Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.05.09.2022

Łatwiejsza migracja do chmur

Commvault i Oracle rozszerzyły partnerską współpracę i wspólnie oferują rozwiązanie...
01.09.2022

Badanie sieci

QNAP ogłosił wprowadzenie oprogramowania ADRA Network Detection and Response (NDR) dla...
01.09.2022

5G w Polsce

Z badania Kearney 5G Readiness Index 2022 wynika, że Polska jest jednym z najgorzej...
01.09.2022

Zarządzanie działaniami

Fortinet zaprezentował chmurową usługę, która koreluje informacje dotyczące...
01.09.2022

Selektywna rejestracja

Naukowcy z UCLA przedstawili projekt inteligentnej kamery, która pozwala wybrać, jaki...
01.09.2022

Więcej mocy, komputer...

Profesjonalny komputer Dell Precision 7865 Tower z AMD Ryzen Threadripper PRO 5000...
01.09.2022

Rekord prędkości

Firma Aorus zapowiada superszybki dysk, następcę modelu Gen4 7000s SSD, który ma oferować...
01.09.2022

Beprzewodowe drukowanie

Firma Brother wprowadziła do swojego portfolio nowe urządzenie wielofunkcyjne z systemem...
01.09.2022

Obraz dobrze zaprogramowany

Monitor interaktywny Lyra to połączenie Androida 11, szyby antybakteryjnej, wbudowanego...

Hiperkonwergencja w odsłonie Microsoftu

Data publikacji: 22-03-2019 Autor: Mikołaj Kujawa
Tagi:    windows   windows   windows   windows
Rys. 1. Ideologia działania...

Storage Spaces Direct (Windows Server 2016) to kolejne dziecko Microsoftu po Storage Spaces (Windows Server 2012 R2). Poprzednie rozwiązanie umożliwiało zbudowanie „worka na dane” poprzez podpięcie półek dyskowych JBOD (Just Bunch of Disks) do grupy serwerów. Każdy serwer musiał być podpięty do każdej półki. W kolejnej odsłonie Microsoft umożliwił korzystanie z dysków lokalnych serwerów, tym samym znacznie ułatwiając implementację.

 

Dla kogo jest przeznaczony Storage Spaces Direct? Dla zdalnych lokalizacji, gdzie chcemy uruchomić parę wirtualnych maszyn. Instalujemy 2–3 serwery rackowe z dyskami lokalnymi, które dają nam zasoby zarówno typu compute, jak i typu storage. Rozwiązanie jest skierowane też do środowisk deweloperskich oraz testowych, dla których możemy zbudować klaster do 16 węzłów, jeśli chcemy połączyć compute i storage (hyper-converged). Lub wybieramy osobno zasoby typu compute oraz osobno storage (converged). Przy drugiej opcji budujemy klaster np. z trzech serwerów i za pomocą roli Scale Out File Server wystawiamy dyski CSV do pozostałych serwerów Hyper-V poprzez SMB 3.0. Pierwsze rozwiązanie wydaje się korzystniejsze, gdyż zapewnia większą liczbę IOPS-ów (input/output operations per second) – im więcej serwerów, tym większa liczba dysków, a to przekłada się na „lepsze” IOPS-y. Rozwiązanie nadaje się również dla środowisk produkcyjnych. W tej opcji najlepiej sprawdzają się środowiska terminalowe oraz stacje VDI (Virtual Desktop Infrastructure). Generalnie jest to rozwiązanie, w którym wysoką dostępność realizuje się także w warstwie aplikacji. Tym samym zmniejszamy ryzyko wystąpienia przerwy w dostępności. Porównanie rozwiązań hyper-converged oraz converged (disaggregated) przedstawiono na rys. 2.

> NA CZYM IMPLEMENTOWAĆ?

Do instalacji potrzebujemy Windows Server 2016 DataCenter. Wersja ta jest potrzebna na tych węzłach, gdzie chcemy wirtualizować przestrzeń dyskową. Przy rozwiązaniu disaggregated możemy pokryć np. trzy serwery licencją DataCenter, a pozostałe serwery Hyper-V licencją standard i uruchamiać na nich np. stacje VDI.

Zanim wybierzemy sprzęt, na którym chcemy instalować S2D (Storage Spaces Direct), odwiedźmy stronę windowsservercatalog.com i sprawdźmy, czy nasz sprzęt jest certyfikowany. Jest to bardzo ważne i pozwoli nam uniknąć przykrych niespodzianek. Zalecana konfiguracja powinna być certyfikowana pod Windows Server Software-Defined, Software-Defined Data Center (SDDC) Standard lub Software-Defined Data Center (SDDC) Premium: tinyurl.com/storage-req.

