Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.05.09.2022

Łatwiejsza migracja do chmur

Commvault i Oracle rozszerzyły partnerską współpracę i wspólnie oferują rozwiązanie...
01.09.2022

Badanie sieci

QNAP ogłosił wprowadzenie oprogramowania ADRA Network Detection and Response (NDR) dla...
01.09.2022

5G w Polsce

Z badania Kearney 5G Readiness Index 2022 wynika, że Polska jest jednym z najgorzej...
01.09.2022

Zarządzanie działaniami

Fortinet zaprezentował chmurową usługę, która koreluje informacje dotyczące...
01.09.2022

Selektywna rejestracja

Naukowcy z UCLA przedstawili projekt inteligentnej kamery, która pozwala wybrać, jaki...
01.09.2022

Więcej mocy, komputer...

Profesjonalny komputer Dell Precision 7865 Tower z AMD Ryzen Threadripper PRO 5000...
01.09.2022

Rekord prędkości

Firma Aorus zapowiada superszybki dysk, następcę modelu Gen4 7000s SSD, który ma oferować...
01.09.2022

Beprzewodowe drukowanie

Firma Brother wprowadziła do swojego portfolio nowe urządzenie wielofunkcyjne z systemem...
01.09.2022

Obraz dobrze zaprogramowany

Monitor interaktywny Lyra to połączenie Androida 11, szyby antybakteryjnej, wbudowanego...

5G – więcej niż kolejna generacja sieci

Data publikacji: 04-07-2019 Autor: Stefan Kaczmarek
Najpopularniejsze...

Wokół 5G, podobnie jak w przypadku wprowadzania na rynek każdej nowej technologii, jest dużo szumu marketingowego. Większość ekspertów jest jednak zgodna, że nadszedł najwyższy czas na podejmowanie konkretnych działań i wskazywanie zastosowań, które przyniosą wymierne korzyści operatorom, dostawcom infrastruktury oraz użytkownikom sieci nowej generacji, czyli przedsiębiorcom i konsumentom. Chętnych do podziału tortu jest wielu.

 

Ograniczanie roli technologii 5G tylko do wspierania rozwoju branży telekomunikacyjnej to poważny błąd – uważa Jean Pierre Brulard, wiceprezes i dyrektor generalny VMware w regionie EMEA. – Każda organizacja, która w swojej działalności wykorzystuje sieć, powinna poważnie pomyśleć, jak technologia 5G może pomóc jej w osiągnięciu celów biznesowych. Jest to bowiem okazja, aby całkowicie przemodelować biznes i sposób komunikacji z konsumentami – przekonuje Brulard.

Jeśli biznes pyta, po co nam kolejna sieć i o co w ogóle chodzi z tym cały oznakowaniem „coś tam G”, należy odpowiedzieć wprost – 5G to większa szybkość transmisji danych, niższe opóźnienia i znacznie wyższa gęstość sieci niż w przypadku technologii 4G/LTE.

> PODSTAWOWE ZALETY

Jeśli organizacja chce marzyć o usługach opartych na potencjale IoT, o sprzedaży autonomicznych pojazdów, telemedycynie czy stworzeniu smart city z prawdziwego zdarzenia, każdy z tych elementów musi być uwzględniony w nowym rozdaniu, twierdzi Jean Pierre Brulard. Obecne sieci sprawiają, że transfer danych obarczony jest relatywnie dużym opóźnieniem, a owe milisekundy np. podczas operacji chirurgicznych mają nie lada znaczenie. Gęstość sieci decyduje z kolei o jej wydajności pod względem liczby urządzeń zalogowanych do niej w tym samym czasie. Już teraz na świecie działają ponad 23 mld urządzeń sieciowych i liczba ta będzie nadal rosnąć.

Co zatem sprawia, że 5G jest lepsze od 4G? Obecna infrastruktura składa się z różnorodnych urządzeń, które działając w ramach jednej sieci, łączą się z nią w jeden sposób. W przypadku 5G sieć dzielona będzie na swego rodzaju plastry (tzw. network slicing), z których każdy będzie odpowiadał za inne funkcje sieciowe. Jedna warstwa będzie przeznaczona np. do komunikacji, inna odpowiedzialna za przesyłanie obrazu i dźwięku wysokiej jakości, a jeszcze inna za dostępność danej usługi na czas wykorzystania konkretnego rozwiązania. Dzięki temu wspomniany chirurg będzie prowadzić operację bez ryzyka, że inni użytkownicy sieci zajmą „jego” pasmo.

Według Gartnera do 2020 r. 100 mln konsumentów będzie robiło zakupy z wykorzystaniem rozszerzonej lub wirtualnej rzeczywistości. Zastosowanie tych niszowych obecnie technologii stanie się możliwe na szeroką skalę właśnie dzięki wydajnej technologii 5G. Do sieci nowej generacji branża detaliczna coraz bardziej przekonuje się nie tylko jednak ze względu na możliwości rozwiązań VR i AR. Dzięki znacznie większej gęstości sieci będą również w stanie obsłużyć np. ogromną liczbę latających dronów, umożliwiając ich operatorom koordynowanie ich tras w taki sposób, aby nie dochodziło do kolizji. Nowa technologia pozwoli na dostawy do obszarów do tej pory niedostępnych ze względu na brak odpowiedniej infrastruktury drogowej.

