sterowników w systemach hiperwizorów są VMware Tools oraz XenServer Tools (xen tools).

Drugim sposobem działania wirtualnych maszyn jest parawirtualizacja, która jest pozbawiona problemu braku bezpośredniej komunikacji z hiperwizorem. System operacyjny wirtualnej maszyny działającej w tym trybie jest „świadomy” działania w środowisku wirtualnym. Skutkuje to możliwością komunikacji bezpośredniej z hiperwizorem i w efekcie szybszym działaniem systemu. Jednym z hiperwizorów stosujących parawirtualizację jest XenServer, który możemy wykorzystać w OpenStacku. Liczba kompatybilnych hiperwizorów z OpenStackiem jest większa – poniżej prezentujemy ich wybór.
 

  • KVM – bezpłatny wirtualizator oparty na licencjach GNU General Public License i GNU Lesser General Public License.
  • VMware z vCenter – popularne płatne środowisko wirtualne.
  • Hyper-V – wirtualizacja serwerów firmy Microsoft. Możemy wykorzystać jego bezpłatną wersję Microsoft Hyper-V Server 2016. Nie musimy nawet mieć licencji na system operacyjny Windows, aby używać tego produktu. Od licencjonowanej płatnej wersji różni się tym, że w samym serwerze nie jest dostępny interfejs graficzny służący do zarządzania systemem. Dostępny pod adresem tinyurl.com/Microsoft-Hyper-V. 
  • LXC – Linux Containers (przez libvirt), używany do uruchamiania maszyn wirtualnych (kontenerów) opartych na systemie Linux.
  • QEMU – Quick EMUlator, zwykle używany tylko do celów programistycznych. Jest to emulator rozkazów procesora z obsługą CPU o różnych architekturach. Dzięki temu możemy uruchomić nawet system operacyjny IBM AIX działający na architekturze PowerPC. Tak egzotyczna konfiguracja może nie być w pełni wspierana przez OpenStacka.
  • UML – działa w trybie użytkownika Linux i jest zwykle używany tylko do celów programistycznych.
  • XenServer – popularny hiperwizor wykorzystujący libvirt.
  • Virtuozzo – oferuje kontenery i maszyny wirtualne oparte na jądrze Linux z obsługą przez virt_type = parallels.
  • PowerVM – wirtualizacja IBM dla AIX i Linuksa.

 

[...]

 

W świecie IT od ponad 20 lat. Początkowo współpracownik periodyków „Bajtek” i „Commodore & Amiga”. Od 2000 roku specjalizuje się w technologiach Microsoftu. Pełnił funkcję Technical Learning Guide podczas największych konferencji Microsoft TechEd i Ignite w USA. Obecnie ekspert w dziedzinie rozwiązań chmur prywatnych i publicznych, w szczególności Microsoft Azure. 

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"