Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.

Artykuły powiązane31.12.2020

Cykl webinarów

weinnovators.club
30.12.2020

Integracja z Teams

Veeam Backup
30.12.2020

Namierzanie zagrożeń

Flowmon Networks i Fortinet
30.12.2020

Wsparcie dla przedsiębiorstw

VMware Cloud on AWS
29.12.2020

Nowe NAS-y Thunderbolt 3

QNAP QuTS TVS-h1288X i TVS-h1688X
29.12.2020

Modele kompaktowe

VPL-PHZ60 i VPL-PHZ50
28.12.2020

Dedykowane przemysłowi

Seria TJ
28.12.2020

Nowa generacja

Router QHora-301W

Axence nVision 10

Data publikacji: 22-03-2019 Autor: Marcin Jurczyk
Tagi:    windows
Mapa sieci to podstawa...

Centralny system zarządzania i monitorowania środowiska IT w przedsiębiorstwie pozwala zaoszczędzić sporo czasu i podnosi efektywność pracy administratora. Szczególnie jeśli tym systemem jest wielokrotny laureat naszego plebiscytu na produkt roku.

 

Axence nVision 6, 2012 rok, pierwsza edycja naszego plebiscytu i pierwsza wygrana w kategorii Oprogramowanie do monitoringu i zarządzania. Rok 2018, nasz ostatni plebiscyt, a zwycięzca w tej kategorii niezmiennie ten sam od pierwszej edycji konkursu. W tym okresie przetestowaliśmy wersję 8.5, ale od tamtej pory minęły prawie trzy lata, więc czas przyjrzeć się ponownie, co takiego sprawia, że oprogramowanie Axence cieszy się nieustającą popularnością wśród naszych czytelników.

Pochodząca z Krakowa firma Axence ma dość mocną konkurencję na rynku lokalnych dostawców oprogramowania do monitoringu środowiska IT, a część tych rozwiązań przewinęła się także przez redakcyjne pole testowe. Testowaliśmy też rozwiązania zagranicznych producentów, dzięki czemu mamy spore doświadczenie i przegląd pola walki. Tym razem na redakcyjny warsztat trafiła najnowsza wersja nVision, oznaczona numerem 10. Aby w pełni sprawdzić możliwości wszystkich modułów, otrzymaliśmy zdalny dostęp do środowiska testowo-demonstracyjnego producenta, a więc liczba i różnorodność urządzeń podpiętych do sieci była zdecydowanie większa niż w przypadku naszego środowiska laboratoryjnego budowanego od podstaw tylko na potrzeby jednego testu.

Oprogramowanie nVision niezmiennie od wielu lat jest zbudowane z pięciu modułów funkcjonalnych: Net­work, Inventory, Users, Helpdesk oraz DataGuard. Przyjrzyjmy się zatem, jak wykorzystać możliwości tego oprogramowania.

> FUNKCJONALNOŚĆ

Możliwości zarządzania i monitorowania zasobów IT w firmie w przypadku nVision zależą bezpośrednio od tego, na ile z pięciu modułów wykupiono licencje. Licencjonowanie opiera się na liczbie zarządzanych końcówek, a minimalny wolumen zakupowy to 20 licencji. W zależności od potrzeb możliwe jest dokupywanie dodatkowych licencji w miarę rozwoju przedsiębiorstwa w dowolnej liczbie. Nie ma natomiast możliwości wykupienia licencji na wybrane moduły (np. Inventory i User) tylko dla wybranych urządzeń końcowych oraz innego zestawu modułów dla pozostałej grupy końcówek. W ramach zakupionych licencji użytkownik otrzymuje też opcję instalacji serwera zarządzania, a także nieograniczonej liczby konsoli zarządzających, dzięki czemu istnieje możliwość równoległej pracy z nVision wykonywanej przez wielu administratorów.

Małe środowiska, liczące do 10 stacji roboczych, mogą w pełni wykorzystać potencjał nVision całkowicie za darmo. Moduł Network jest również dostępny bez żadnych opłat, tym razem już bez względu na wielkość środowiska. Plus dla firmy Axence. Moduł Network jest jedynym komponentem systemu pozwalającym na monitorowanie urządzeń podłączonych do sieci w sposób bezagentowy. Pozostałe cztery moduły wymagają instalacji agenta po stronie urządzenia klienckiego i w ten sposób dostarczają szczegółowych informacji o stanie stacji roboczych, a także pozwalają na efektywne zarządzanie środowiskiem IT.

MODUŁ NETWORK

Pierwszy z modułów pakietu nVision to moduł Network. Choć kolejność nie ma tu znaczenia, to akurat temu modułowi warto poświęcić uwagę, ponieważ jest całkowicie darmowy bez względu na to, jak duże jest nasze środowisko, a jego możliwości są spore. Przede wszystkim dostajemy rozbudowany skaner sieciowy, który jest w stanie wykryć większość urządzeń podpiętych do sieci, a także zidentyfikować usługi na nich działające. Sieci do skanowania można zdefiniować z poziomu panelu zarządzania, po czym odbywa się identyfikacja wszystkich urządzeń. Rezultaty przedstawiane są w formie graficznej. Z poziomu atlasu dostępne są mapy połączeń tworzone w sposób hierarchiczny, pokazujący zależności między podsieciami. Dostępna jest również opcja wykrywania nowych urządzeń w sposób periodyczny.

Skaner potrafi ponadto wykryć sieci znajdujące się za routerami. Z pomocą przychodzi protokół SNMP, za pośrednictwem którego można pobrać tablicę routingu, aby dowiedzieć się o innych sieciach. Protokół SNMP wykorzystywany jest także w celu szczegółowego monitoringu parametrów pracy urządzeń sieciowych, w tym liczników systemowych, dzięki czemu można monitorować parametry wydajnościowe systemów operacyjnych i aplikacji. Jest to jeden ze sposobów nadzoru nad systemami innymi niż produkty Microsoftu. W przypadku systemów Windows można monitorować również liczniki WMI. Wspierane są także trapy SNMP, a w najnowszej wersji została dodana obsługa szyfrowania DES, 3DES i AES dla protokołu SNMPv3.

Oprogramowanie nVision ma wbudowany kompilator plików MIB, dzięki czemu można szybko rozszerzyć wbudowaną bazę. Moduł Network pozwala także na szczegółowe badanie dostępności usług działających na portach TCP/UDP, a dla najpopularniejszych z nich – jak serwery WWW oraz poczty – dostępne są predefiniowane testy, dzięki którym można zmierzyć parametry typu czas ładowania strony czy czas wysyłania wiadomości za pośrednictwem protokołu SMTP. Aktywne urządzenia sieciowe, jak routery czy przełączniki sieciowe, można monitorować pod kątem przepustowości portów (RMON) czy informacji o urządzeniach podłączonych do portu wraz z adresem MAC i IP.

Z racji tego, że wszystkie pozostałe moduły wymagają instalacji agenta przeznaczonego jedynie na systemy rodziny Windows, moduł Network należy traktować jako komponent oprogramowania umożliwiający monitorowanie wszystkich innych urządzeń podpiętych do naszej sieci, pracujących pod kontrolą dowolnych systemów operacyjnych wspierających SNMP lub odpowiadających na popularne testy z wykorzystaniem protokołu ICMP czy analizy usług TCP/UDP. W ten sposób można monitorować również parametry środowiskowe, różne czujniki czy coraz popularniejsze elementy infrastruktury IoT.

 

[...]
 

Autor jest architektem w międzynarodowej firmie z branży IT. Zajmuje się infrastrukturą sieciowo-serwerową, wirtualizacją infrastruktury i pamięcią masową. 

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"