Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.26.10.2020

Nowa wersja nVision

Można już pobierać nową wersję nVision
26.10.2020

Monitorowanie infrastruktury

Vertiv Environet Alert
23.10.2020

Telefonia w chmurze

NFON Cloudya
23.10.2020

Nowości w EDR

Bitdefender GravityZone
23.10.2020

Wykrywanie anomalii

Flowmon ADS11
23.10.2020

Mobilny monitor

AOC 16T2
22.10.2020

HP Pavilion

HP zaprezentowało nowe laptopy z linii Pavilion.
22.10.2020

Inteligentny monitoring

WD Purple SC QD101
22.10.2020

Przełącznik 2,5GbE

QNAP QSW-1105-5T

AWS Summit po raz pierwszy w Polsce

Data publikacji: 04-07-2019 Autor: Stefan Kaczmarek

Specjaliści IT z regionu Europy Centralnej i Wschodniej (CEE) zyskali możliwość zdobywania wiedzy o budowie aplikacji opartych na usługach dostarczanych przez Amazon Web Services. Podczas zorganizowanej po raz pierwszy w Polsce konferencji z cyklu AWS Summits, która odbyła się 30 maja br. w Warszawie, wiodącymi tematami były nauczanie maszynowe, internet rzeczy, migracja baz danych oraz bezpieczeństwo infrastruktury IT.

 

AWS Summits to konferencje cyklicznie organizowane przez największego globalnego dostawcę chmury obliczeniowej w dużych miastach na całym świecie. Spotkania skupiają specjalistów ze wszystkich branż, będących na różnych poziomach zaawansowania w zakresie wykorzystania technologii cloud computing. W warszawskiej edycji udział wzięło ponad 2,5 tys. uczestników, którzy mogli wybierać spośród 25 prezentacji prowadzonych w ramach pięciu ścieżek tematycznych obejmujących zakres tematów od nowych usług i architektury AWS, po rozwiązania wpływające na wydajność i funkcjonalność konkretnych usług oferowanych w ramach chmurowej platformy Amazona.

PRZEGLĄD TECHNOLOGII I WIZJE PRZYSZŁOŚCI

W trakcie prezentacji otwierającej chmurowy szczyt w Warszawie Glenn Gore, Chief Architect AWS, dokonał przeglądu technologii oraz usług oferowanych przez AWS. Podkreślił również znaczenie takich rozwiązań, jak strumieniowa analityka w czasie rzeczywistym (real-time stream­ing analytics), techniki rozpoznawania obrazów opartych na deep learningu oraz systemy machine learning wykorzystywane w ramach Amazon PrimeAir (obsługa dronów), Amazon Alexa (interakcje sterowane głosem) i Amazon Go (sklepy samoobsługowe). Przekonywał też, że przyszłość należy do chmurowych repozytoriów danych (data lakes), mogących przechowywać ogromne ilości nieprzetworzonych danych w oryginalnych formatach, a techniki uczenia maszynowego umożliwią szybsze przenoszenie, przechowywanie, katalogowanie i oczyszczanie gromadzonych danych. Jako kluczowe obszary dla AWS wymienił natomiast: globalną infrastrukturę dla chmury, bazy danych, blokowe, obiektowe i plikowe pamięci masowe oraz bezpieczeństwo. Według Glenna Gore’a tym, co może przekonać klientów do przyspieszenia migracji do chmury w regionie CEE, jest hybrydowy model On-Premises/cloud.

DZIAŁANIA W POLSCE I REGIONIE

W trakcie konferencji poinformowano też o otwarciu w Warszawie AWS Global Competency Center, mającego się specjalizować w takich technologiach i rozwiązaniach, jak: IoT, serverless, machine learning, DevOps, analityka danych oraz usługi profesjonalne. Ważnym elementem AWS Warsaw Summit były sesje klienckie, w których użytkownicy i partnerzy z regionu CEE dzielili się swoimi doświadczeniami. Mark Dekan, CEO Ringier Axel Springer Polska, omówił przypadek migracji z prywatnej chmury do AWS, Vladimir Klein, CIO w Moneta Money Bank, przedstawił, jak działa w chmurze pierwszy czeski bank obsługujący ponad milion klientów i mający roczne obroty na poziomie 400 mln euro (wdrożenie platformy cloud przyniosło bankowi oszczędności na poziomie około 20%!), a Rafał Kukliński, dyrektor Amazon Development Center Poland, opowiedział historię rozwoju działającego od 6 lat centrum w Gdańsku, gdzie rozwijane są technologie do syntezowania mowy, w tym m.in. platforma text-to-speech Amazon Polly oraz asystentka głosowa Alexa.

 

[...] 

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"