Kolejna ważna kwestia: jak spiąć rozwiązanie z naszą infrastrukturą sieciową? Jeśli dostawca oferuje nam „bundle” serwery, okablowanie oraz przełączniki sieciowe, to warto z tego skorzystać. Przy takim rozwiązaniu mamy gwarancję, że wszystkie komponenty zostały ze sobą przetestowane. Praktyka jednak pokazuje, że w wielu organizacjach istnieje przywiązanie do konkretnego producenta urządzeń sieciowych i musimy się wpisać w zastaną sytuację. Co wtedy?

Aby rozwiązanie S2D mogło działać, potrzebujemy karty sieciowej min. 10 Gbps, najlepiej z funkcją RDMA (Remote Direct Memory Access). Dzięki tej funkcji uzyskamy znaczący uzysk na wydajności całego rozwiązania. Dwaj najwięksi gracze w tej technologii to Mellanox (technologia Roce v2) oraz Chelsio (technologia iWARP). Jest jeszcze Cavium, który pozwala na wybór jednego z dwóch powyższych trybów (Universal RDMA).

Jeśli nie znamy się na zaawansowanej konfiguracji urządzeń sieciowych lub nie chcemy dostosowywać naszych przełączników sieciowych do obsługi RoCE, to wybieramy technologię iWARP. Wówczas nie dokonujemy konfiguracji przełączników, która jest niezbędna do poprawnej pracy RoCE. Od pewnego czasu firma Microsoft rekomenduje iWARP właśnie z uwagi na negatywne doświadczenia klientów, którzy wybrali RoCE. iWarp korzysta z protokołu TCP, tym samym od strony przełączników nie wymaga specyficznej konfiguracji.

Wracając do konfiguracji sprzętowej: tym, czego potrzebujemy do rozpoczęcia przygody z S2D (Storage Spaces Direct), są najlepiej trzy serwery ra­ckowe z dyskami lokalnymi oraz kartą sieciową wspierającą RDMA. Pamiętajmy, aby dyski lokalne wykorzystywane do przechowywania danych były podpięte przez kontroler dyskowy z opcją Pass-Through. To bardzo ważne, aby system operacyjny widział dyski jako SATA/SAS, ponieważ jeśli będzie je widział jako RAID, nie wykorzystamy ich przy budowie klastra.

> JAK DBAĆ O NASZE DANE?

Jeżeli będziemy przestrzegać paru podstawowych zasad, możemy być spokojni o nasze dane. Przede wszystkim zawsze przy wykonywaniu zmian na hoście pauzujmy węzeł, wybierając opcję Drain Roles.

Załóżmy, że mamy trzy serwery i tworzymy wolumeny w trybie Three-way mirror (o nim w dalszej części artykułu), który chroni nasze dane przed dwiema awariami. W pierwszym serwerze uszkadza nam się jeden dysk (pierwsza awaria), drugi serwer traci zasilanie (druga awaria). Zostajemy z działającym trzecim serwerem – teraz nie wolno go restartować, gdyż możemy stracić dostęp do danych. Więcej szczegółów tutaj: tinyurl.com/storage-und.

Na co uważać podczas wgrywania aktualizacji systemowych przez Failover Cluster-Aware Updating? Mechanizm ten jest znanym od Windows Server 2012 sposobem aktualizacji serwerów i pilnuje zachowania spójności podczas wgrywania aktualizacji: najpierw wymigrowuje wirtualne maszyny z hosta, następnie przenosi właścicielstwo danego wolumenu CSV (Cluster Shared Volume) na inny host. Dobrze jest uzbroić się w cierpliwość i mieć świadomość, że między aktualizacjami kolejnych hostów jest przerwa czasowa. Co wówczas robi serwer? Dosynchronizowuje dane dla poszczególnych wolumenów. Mechanizm zapewnia w ten sposób spójność danych.

 

[...]

 

Pasjonat rozwiązań wirtualizacyjnych oraz tematyki wydajnościowej. Posiada certyfikacje firm Citrix i Microsoft. Prelegent na konferencjach poświęconych technologii Citrix i wirtualizacji. Przygodę z rozwiązaniem Storage Spaces rozpoczął w 2015 roku. Obecnie produkcyjnie zarządza rozwiązaniem Storage Spaces Direct. 

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik \"IT Professional\"