Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.07.06.2022

Red Hat Enterprise Linux 9

Red Hat zaprezentował system operacyjny Red Hat Enterprise Linux 9 (RHEL 9)...
07.06.2022

Technologiczna piaskownica

Koalicja partnerów KIR, IBM, Chmura Krajowa, PKO Bank Polski, Urząd Komisji Nadzoru...
07.06.2022

Sztuczna inteligencja w...

OVHcloud wprowadziło na rynek AI Notebooks – najnowszy element w ofercie usług...
07.06.2022

Spójna ochrona brzegu sieci

Fortinet zaprezentował FortiOS 7.2 – najnowszą wersję swojego flagowego systemu...
07.06.2022

Zarządzanie transferem

Firma Progress wypuściła nową wersję oprogramowania do zarządzania transferem plików...
07.06.2022

Notebook ekstremalny

Panasonic przedstawił 14-calowy Toughbook 40, notebook do pracy w ekstremalnych...
07.06.2022

Zestaw startowy dla robotyki

Firma AMD przedstawiła najnowszy produkt w portfolio adaptacyjnych modułów SOM...
07.06.2022

Precyzja kadrowania

Najnowsze rozwiązania klasy pro firmy Poly mają sprostać zmieniającym się potrzebom...
07.06.2022

Serwer klasy korporacyjnej

QNAP zaprezentował nowy model serwera NAS, TS-h1886XU-RP R2, który działa na systemie...

FAMOC – zarządzanie mobilnością w firmie

Data publikacji: 18-04-2019 Autor: Grzegorz Kubera
Główny pulpit nawigacyjny...

FAMOC to dopracowany system typu Mobile Device Management, obsługujący wszystkie najważniejsze platformy mobilne. Co ciekawego oferuje i dlaczego warto wypróbować rozwiązanie gdańskiej firmy?

 

FAMOC to system typu Mobile Device Management, który obsługuje platformy mobilne RIM, Symbian, Apple iOS, Windows, Android, Samsung Bada, Nokia/Intel, MeeGo, HP Web OS oraz funkcje telefonów oparte na Javie. Większość firm stosuje obecnie Androida lub iOS-a, niemniej warto wiedzieć, że FAMOC poradzi sobie z każdą platformą, jak również z synchronizowaniem i zarządzaniem zewnętrznymi serwerami, takimi jak RIM BlackBerry Enterprise Servers, Lotus Domino, Exchange czy SNMP.

Wszystkie smartfony firmowe mogą zostać skonfigurowane zdalnie, z poziomu jednej scentralizowanej konsoli, a zmiany wprowadzane na urządzeniach wdrażane są w ciągu paru minut. Na początek przyjrzyjmy się narzędziom do zarządzania.

> KONTROLA APLIKACJI

Jeżeli chodzi o mobilną flotę przedsiębiorstwa, FAMOC oferuje duże możliwości jej kontroli i zarządzania. Funkcjonalność pakietu obejmuje nie tylko centralne dystrybuowanie i instalację oprogramowania na wskazanych urządzeniach z poziomu jednej konsoli administratora, ale też zdalną synchronizację danych. Dzięki temu możemy przesłać do pracownika odpowiednie dokumenty czy pliki, niezależnie od jego lokalizacji. Dodatkowo przewidziano funkcję przeprowadzania różnego typu operacji na grupie urządzeń, którą wcześniej definiujemy. Możemy np. wskazać urządzenia handlowców i w wybranym czasie przesłać na nie odpowiednie aktualizacje, jednocześnie nie naruszając w żaden sposób stanu smartfonów pozostałych pracowników. Bez trudu wprowadzimy też zmiany w konfiguracji zarówno wybranych, jak i wszystkich urządzeń.

