Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.26.10.2020

Nowa wersja nVision

Można już pobierać nową wersję nVision
26.10.2020

Monitorowanie infrastruktury

Vertiv Environet Alert
23.10.2020

Telefonia w chmurze

NFON Cloudya
23.10.2020

Nowości w EDR

Bitdefender GravityZone
23.10.2020

Wykrywanie anomalii

Flowmon ADS11
23.10.2020

Mobilny monitor

AOC 16T2
22.10.2020

HP Pavilion

HP zaprezentowało nowe laptopy z linii Pavilion.
22.10.2020

Inteligentny monitoring

WD Purple SC QD101
22.10.2020

Przełącznik 2,5GbE

QNAP QSW-1105-5T

Ochrona aplikacji na poziomie warstw

Data publikacji: 04-07-2019 Autor: Sebastian Kuniszewski

Stworzenie solidnej strategii obrony aplikacji wymaga zrozumienia sposobu ich działania, obszarów podatności na ataki, wskazania poziomu ryzyka dla każdej z aplikacji oraz przyjęcia całościowego podejścia do kwestii zabezpieczenia w oparciu o zebraną wiedzę dotyczącą luk, typów zagrożeń i poziomu ryzyka.

 

Aplikacje są podstawą niemal każdego biznesu. Instalowane na urządzeniach lub dostępne z chmury pozwalają m.in. organizować pracę i rozwijać firmę, zachować konkurencyjność, analizować dane, komunikować się i budować relacje z klientami. Aplikacje są też celem przestępców i furtką, przez którą mogą wyciec dane, narażając bezpieczeństwo użytkowników i reputację firmy.

Aplikacje dostarczane są z i do różnych miejsc, takich jak centra danych, prywatne chmury, chmury publiczne, kontenery, platformy SaaS… Niezbędne jest więc zintegrowane podejście do ochrony infrastruktury, oprogramowania i danych. Dzięki analizie pojawiających się zagrożeń, wykorzystywaniu i udostępnianiu informacji o podatnościach oraz dostosowaniu rozwiązań zabezpieczających do rzeczywistych potrzeb można stworzyć kompleksowy system bezpieczeństwa.

Zrozumienie kontekstu działania aplikacji i miejsc, w których mogą być one narażone na atak, to ważny punkt wyjściowy. Analizując stan firmowego ekosystemu IT, należy przyjrzeć się: sieci, w której udostępniana jest/działa aplikacja; danym, które użytkownik przesyła do  aplikacji; serwerowi DNS, który przetwarza adresy IP potrzebne do uzyskania dostępu do aplikacji; serwerom internetowym w przypadku, gdy są używane przez aplikacje, oraz powiązanym interfejsom API wykorzystywanym przez inne aplikacje. Taka kontrola infrastruktury przyda się zarówno wtedy, gdy aplikacja będzie głównym celem ataku, jak i w sytuacji gdy będzie ona elementem użytym do przeprowadzania ataków na większą skalę (przykładem są botnety IoT). W udostępnionym przez firmę F5 raporcie pt. „Application Security in the Changing Risk Landscape”, zrealizowanym na podstawie badań Ponemon Institute, zebrano i przejrzyście usystematyzowano najpopularniejsze typy ataków, na które narażone są aplikacje.

ATAKI TYPU INJECTION NA USŁUGI APLIKACJI

Pozwalają atakującemu na wstrzyknięcie bezpośrednio do działającej aplikacji poleceń lub nowego kodu w określonym celu. Luki w zabezpieczeniach związane z podatnością na tego typu ataki są obecne w każdej aplikacji, mogą co najwyżej być jeszcze nierozpoznane (wg informacji WhiteHat Security stanowią one około 20% wszystkich wykrywanych luk). Z uwagi na to należy w firmie nadać odpowiednio wysoki priorytet diagnostyce i wdrażaniu poprawek dla używanych aplikacji oraz blokować możliwość wykorzystania tego typu luk.

ATAKI W ZAKRESIE DESERIALIZACJI

Serializacja to proces, podczas którego aplikacja konwertuje dane na format odpowiedni do ich przesyłu. Deserializacja jest procesem odwrotnej konwersji. Serializacja i deserializacja są z reguły używane do przesyłania obiektów przez sieć lub poza aplikację oraz do przechowywania obiektów w pliku lub bazie danych. Serializacja zatem służy do pobierania obiektu i umieszczania go w strumieniu bajtów lub dokumencie XML, natomiast deserializacja zamienia strumień bajtów lub dokument XML na obiekty. Ataki tego typu są coraz bardziej powszechne, ponieważ aplikacje stają się połączonymi w sieci klastrami, złożonymi z podsystemów wymagających do działania strumieni komunikacyjnych z danymi. Atakujący osadzają polecenia w strumieniu danych i przekazują je w postaci niefiltrowanej prosto do jądra silników aplikacji. Działania aplikacji powinny być więc monitorowane, a wszystkie dane wprowadzane przez użytkownika filtrowane.

 

[...] 

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"