Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.26.10.2020

Nowa wersja nVision

Można już pobierać nową wersję nVision
26.10.2020

Monitorowanie infrastruktury

Vertiv Environet Alert
23.10.2020

Telefonia w chmurze

NFON Cloudya
23.10.2020

Nowości w EDR

Bitdefender GravityZone
23.10.2020

Wykrywanie anomalii

Flowmon ADS11
23.10.2020

Mobilny monitor

AOC 16T2
22.10.2020

HP Pavilion

HP zaprezentowało nowe laptopy z linii Pavilion.
22.10.2020

Inteligentny monitoring

WD Purple SC QD101
22.10.2020

Przełącznik 2,5GbE

QNAP QSW-1105-5T

Nowe standardy wchodzą na rynek

Data publikacji: 22-01-2020 Autor: Marcin Bieńkowski
Switch TRENDnet TPE-30102WS...
W ofercie najnowszych notebooków, stacji roboczych czy samych płyt głównych nietrudno zauważyć tendencję związaną z wyposażaniem tego typu sprzętu w łączność zgodną ze standardami 2.5G, 5G czy 10G – czy to dzięki fabrycznie montowanym modułom, czy też poprzez dodawanie do zestawu kompatybilnych kart sieciowych. Te rozwiązania spotkać już można nie tylko w gamingowym sprzęcie z najwyższej półki, ale również w urządzeniach o zastosowaniach biurowo-domowych. 
 
Już kilka lat temu na rynek zaczęły trafiać urządzenia pozwalające na budowę sieci LAN oferującej przesyłanie danych z prędkością do 10 Gbit/s bez konieczności korzystania ze światłowodu. Zamiast niego stosowana jest zwykła, czteroparowa miedziana skrętka. Standard ten, znany jako 10GBASE-T, zdefiniowany został po raz pierwszy w 2002 roku w normie IEEE 802.3ae. Była to jedna z kilku technologii umożliwiających transmisję danych w sieciach Ethernet z prędkością 10 Gbit/s, która pozwoliłaby w naturalny sposób rozwijać się sieciom lokalnym. Obecnie obowiązujący standard 10GBASE-T zatwierdzony został w opublikowanej w 2006 roku specyfikacji IEEE 802.3an-2006. Pozwala on na zbudowanie 10-gigabitowej sieci LAN korzystającej z nieekranowanych lub ekranowanych kabli UTP/FTP. Sieć taka pozwala na transmisję danych na odległość do 100 metrów, pod warunkiem że zbudowana została z wykorzystaniem kabli kategorii 6A. W wypadku skrętki kategorii 6 maksymalna odległość zmniejszona jest do 55 metrów, choć zależy to także od jakości instalacji. Co ważne, w praktyce możliwa jest transmisja na odległość nawet kilkudziesięciu metrów z wykorzystaniem już istniejącej instalacji kategorii 5e, o ile jest ona dobrej jakości. Dzięki temu praktycznie nie zachodzi konieczność wymiany instalacji w budynku, wystarczy tylko kupić odpowiednie switche lub routery ze zintegrowanym przełącznikiem (w wypadku mniejszych sieci i infrastruktury SOHO) oraz zastosować odpowiednie karty sieciowe zgodne ze standardem 10GBASE-T. 
 
Większość instalatorów zleca przeprowadzenie testów sprawdzających działanie dotychczasowej sieci podczas wykorzystania pasma o częstotliwości 500 MHz. Benchmarki tego typu należy przeprowadzić z uwagi na to, że w wypadku zastosowania standardowej sieci gigabitowego Ethernetu i skrętki 5e wykorzystuje się niższe pasmo o częstotliwości do 100 MHz. Jeśli infrastruktura przejdzie testy pomyślnie, można wówczas łatwo zwiększyć szybkość transmisji danych. Jeśli tylko jakieś jej fragmenty nie spełnią wymagań, wówczas można je łatwo podmienić. A co w sytuacji, gdy wymagań nie spełni cała sieć?
 