Twórcy FAMOC-a przewidzieli możliwość automatycznej identyfikacji, przechowywania i raportowania wszelkich danych związanych z daną firmą, dzięki czemu możemy zbudować i zarządzać kompletną bazą danych o posiadanych zasobach. Wiemy wówczas, jakie urządzenia są w użyciu, jakie oprogramowanie jest na nich wykorzystywane, jakie umowy z operatorami zostały zawarte, czy też kto konkretnie korzysta z danego sprzętu. Wszystkie te dane stanowią źródło informacji o środowisku mobilnym firmy, które można wykorzystać np. podczas prac związanych z planowaniem działań dla konkretnych projektów czy z optymalizacją kosztów.

Firmy, które zatrudniają pracowników nieposiadających wiedzy i doświadczenia związanych z IT, docenią również funkcje zdalnej konfiguracji urządzeń. Dotyczą one przede wszystkim ustawień systemowych i połączeń sieciowych. Administratorzy są w stanie skonfigurować telefony w taki sposób, aby pracownicy mogli wykorzystać maksimum ich możliwości. Jak pokazuje praktyka, pełne wykorzystanie potencjału najnowszych urządzeń często można osiągnąć tylko wtedy, gdy prawidłowo je skonfigurujemy. Dla mniej doświadczonych użytkowników tego typu działania to duże wyzwanie.

> FUNKCJE ZABEZPIECZAJĄCE

W pakiecie FAMOC zadbano o dostępność wszystkich najważniejszych mechanizmów zabezpieczających, jakie powinny znaleźć się w systemie MDM. Administrator może wprowadzić m.in. ograniczenia działania poszczególnych funkcji telefonów, zablokować dostęp do aparatu fotograficznego, GPS-a czy przeglądarki WWW, jak również nie pozwalać na instalowanie dodatkowych aplikacji mobilnych. Może też wprowadzić wymuszanie stosowania haseł o określonej długości i złożoności, a za pomocą stosownej polityki bezpieczeństwa dodać przedział czasowy, w którym hasło powinno zostać zmienione na nowe. Takie monitorowanie i wymuszanie zgodności z politykami jest możliwe na wszystkich obsługiwanych urządzeniach i realizowane w sposób zdalny, z centralnej konsoli.

Zdalnie możemy ponadto przeprowadzać wiele operacji zabezpieczających, takich jak: czyszczenie zapisanych w pamięci danych, blokowanie i reset urządzenia, selektywne czyszczenie wyłącznie danych firmowych (enterprise wipe), a także egzekwowanie reguł postępowania w momencie naruszenia polityki bezpieczeństwa (np. wykrycie aplikacji z czarnej listy czy usunięcie karty SIM). Możliwości systemu FAMOC obejmują również lokalizowanie urządzeń w określonym przedziale czasowym (np. co dwie godziny) lub na żądanie administratora – tu warto dodać, że dane o położeniu urządzenia są przechowywane online i można dzięki temu znaleźć nawet te smartfony, w których baterie się rozładowały.

Dużo uwagi producent poświęcił poczcie e-mail, w której często można znaleźć wrażliwe dane, wymagające ochrony ze strony działów IT. Dzięki temu zyskujemy dostęp do następujących narzędzi i funkcji: monitorowania zgodności z Exchange Proxy, weryfikacji przy użyciu certyfikatów, per-app VPN (czyli w tym przypadku otwieranie załączników wyłącznie w programach zatwierdzonych przez dział IT, opcja dostępna na smartfonach Samsung z Androidem i urządzeniach z systemem iOS). Dostępna jest też konteneryzacja, co oznacza, że poczta może działać w wydzielonej i zaszyfrowanej części telefonu i być chroniona za pomocą dodatkowej warstwy (Samsung KNOX, NitroDesk TouchDown).

 

[...]

 

Założyciel firmy doradczo-technologicznej; pełnił funkcję redaktora naczelnego w magazynach i serwisach informacyjnych z branży ICT. Dziennikarz z ponad 12-letnim doświadczeniem i autor książek nt. start-upów i przedsiębiorczości. 

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"