Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.23.09.2021

5 edycja konferencji Test...

21 października startuje kolejna, piąta już edycja największej w Polsce konferencji...
23.09.2021

Zero Trust Firewall

FortiGate 3500F
23.09.2021

Ochrona IoT

Kaspersky SHS
23.09.2021

Wydatki lobbingowe

Cyfrowy monopol
23.09.2021

Współdziałanie klastrów

SUSE Rancher 2.6
23.09.2021

Panasonic TOUGHBOOK 55

Najnowsza wersja wszechstronnego Panasonic TOUGHBOOK 55 to wytrzymały notebook typu...
23.09.2021

Elastyczna dystrybucja...

Liebert RXA i MBX
23.09.2021

Zdalny podgląd w 360°

D-Link DCS-8635LH
23.09.2021

Sejf na dane

Szyfrowany pendrive

AWS Summit po raz pierwszy w Polsce

Data publikacji: 04-07-2019 Autor: Stefan Kaczmarek

Specjaliści IT z regionu Europy Centralnej i Wschodniej (CEE) zyskali możliwość zdobywania wiedzy o budowie aplikacji opartych na usługach dostarczanych przez Amazon Web Services. Podczas zorganizowanej po raz pierwszy w Polsce konferencji z cyklu AWS Summits, która odbyła się 30 maja br. w Warszawie, wiodącymi tematami były nauczanie maszynowe, internet rzeczy, migracja baz danych oraz bezpieczeństwo infrastruktury IT.

 

AWS Summits to konferencje cyklicznie organizowane przez największego globalnego dostawcę chmury obliczeniowej w dużych miastach na całym świecie. Spotkania skupiają specjalistów ze wszystkich branż, będących na różnych poziomach zaawansowania w zakresie wykorzystania technologii cloud computing. W warszawskiej edycji udział wzięło ponad 2,5 tys. uczestników, którzy mogli wybierać spośród 25 prezentacji prowadzonych w ramach pięciu ścieżek tematycznych obejmujących zakres tematów od nowych usług i architektury AWS, po rozwiązania wpływające na wydajność i funkcjonalność konkretnych usług oferowanych w ramach chmurowej platformy Amazona.

PRZEGLĄD TECHNOLOGII I WIZJE PRZYSZŁOŚCI

W trakcie prezentacji otwierającej chmurowy szczyt w Warszawie Glenn Gore, Chief Architect AWS, dokonał przeglądu technologii oraz usług oferowanych przez AWS. Podkreślił również znaczenie takich rozwiązań, jak strumieniowa analityka w czasie rzeczywistym (real-time stream­ing analytics), techniki rozpoznawania obrazów opartych na deep learningu oraz systemy machine learning wykorzystywane w ramach Amazon PrimeAir (obsługa dronów), Amazon Alexa (interakcje sterowane głosem) i Amazon Go (sklepy samoobsługowe). Przekonywał też, że przyszłość należy do chmurowych repozytoriów danych (data lakes), mogących przechowywać ogromne ilości nieprzetworzonych danych w oryginalnych formatach, a techniki uczenia maszynowego umożliwią szybsze przenoszenie, przechowywanie, katalogowanie i oczyszczanie gromadzonych danych. Jako kluczowe obszary dla AWS wymienił natomiast: globalną infrastrukturę dla chmury, bazy danych, blokowe, obiektowe i plikowe pamięci masowe oraz bezpieczeństwo. Według Glenna Gore’a tym, co może przekonać klientów do przyspieszenia migracji do chmury w regionie CEE, jest hybrydowy model On-Premises/cloud.

DZIAŁANIA W POLSCE I REGIONIE

W trakcie konferencji poinformowano też o otwarciu w Warszawie AWS Global Competency Center, mającego się specjalizować w takich technologiach i rozwiązaniach, jak: IoT, serverless, machine learning, DevOps, analityka danych oraz usługi profesjonalne. Ważnym elementem AWS Warsaw Summit były sesje klienckie, w których użytkownicy i partnerzy z regionu CEE dzielili się swoimi doświadczeniami. Mark Dekan, CEO Ringier Axel Springer Polska, omówił przypadek migracji z prywatnej chmury do AWS, Vladimir Klein, CIO w Moneta Money Bank, przedstawił, jak działa w chmurze pierwszy czeski bank obsługujący ponad milion klientów i mający roczne obroty na poziomie 400 mln euro (wdrożenie platformy cloud przyniosło bankowi oszczędności na poziomie około 20%!), a Rafał Kukliński, dyrektor Amazon Development Center Poland, opowiedział historię rozwoju działającego od 6 lat centrum w Gdańsku, gdzie rozwijane są technologie do syntezowania mowy, w tym m.in. platforma text-to-speech Amazon Polly oraz asystentka głosowa Alexa.

 

[...] 

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"