Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.26.05.2020

Cloud Native Universe

Jako patron medialny zapraszamy programistów wdrażających lub integrujących się z dowolną...
26.03.2020

Koniec certyfikatów...

MCSA, MCSD i MCSA
26.03.2020

Odświeżony OS

FortiOS 6.4
26.03.2020

Bezpieczeństwo w chmurze

Cisco SecureX
26.03.2020

Modernizacja IT

Nowości w VMware Tanzu
26.03.2020

Krytyczne zagrożenie dla...

Nowa groźna podatność
26.03.2020

Laptopy dla wymagających

Nowe ThinkPady T, X i L
26.03.2020

Serwerowe ARM-y

Ampere Altra
26.03.2020

Energooszczędny monitor

Philips 243B1

baramundi Management Suite 2019

Data publikacji: 24-10-2019 Autor: Marcin Jurczyk
Wsparcie dla Android...

Temat zarządzania stacjami roboczymi to stała pozycja w naszym dziale testów. Sprawdzaliśmy dotychczas możliwości wielu rozwiązań komercyjnych, a także tych na licencji open source. Rozwój oprogramowania firmy baramundi śledzimy od 2014 r. Nadszedł czas na sprawdzenie możliwości tegorocznej edycji.

 

Najnowsza wersja oprogramowania Management Suite firmy baramundi (bMS) to już piąta wersja pakietu, która trafiła na nasz redakcyjny stół. Dotychczas testowaliśmy wersje 2014, 2016, 2017 i 2018. Cykl wydawniczy to jednak dwie odsłony w każdym roku kalendarzowym, z czego ta nowsza opatrzona jest zawsze oznaczeniem R2. Podobnie jak w poprzednich latach i tym razem publikacja najnowszego wydania „IT Professional” odbywa się tuż przed premierą wersji 2019 R2, a więc nie mieliśmy możliwości sprawdzenia wszystkiego, co trafi do użytkowników pod koniec tego roku. Mamy za to do sprawdzenia wszystkie nowości, które pojawiły się w obecnej generacji bMS, a także to, co nas ominęło w przypadku wersji 2018 R2. W ostatnim teście zwracaliśmy uwagę na stosunkowo niewielką liczbę nowych funkcji. Zobaczmy zatem, czy wersja na rok 2019 jest pod tym względem lepsza.

> CO NOWEGO?

Z racji tego, że jest to test kolejnej edycji pakietu oprogramowania baramundi, podobnie jak przed rokiem zaczniemy od zaimplementowanych nowości. Prześledzenie wszystkich zmian i nowych funkcji, które pojawiły się od naszego pierwszego testu z 2014 nie miałoby większego sensu z racji dużej liczby zmian oraz faktu, że staraliśmy się przedstawić wszystkie ulepszenia podczas każdego z testów, które przeprowadziliśmy dotychczas.

Wersja 2019 wprowadza zdecydowanie więcej przydatnych funkcji, niż miało to miejsce w przypadku edycji na rok 2018. Pierwsza ze zmian pojawia się w module OS-Install i dotyczy rozbudowanych możliwości dostosowania obrazu instalacyjnego systemów Windows. W menu Management Suite pojawiła się funkcja Customize image, pozwalająca na personalizację obrazów instalacyjnych pod kątem własnych potrzeb. Z poziomu graficznego menu można teraz wyklikać, które z domyślnie dostępnych funkcji czy aplikacji mają pozostać, a które powinny zostać usunięte w kontekście wewnętrznej polityki firmy. Dzięki temu aplikacje typu Skype czy chociażby OneNote można w łatwy sposób wykluczyć już na poziomie instalacji systemu operacyjnego. W podobny sposób można również zdecydować, jakie aktualizacje mają zostać włączone do obrazu instalacyjnego, a które z nich można pominąć. Zmiany ustawień systemu dostępne z poziomu Customize image mogą dotyczyć także dużo bardziej szczegółowych elementów systemu, jak chociażby wybrane ustawienia przeglądarki czy wygląd paska zadań. Lista parametrów z pewnością będzie rozszerzana wraz z kolejnymi edycjami bMS.

Kolejne nowości dotyczą zarządzania urządzeniami mobilnymi. W zasadzie już od wersji 2018 R2 w module Mobile Devices pojawiło się wsparcie dla Google Android Enterprise (AE). Z racji modularnej budowy bMS funkcje zarządzania urządzeniami mobilnymi nie dla wszystkich okażą się na tyle cenne, aby zdecydować się na zakup kolejnej licencji, jednak Android Enterprise zmienia optykę wykorzystania funkcji MDM. To, co dotychczas było dostępne tylko dla urządzeń Apple oraz Samsunga z KNOX, zostało wprowadzone również dla innych smartfonów z systemem Android. Sama koncepcja znana jest już od wersji 5.0 Lollipop, choć ciekawsze funkcje, jak chociażby zero-touch provisioning, wprowadzone zostały dopiero w wersji 8.0 (lub 7.0 dla smartfona Google Pixel). W uproszczeniu chodzi o udostępnienie API systemu operacyjnego na potrzeby aplikacji do zarządzania tego typu urządzeniami, dzięki czemu można chociażby wykorzystywać prywatny telefon zarówno do użytku prywatnego, jak i do zadań służbowych, korzystając z profili roboczych. Urządzenie pracujące pod kontrolą Androida może być również w pełni zarządzane przez przedsiębiorstwo w zgodzie z wewnętrznymi politykami lub pracować w trybie kiosku, który ogranicza możliwości tylko do wskazanej funkcji, jak np. skaner kodów kreskowych.

Wśród najpopularniejszych przypadków użycia dla Android Enterprise warto wymienić zdalną kontrolę wraz z możliwością zdalnego usunięcia tylko danych firmowych z prywatnego urządzenia użytkownika czy też zarządzanie własnym sklepem z wybranymi aplikacjami. Wsparcie bMS dla Android Enterprise wprowadzone rok temu dotyczy trybu pełnego zarządzania urządzeniami firmowymi działającymi pod kontrolą wersji Nou­gat (7.0) lub nowszej. Jest to uzupełnienie istniejących dotychczas w Management Suite możliwości MDM, aczkolwiek trzeba mieć świadomość braku kompatybilności w zarządzaniu z wykorzystaniem Android Enterprise oraz dotychczasowego sposobu device administrator. Ścieżka migracyjna nie istnieje, a przejście na zarządzanie z AE wymaga przywrócenia urządzenia do ustawień fabrycznych. Lista funkcji kontroli urządzenia mobilnego z wykorzystaniem AE jest długa (jednak sporo krótsza od opcji dostępnych w środowisku Samsung Knox), a spośród interesujących opcji warto wymienić instalację aplikacji spoza oficjalnego źródła, wymuszenie polityki dotyczącej haseł, blokadę urządzenia czy wspomniane już zdalne usunięcie danych. Ponadto w wersji 2019 bMS pojawiły się dodatkowe opcje kontroli z wykorzystaniem AE, takie jak blokada aparatu czy blokada wykonania zrzutów ekranu. Agent baramundi potrafi teraz także wyświetlać status zgodności z politykami oraz listę ewentualnych naruszeń. Coraz więcej funkcji z wykorzystaniem Android Enterprise może przekonać dotychczas niezdecydowanych użytkowników do zakupienia dodatkowego modułu dla wcześniej wdrożonego Management Suite.

 

[...]

 

Autor jest architektem w międzynarodowej firmie z branży IT. Zajmuje się infrastrukturą sieciowo-serwerową, wirtualizacją infrastruktury i pamięcią masową. 

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"