> ANALITYCY O 5G

– Pilotażowe sieci 5G startują na całym świecie, 5G staje się rzeczywistością, choć są i tacy, którzy twierdzą, że niektóre pierwsze wdrożenia bardziej przypominają sieci 4.5G, określane przez marketingowców niektórych operatorów jako 5G-ready. Wśród dostawców widać duże zaangażowanie w celu zdobycia jak największej części rynku dla siebie. Nowa generacja sieci powstaje wokół nas, dlatego warto uważnie przyglądać się temu, co się dzieje dziś wokół 5G – mówił Ian Keene, wiceprezes ds. badań Gartnera, rozpoczynając panel dyskusyjny na majowej konferencji NetEvents EMEA IT Spotlight w Barcelonie. Podczas spotkania debatowano o zaletach technologii 5G i jej atrakcyjności dla operatorów, dostawców infrastruktury, przedsiębiorstw oraz konsumentów.

Wśród największych atrybutów 5G Keene wymienił: massive IoT, edge computing, massive MIMO oraz wspomniane już małe opóźnienia, network slicing i większą przepustowość.

Dla dostawców usług komunikacyjnych i operatorów 5G to przede wszystkim niższe koszty per bajt, nowe pasma częstotliwości (low, mid i high) oraz większa ich liczba, nowe źródła przychodów z usług dla sektora enterprise, możliwość zachowania lub poprawy średniego przychodu na użytkownika (wskaźnik ARPU – Average Revenue per User) oraz wielkie nadzieje związane z projektami IoT.

– 5G może być dobrym powodem, żeby inwestować w nową sieć szkieletową – mówił wiceprezes Gartnera. Dla dostawców sprzętu licencje na nowe częstotliwości oznaczają możliwość sprzedawania nowych systemów radiowych oraz smartfonów, a także dostarczania kolejnych produktów w ramach sieci szkieletowych, gdzie przeprowadzana będzie unifikacja sieci stacjonarnych i mobilnych. Przetwarzanie na brzegu sieci, czyli edge computing, oraz warstwowanie sieci, czyli network slicing, potencjalnie mogą się stać nowymi obszarami sprzedaży i świadczenia usług. W przypadku konsumentów 5G to przede wszystkim: więcej pasma w przeciążonych sieciach w aglomeracjach miejskich, lepsza jakość materiałów serwowanych w aplikacjach wideo oraz poprawa stałego dostępu szerokopasmowego. Z kolei przedsiębiorstwom 5G obiecuje dzięki warstwowaniu sieci lepsze niż dotychczas dopasowanie usług klasy enterprise.

> TECHNOLOGIE WSPOMAGAJĄCE 5G

Proces wdrażania 5G będzie stosunkowo długi i będzie przebiegać etapami. Towarzyszyć mu będzie wdrażanie coraz większej liczby usług zarządzanych za pomocą rozwiązań SD-WAN oraz rosnąć będzie zapotrzebowanie na fachowców od oprogramowania sieciowego, potrafiących wprowadzać sieciowe funkcje wirtualizacyjne NFV (Virtual Network Functions) – to kluczowe wnioski z badania firmy Doyle Research przeprowadzonego wśród wiodących dostawców oprogramowania dla branży komunikacyjnej. Większość ankietowanych uważa, że 5G będzie współistnieć z 4G, a migracja do nowej technologii będzie procesem ewolucyjnym, który zajmie co najmniej od pięciu do siedmiu lat. Operatorzy wybierają określone lokalizacje geograficzne, szczególnie duże miasta, aby wdrażać pierwsze sieci 5G i tam testować zapotrzebowanie na określone usługi, w tym m.in. sieci bezprzewodowe, rozwiązania IoT, wideo 4K, aplikacje connected car oraz rozwiązania rozszerzonej i wirtualnej rzeczywistości. Planują też unowocześniać poszczególne komponenty swoich sieci, takie jak: szkielet, radiowe sieci dostępowe RAN (Radio Access Networks) i backhaul. W wielu przypadkach będzie się to odbywać niezależnie, w ramach zwiększania przepustowości sieci i obsługi miliardów istniejących użytkowników oraz telefonów 4G. Dodatkowo migracja do 5G będzie wymagać znacznie większej liczby stacji bazowych.

 

Wdrożenia rozwiązań programowo definiowanych sieci rozległych SD-WAN (Software Defined Wide Area Networks) pozostają najgorętszym trendem na rynku zarządzanych usług biznesowych, wartym 40 mld dolarów. Większość niezależnych producentów oprogramowania raportuje wdrożenia NFV na platformach Intel Architecture (IA lub x86) na standardowych serwerach i urządzeniach. Tylko nieliczni obecnie obsługują alternatywne platformy krzemowe, takie jak Arm. Duzi dostawcy infrastruktury sieciowej zdominują wdrożenia sieci 5G, wymagające nowej architektury dla mobilnego rdzenia, sieci RAN i oczywiście nowych telefonów. Może to stanowić okazję dla mniejszych dostawców do wdrażania innowacyjnych produktów, takich jak np. wirtualne radiowe sieci dostępowe vRAN. Tegoroczne trendy w zakresie 5G potwierdzają dominację takich producentów rozwiązań bezprzewodowych, jak Ericsson, Nokia, Huawei, Samsung i ZTE, mających największe udziały rynkowe ze względu na doświadczenie we wdrażaniu sieci bezprzewodowych.

 

[...]

 

Autor współpracuje z pismami oraz serwisami internetowymi poświęconymi technologiom teleinformatycznym, prowadzi autorski blog B2B ICT.  

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik \"IT Professional\"