Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.23.06.2020

PLNOG Online

PLNOG Online
23.06.2020

Nowe zagrożenie

Ramsay
23.06.2020

Chmurowe kopie

Veeam Backup dla Microsoft Azure
19.06.2020

Nowości w kontenerach

Red Hat OpenShift 4.4
19.06.2020

Analityka bezpieczeństwa

FortiAI
19.06.2020

UPS dla obliczeń edge

Schneider APC Smart-UPS
16.06.2020

Przemysłowe SD

Nowe karty Transcend
16.06.2020

Storage dla SMB

QNAP TS-451DeU
16.06.2020

Pamięć masowa

Dell EMC PowerStore

Serwerowe procesory AMD EPYC 7002

Data publikacji: 24-10-2019 Autor: Marcin Bieńkowski
Architektura EPYC 7002 z...

Nigdy do tej pory serwerowe procesory produkowane przez korporację z Austin tak poważnie nie zagrażały dominacji niebieskich. Rynek zareagował na premierę nowych układów 22-procentowym wzrostem wartości akcji AMD.

 

Plany AMD są ambitne – w ciągu półtora roku producent chce mieć udziały w rynku serwerowym na poziomie przekraczającym 10%. Biorąc pod uwagę, że już poprzednia generacja układów EPYC uszczknęła sobie nieco z popularności Intela, jest to całkiem prawdopodobne. Tuż przed premierą nowych układów nieistniejące praktycznie wcześniej w tym segmencie AMD zaskarbiło sobie 3,4% rynku, rosnąc tym samym od maja 2017 roku, kiedy na rynek trafiła 1. generacja układów EPYC, o 2 punkty procentowe. Zważywszy na wieloletni monopol Intela na dostawy procesorów serwerowych, AMD może mieć duże powody do zadowolenia.

> ZEN 2 W NATARCIU

Nowe 7-nanometrowe procesory EPYC 2, znane wcześniej pod nazwa kodową Rome, korzystają z tej samej architektury co zaprezentowane na początku lipca pecetowe układy AMD Ryzen 3. generacji. Architektura Zen 2 charakteryzuje się podziałem układu na podzespoły, które mogą być produkowane niezależnie, w różnych procesach technologicznych. Są to tak zwane chiplety.

Rdzenie procesora, wraz z pamięcią podręczną, a więc wielotranzystorowe moduły wymagające dużej gęstości upakowania, produkowane są we wspomnianym wcześniej 7-nanometrowym procesie technologicznym. Pozostałe elementy, odpowiadające za komunikację z płytą główną, obsługę interfejsów wejścia/wyjścia czy obsługę pamięci, mogą być z powodzeniem produkowane w starszym procesie, co pozwala na obniżenie kosztów. W najnowszej serii procesorów z rodziny EPYC 7002 (układy EPYC 1. generacji oznaczone były jako 7001) producent zastosował 9 chipletów (rysunek obok) – 8 z rdzeniami i 1 z interfejsami wejścia/wyjścia.

Co ważne, procesory EPYC 2. generacji są kompatybilne z obecną na rynku platformą SP3. Wystarczy na dotychczasowej płycie głównej zaktualizować UEFI. Można w ten sposób łatwo rozbudować dotychczasową platformę, ale bez możliwości korzystania z dobrodziejstw oferowanych przez magistralę PCI Express 4.0. Jej obsługę oferują jedynie nowe płyty główne. Wciąż jednak istnieje możliwość stopniowej modernizacji serwerów, najpierw poprzez aktualizuję procesorów, później zaś płyt głównych. Jest to istotne szczególnie dla serwerowni w mniejszych firmach z ograniczonym budżetem na modernizację infrastruktury.

W nowej architekturze udało się zwiększyć współczynnik IPC, czyli instrukcji wykonywanych w jednym cyklu zegara, średnio o 15%. Bardzo duża liczba rdzeni (do 64 w najwydajniejszych modelach EPYC 7742, EPYC 7702 i EPYC 7702), usprawnione i rozszerzone ze 128 do 256 bitów jednostki wektorowe oraz zastosowane bezpośrednio w mikroarchitekturze usprawnienia pozwalają uzyskać znacznie wyższą wydajność niż w wypadku porównywalnych modeli procesorów Intela z rodziny Xeon Scalable. Układy AMD są szybsze od kilkudziesięciu do nawet stu procent od procesorów konkurenta.

> MEANDRY ARCHITEKTURY

Układy EPYC 2 składają się z ośmiu chipletów z rdzeniami procesora i jednym modułem We/Wy. Wszystkie chiplety umieszczono razem na jednej procesorowej płytce drukowanej przykrytej metalową osłoną rozpraszającą ciepło. Chiplety z procesorowymi rdzeniami komunikują się ze sobą poprzez chiplet wejścia/wyjścia, korzystając z drugiej generacji magistrali Infinity Fabric. W poprzedniej generacji rdzenie komunikowały się ze sobą bezpośrednio, powodując niekiedy opóźnienia w przesyle informacji.

EPYC 2 charakteryzują się ośmiokanałowym kontrolerem DDR4, który pozwala zainstalować do 4 TB pamięci DDR-400 (PC-3200). Dzięki temu uzyskano przepustowość dochodzącą do 204 GB/s, czyli o 20% więcej niż w przypadku układów EPYC 7001. Usprawniono też algorytmy pobierania danych do pamięci cache L3, która w 64-rdzeniowych modelach liczy sobie aż 256 MB pojemności, a więc czterokrotnie więcej niż w najszybszych modelach układów EPYC 1. generacji. Co ważne, procesory EPYC 2 mają jednolity dostęp do pamięci. W starszych układach pojedynczy blok procesorowy CCX (CPU Complex) miał bezpośredni dostęp do 1/4 RAM-u, a dostępu do pozostałych 3/4 musiał żądać od pozostałych bloków. Usprawnienia w tym zakresie były możliwe dzięki umieszczeniu wszystkich czterech dwukanałowych kontrolerów pamięci w jednym chiplecie wejścia/wyjścia. Nie są już one rozdzielone pomiędzy poszczególne bloki CCX, jak to miało miejsce wcześniej.

 

[...]

 

Autor jest niezależnym dziennikarzem zajmującym się propagowaniem nauki i techniki. 

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"