Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.23.05.2019

Wzmocniony model

Panasonic Toughbook FZ-N1
23.05.2019

Szybsze sieci

D-Link Smart Mesh Wi-Fi AC1900/AC2600/AC3000
23.05.2019

Curved 4K

Samsung LU32R590
14.05.2019

Bezpłatna konferencja OSEC...

Jako patron medialny serdecznie zapraszamy na bezpłatną konferencję OSEC Forum 2019, któa...
23.04.2019

Optymalizacja zużycia chmury

HPE GreenLake Hybrid Cloud
23.04.2019

Zarządzanie wydajnością

VMware vRealize Operations 7.5
19.04.2019

Technologie open source

SUSECON 2019
19.04.2019

Wyjątkowo małe

OKI seria C800
19.04.2019

Łatwy montaż

Rittal AX i KX

Rosną wydatki firm na bezpieczeństwo druku

Data publikacji: 18-04-2019 Autor: Magdalena Ziemba

Organizacje przeznaczają sporą część wydatków na zabezpieczanie swoich wrażliwych danych, ale wiele z nich ignoruje znaczenie wycieku informacji w formie papierowej. Podczas projektowania systemów zabezpieczeń często lekceważą zagrożenia związane z drukiem, mimo że każdy wydrukowany dokument stwarza ryzyko, że dostęp do poufnych danych zdobędą nieupoważnieni pracownicy, klienci lub konkurencja.

 

Urządzenia wielofunkcyjne są bardzo często używane do powielania wrażliwych informacji, takich jak dane osobowe, księgowe, finansowe czy medyczne. Mimo to wielu użytkowników drukarek stosuje słabe hasła chroniące przed nieautoryzowanym dostępem. Ponadto luki bezpieczeństwa w tych urządzeniach udostępnionych za pośrednictwem internetu, np. osobom pracującym zdalnie, mogą być użyte przez atakujących jako dojście do sieci wewnętrznej. W konsekwencji hakerzy otrzymują dostęp do następnych urządzeń w sieci lokalnej, które mogą zostać przejęte, jeśli też mają luki w zabezpieczeniach. W najgorszym scenariuszu hakerzy zyskują pełny wgląd w ruch sieciowy organizacji oraz kontrolę nad nim.

PRIORYTET W ZAKRESIE BEZPIECZEŃSTWA

Jak wynika z Global Print Security Landscape, 2019 – raportu firmy Quocirca, która przebadała w grudniu zeszłego roku 250 organizacji w Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech i USA – 59% przedsiębiorstw doświadczyło w 2018 r. utraty danych związanej z drukiem. Tego rodzaju naruszenia danych stanowiły 11% incydentów bezpieczeństwa ogółem i spowodowały przeciętne straty rzędu 1,5 mln złotych rocznie.

Organizacje stają się świadome możliwych zagrożeń związanych z drukiem. Według 66% badanych ten rodzaj zagrożeń jest drugim w kolejności priorytetem w zakresie cyberbezpieczeństwa – większą wagę przywiązują jedynie do zagrożeń dotyczących usług chmury publicznej. Rosnąca świadomość wpływa na realne działania – średnio 11% wydatków przeznaczonych na bezpieczeństwo IT wiąże się z drukowaniem. Ponadto 77% ankietowanych twierdzi, że wydatki dotyczące bezpieczeństwa druku w ich firmach rosną.

PRZYCZYNY ZAGROŻEŃ

Skuteczne zapewnienie bezpieczeństwa druku wymaga zrozumienia, gdzie leży ryzyko i jak najlepiej mu zapobiec. Według raportu firmy Quocirca badane organizacje najczęściej obawiają się złośliwego oprogramowania zainstalowanego na urządzeniu drukującym. Jeśli jednak chodzi o rzeczywiste zdarzenia, najbardziej prawdopodobną przyczyną okazały się przypadkowe działania użytkowników wewnętrznych, którzy byli związani z prawie jedną trzecią incydentów dotyczących drukowania. Jak widać, postrzeganie ryzyka i rzeczywistość nie idą w parze, co może prowadzić do obejmowania ochroną nieodpowiednich źródeł zagrożeń.

 

[...] 

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"