> NIECO ZWALNIAMY
 
Standard 10GBASE-T zapewnia kompatybilność wsteczną – tam gdzie nowoczesnym urządzeniom nie uda się wynegocjować transmisji z szybkością 10 Gbit/s, będzie ona realizowana z mniejszą szybkością. Najczęściej będzie to 1000 Mbit/s lub – jak może to mieć miejsce w przypadku wyjątkowo złej jakości okablowania – 100 Mbit/s lub jeszcze wolniej. W konsekwencji firmy, które chciały zaimplementować nowy, szybszy standard transmisji i obniżyć koszty wymiany okablowania lub rozłożyć wymianę infrastruktury w czasie, praktycznie nic nie zyskują, a wręcz ponoszą straty. Sprzęt zgodny z 10GBASE-T, zwłaszcza urządzenia infrastrukturalne, tj. switche czy UTM-y, jest bowiem odczuwalnie droższy od standardowych rozwiązań sieciowych. Dopiero od niedawna zauważyć można na rynku wyraźny spadek cen modeli zgodnych ze standardem 10GBASE-T. 
 
Niestety, wspomniany brak wymiernych korzyści z modernizacji wynikający z kiepskiej jakości infrastruktury zdarzał się dość często. W efekcie inżynierowie zajmujący się urządzeniami sieciowymi i ich standaryzacją szybko doszli do wniosku, że należy opracować standardy pośrednie. Dzięki temu urządzenia zgodne z pośrednimi standardami pozwoliłyby cieszyć się szybszą niż gigabitową transmisją wszędzie tam, gdzie nie da się nawiązać połączenia 10G. Nie zachodziłaby przy tym konieczność wprowadzania istotnych zmian w infrastrukturze kablowej LAN. W ten sposób powstały standardy 2.5GBASE-T oraz 5GBASE-T, które pozwalają na przesyłanie danych z szybkością 2,5 i 5,0 Gbit/s. Wielosystemowe karty sieciowe i switche, które pozwalają na transmisję danych z szybkością przekraczającą 1 Gbit/s, często określane są mianem Multi-Gig lub Multi-Gigabit Ethernet. Warto o tym wiedzieć, ponieważ w katalogach i cennikach wielu firm występują one właśnie pod tą nazwą, bez wypisanych explicite oferowanych prędkości transmisji.
 
> STANDARDY POŚREDNIE
 
Opis obu pośrednich standardów znalazł się w opublikowanej w czerwcu 2015 roku specyfikacji IEEE 802.3bz. Warto zauważyć, że zarówno specyfikację 2.5GBASE-T, jak i 5GBASE-T opracowano z myślą o bezproblemowym wykorzystaniu istniejącej już infrastruktury kablowej LAN kategorii 5e lub 6. Dzięki temu kable, które nie są w stanie poprawnie współpracować ze sprzętem 10GBASE-T, mogą z powodzeniem współpracować z urządzeniami zgodnymi ze specyfikacją 2.5GBASE-T lub 5GBASE-T bez konieczności wymiany okablowania infrastrukturalnego w firmie. Uzyskana prędkość transmisji zależy oczywiście od stanu technicznego i jakości infrastruktury kablowej, jednak w praktyce w większości standardowych instalacji udaje się uzyskać 2,5 Gbit/s. Warto zauważyć, że standard IEEE 802.3bz na łączach o długości do 100 m przewiduje możliwość uzyskania prędkości 2,5 Gbit/s dla kabli kategorii 5e oraz prędkości 5 Gbit/s dla kabli kategorii 6. Co ważne, z dobrej jakości okablowaniem kategorii 5e również bez problemu powinniśmy uzyskać transfer danych na poziomie 5 Gbit/s, choć w praktyce nie zawsze jest to możliwe.
 
[...]
 
Autor jest niezależnym dziennikarzem zajmującym się propagowaniem nauki i techniki. 

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"