Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.25.10.2019

Skalowalna infrastruktura

Red Hat OpenStack Platform 15
25.10.2019

Cienki klient 2.0

Windows Virtual Desktop
25.10.2019

Nowy sprzęt Microsoftu

Rodzina Surface się powiększa
24.10.2019

Serwery ARM

Oracle stawia na Ampere Computing
24.10.2019

Wszechstronny i elegancki

Dell XPS 15
10.10.2019

CYBERSEC EXPO - największe w...

Bezpieczeństwo cyfrowe nie jest problemem dotyczącym jedynie działów IT. Obecnie stanowi...
30.09.2019

Nowości w wirtualizacji

VMware World 2019
30.09.2019

Bezpieczeństwo mobile-first

Android 10

Potencjał rozwoju rynku chmurowego

Data publikacji: 04-07-2019 Autor: Magdalena Ziemba

W 2018 r. rynek chmury na świecie przekroczył wartość 250 mld dol., a w Polsce 300 mln dol. Jak prognozują specjaliści z F5, w ciągu najbliższych czterech lat wartość rynku chmurowego powinna się podwoić. Z jednej strony technologie cloudowe są zdecydowanym ułatwieniem pracy i zmniejszeniem wydatków, z drugiej – w naszym kraju wciąż są źródłem obaw dotyczących bezpieczeństwa.

 

Z danych Eurostatu za zeszły rok wynika, że z cloud computingu korzysta tylko 11,5% polskich przedsiębiorstw, z czego ponad 1/3 stanowią firmy zatrudniające powyżej 250 osób. Z kolei w Unii Europejskiej z usług chmurowych korzysta 26,2% organizacji zatrudniających co najmniej 10 osób. Rekordzistami pod tym względem są Finlandia (65% firm stosuje rozwiązania chmurowe), Szwecja (57%) i Dania (56%). Tempo wdrażania tych technologii w Polsce jest więc wolniejsze niż w innych rozwiniętych krajach, co jednocześnie oznacza, że rodzimy rynek chmurowy ma jeszcze ogromny potencjał rozwoju.

BEZPIECZEŃSTWO W CHMURACH

– Według naszego raportu „Wykorzystanie usług w chmurze w przedsiębiorstwach w Polsce” aż 87% polskich firm wciąż opiera swoją infrastrukturę IT na lokalnych rozwiązaniach. Największą przeszkodą w rozpoczęciu korzystania z usług chmurowych – zdaniem 63% ankietowanych – są obawy dotyczące bezpieczeństwa danych – mówi Marcin Zmaczyński, Head of Marketing CEE z Aruba Cloud. Nieco bardziej optymistyczne wyniki zawarto w raporcie „Cloud Computing” przygotowanym przez Xopero Software: 58,3% przedsiębiorstw uważa rozwiązania chmurowe za bezpieczne, a pozostałych 41,7% nie ufa chmurze.

– Mam wrażenie, że statystyki o nieufności przedsiębiorców do chmury mają swoje podłoże w dwóch źródłach – zauważa Bartosz Jurga, Head of Sales w Xopero Software. – Pierwszym jest dość abstrakcyjny charakter rozwiązań cloudowych – chmura jest nienamacalna, trudna do wyobrażenia. Niby wszyscy ją znają, każdy o niej słyszał, ale mało kto wie, jak skonstruowane są rozwiązania cloudowe. Drugą przyczyną są powszechne mity na temat chmury. Obawy o to, że jest ona niebezpieczna, droga czy mało wydajna, są bezpodstawne i po prostu błędne.

CZY PRZENOSIĆ FIRMOWE DANE?

Według wspomnianego badania zleconego przez Aruba Cloud najczęściej wskazywanymi czynnikami zachęcającymi do przejścia do chmury są: dostępność usług przez internet (zdaniem 39% respondentów), lepszy stopień bezpieczeństwa w razie ataków cybernetycznych (38%) oraz elastyczność (36%).

Technologie chmurowe przynoszą też inne korzyści: usprawniają pracę przedsiębiorstw, likwidują konieczność rozbudowy serwerowni i ograniczają inwestowanie w infrastrukturę IT. Zdaniem Deutsche Telekom usługi chmurowe pozwalają firmom na wdrażanie nowych rozwiązań w ciągu jedynie kilku minut, co zmniejsza koszty operacyjne o 30–50% w porównaniu z rozwiązaniami lokalnymi.

 

[...] 

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"