Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.29.12.2022

Nowe funkcje od Oracle

W aplikacjach CX, SCM, EPM i HCM Fusion Cloud firmy Oracle pojawiło się wiele nowych...
29.12.2022

Inteligentne sygnały

Nowa usługa Vectra MDR zapewnia wsparcie ekspertów w zakresie bezpieczeństwa...
29.12.2022

Wieloetapowa analiza treści

Firma WithSecure wprowadziła nową warstwę ochrony w swojej opartej na chmurze platformie...
29.12.2022

Kontrola aplikacji

Fortinet zaprezentował nowe funkcje systemu FortiSASE: bezpieczny prywatny dostęp (Secure...
29.12.2022

Zgodnie z przepisami

Nowe rozwiązanie do zarządzania danymi firmy Commvault, oferowane w formie usługi,...
29.12.2022

Większa elastyczność w...

Schneider Electric ogłosił wprowadzenie na rynek urządzenia zasilającego APC NetShelter...
29.12.2022

Firewall nowej generacji

Fortinet zaprezentował nową rodzinę zapór sieciowych nowej generacji (NGFW) – FortiGate...
29.12.2022

Nowy przełącznik źródeł...

Vertiv przedstawił nową rodzinę przełączników źródeł zasilania Vertiv Geist RTS, które...
29.12.2022

Routery VPN Omada

TP-Link poszerza portfolio routerów VPN o dwa nowe urządzenia. ER7212PC to urządzenie 3 w...

Chmura staje się modelem

Data publikacji: 29-08-2019 Autor: Stefan Kaczmarek

Szybkość dostarczania innowacji oraz demokratyzacja innowacji to kluczowe korzyści z chmury. Fizyczna lokalizacja może się często zmieniać, dlatego cloud computing przestaje być miejscem, a staje się bardziej modelem operacyjnym. Najlepiej jest świadczyć usługi chmurowe bliżej miejsc, gdzie dane są generowane lub konsumowane. Rozmowa z Chrisem Wolfem, wiceprezesem i dyrektorem generalnym ds. nowych technologii w VMware.

 

IT Professional: Jakie są kluczowe trendy i kierunki rozwoju innowacyjnych technologii?

Chris Wolf: Jeśli pomyślimy ogólnie o cloud computingu, jednymi z kluczowych korzyści tego modelu przetwarzania danych są szybkość dostarczania innowacji oraz demokratyzacja innowacji. Chmura pozwala każdemu z dowolnego miejsca pozyskiwać umiejętności i pomysły, umożliwiając współtworzenie i korzystanie z innowacyjnych rozwiązań. Nie jest już potrzebny duży kapitał, żeby mieć dostęp do najnowszych technologii. I to znacząco zmienia to, jak przedsiębiorstwa na całym świecie podejmują innowacyjne inicjatywy. Uważam, że stanowi to istotny aspekt tego, jak obecnie są przetwarzane dane.

Ważnym nowym trendem, na który chciałem zwrócić uwagę, jest to, że cloud computing przestaje być miejscem, a staje się bardziej operacyjnym modelem. Fizyczna lokalizacja, gdzie realizowana jest usługa chmurowa, może się bardzo często zmieniać. Analityka w chmurze, owszem, ma sens, ale być może jeszcze lepiej będzie świadczyć tę usługę w lokalnych centrach danych, znajdujących się bliżej miejsc, gdzie dane są generowane lub konsumowane. To są obszary, w których VMware mocno inwestuje [na R&D firma przeznacza corocznie ok. 21% obrotów – przyp. red.]. Widzimy, że dużo energii w zakresie innowacji poświęca się obecnie temu, żeby technologie znalazły się jak najbliżej ludzi.

Czy całe IT znajdzie się w chmurze, czy będziemy mieć hybrydowy świat?

Jeszcze kilka lat temu, kiedy mówiliśmy już o hybrydowej chmurze, ludzie nie zawsze wyrażali się pozytywnie o VMware, uważali, że nie mamy racji. Obecnie model hybrydowy stał się ogólnie przyjętą normą. I tak są firmy, które korzystają z chmury AWS, ale technologie te mogą stosować lokalnie. Przykładowo mamy w Australii klienta, który przewozi surowce z użyciem autonomicznych pociągów. W tym przypadku to lokomotywa, kontaktując się z chmurą, sama natychmiast musi podjąć decyzję, w jakich sytuacjach ma się zatrzymać. Widzimy coraz więcej przypadków, w których inteligencja musi być ulokowana coraz bliżej miejsc, gdzie znajdują się ludzie i urządzenia, co powoduje, że technologia jest „odsuwana” od chmur. Przewidujemy, że w przyszłości hybrydowe chmury, open source, usługi chmurowe, a także tradycyjne aplikacje i wszystkie inne komponenty razem będą harmonijnie współdziałać. To po prostu praktyczne rozwiązanie.

Oprócz cloud computingu na które inne technologie trzeba zwrócić szczególną uwagę?

Przede wszystkim na bezpieczeństwo. Jeśli weźmiemy pod uwagę zagrożenia, z którymi mamy do czynienia, to są one bardzo zaawansowane, dynamiczne i stale ewoluują. Natomiast tradycyjne modele bezpieczeństwa są statyczne, oparte na hardwarze, nie ewoluują tak szybko i wymagają wiele planowania. Według nas w rezultacie jest niemożliwe, żeby były dzisiaj w stanie poradzić sobie z bardzo dynamicznymi cyberzagrożeniami. Dlatego trzeba pomyśleć o innych modelach, gdzie bezpieczeństwo jest oparte na softwarze (software defined). Wtedy bezpieczeństwo może być bardziej dynamiczne i zautomatyzowane, co pozwoli skutecznie stawić czoła zagrożeniom. To kierunek, w którym powinno zmierzać bezpieczeństwo.

Co może pomóc w poprawie cyberbezpieczeństwa?

Istotne jest, że dzięki wirtualizacji cyberbezpieczeństwo nie zależy od kawałka sprzętu. Ułatwia to znacząco wdrażanie nowych polityk bezpieczeństwa. Jeśli spojrzymy na tradycyjne modele bezpieczeństwa, to nasuwa mi się przykład z wędkowaniem. Będąc nad jeziorem, jeśli uda mi się złowić 5–8 ryb, jestem zadowolony, uznaję, że to był dobry dzień. Ale przecież w jeziorze jeszcze pływają setki ryb, których nie udało mi się złowić. To w jakimś stopniu ilustruje, jak działa dzisiaj cyberbezpieczeństwo. 

 

[...]

 

Chris Wolf, VP CTO Global Field and Industry w VMware odpowiada za kształtowanie długoterminowej wizji technologicznej VMware. Jego zespół pełni funkcję merytorycznego lidera w zakresie rozwoju obszarów takich jak cloud, edge, IoT, platformy serwerowe, HPC i NFV.

 

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik \"IT Professional\"