Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.26.10.2020

Nowa wersja nVision

Można już pobierać nową wersję nVision
26.10.2020

Monitorowanie infrastruktury

Vertiv Environet Alert
23.10.2020

Telefonia w chmurze

NFON Cloudya
23.10.2020

Nowości w EDR

Bitdefender GravityZone
23.10.2020

Wykrywanie anomalii

Flowmon ADS11
23.10.2020

Mobilny monitor

AOC 16T2
22.10.2020

HP Pavilion

HP zaprezentowało nowe laptopy z linii Pavilion.
22.10.2020

Inteligentny monitoring

WD Purple SC QD101
22.10.2020

Przełącznik 2,5GbE

QNAP QSW-1105-5T

Trendy technologiczne 2020 roku

Data publikacji: 20-12-2019 Autor: Krystian Lempicki

O planach rozwoju sieci 5G, popularyzacji Wi-Fi 6 (802.11ax) czy wdrożeniach algorytmów sztucznej inteligencji mówi się dużo w kontekście rozwoju firm, m.in. dlatego, że postęp w tych dziedzinach jest niezwykle szybki i działa na wyobraźnię odbiorców. Jednak to niejedyne technologie, które w znaczący sposób wpłyną na działanie organizacji w 2020 roku. Przyjrzymy się bliżej innym ważnym trendom technologicznym, o których warto pamiętać, planując strategię działania przedsiębiorstw w bieżącym roku i najbliższych kilku latach.

 

#01 MIKROUSŁUGI I KONTENERYZACJA APLIKACJI CORAZ POPULARNIEJSZE


W roku 2020, dzięki wdrażaniu technologii kontenerowych i bardziej zaawansowanym funkcjom DevOps, procesy produkcji oprogramowania będą realizowane szybciej i sprawniej. Jeżeli chodzi o platformy zarządzania kontenerami, technologia Kubernetes de facto stanie się standardem. Coraz częściej wykorzystywana jest też tzw. konteneryzacja aplikacji. Wzrost popularności tych rozwiązań wynika z dwóch aspektów: szybkości i prostoty wdrożenia.

 

Kontenery są abstrakcyjnymi typami danych, które pozwalają oddzielić aplikację od systemu operacyjnego. Za ich pomocą można tworzyć pakiety mikrousług zawierające obiekty zależne i konfiguracje, zatem procesy tworzenia, dystrybucji i wdrażania usług stają się prostsze i można je szybciej realizować. Rozpowszechnienie środowisk wielochmurowych oznacza, że przedsiębiorstwa muszą mieć możliwość przenoszenia danych między różnymi chmurami, szczególnie oferowanymi przez dużych dostawców, takich jak Amazon, Google czy Microsoft. Według prognoz firmy analitycznej 451 Research wartość rynku technologii aplikacji kontenerowych osiągnie pułap 4,3 mld dolarów w roku 2022, a jednocześnie wzrośnie liczba firm, w których kontenery staną się częścią przyjętej strategii informatycznej.

 

#02 ZARZĄDZANIE DANYMI W CHMURZE – WIĘKSZA MOBILNOŚĆ I DOSTĘPNOŚĆ DANYCH


Chcąc gwarantować dostępność danych we wszystkich środowiskach, przedsiębiorstwa w 2020 roku będą coraz częściej korzystać z funkcji zarządzania danymi w chmurze. W środowiskach hybrydowych i wielochmurowych konieczne jest zapewnienie sprawnego przepływu informacji, dlatego rynek rozwiązań pozwalających uzyskać mobilność i przenoś­ność danych rozwija się bardzo dynamicznie. Zgodnie z „Veeam Cloud Data Management Report” przedstawiciele kadry kierowniczej planowali wydać w 2019 roku na wdrażanie technologii zarządzania danymi w chmurze łącznie 41 mln dolarów.

 

Chcąc spełniać zmieniające się oczekiwania klientów, przedsiębiorstwa poszukują też nowych metod zwiększania przenoś­ności danych. Wizję opisywaną hasłem „twoje dane dostępne tam, gdzie ich potrzebujesz, i wtedy, kiedy ich potrzebujesz”, da się zrealizować jedynie w przypadku zastosowania zoptymalizowanej strategii zarządzania. Z tego powodu wzrośnie znaczenie platform zarządzania danymi w chmurze.

 

#03 SZYBKIE I SKUTECZNE TWORZENIE KOPII ZAPASOWYCH I ICH ODTWARZANIE


W ciągu najbliższych 12 miesięcy wzrosną oczekiwania dotyczące poziomów świadczonych usług (SLA) w zakresie dostępności danych. Czas dopuszczalnych akceptowanych przestojów i przerw w działaniu ulegnie dalszemu skróceniu, w związku z czym w procesie tworzenia i odtwarzania kopii zapasowych szczególną uwagę zwraca się na przebieg fazy odtwarzania. Do niedawna procesy tworzenia kopii zapasowych były skomplikowane, pracochłonne i kosztowne. Dzięki pojawieniu się szybkich sieci i wydajnych urządzeń docelowych, a także dzięki usprawnionym funkcjom rejestrowania danych i automatyzacji tego typu procesy mogą być realizowane w krótszym czasie. Według wspomnianego już „Veeam Cloud Data Management Report” prawie jedna trzecia przedsiębiorstw (29%) stosuje obecnie mechanizmy ciągłego tworzenia kopii zapasowych i replikowania aplikacji o wysokim priorytecie. Podstawowym problemem jest konieczność zagwarantowania stuprocentowej odtwarzalności danych i możliwość pełnego ich odtworzenia w ciągu kilku minut. Nie chodzi przy tym wyłącznie o zapewnienie dostępności informacji – kompletne lub wybrane dane zapisane w kopii zapasowej można wykorzystać do przeprowadzenia analiz, prac programistycznych i testów. Dzięki dostępowi do informacji przedsiębiorstwo jest w stanie szybciej podejmować trafne decyzje dotyczące bieżących działań, strategii czy kierunków dalszego rozwoju.

 

[...]

 

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"