Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.26.10.2020

Nowa wersja nVision

Można już pobierać nową wersję nVision
26.10.2020

Monitorowanie infrastruktury

Vertiv Environet Alert
23.10.2020

Telefonia w chmurze

NFON Cloudya
23.10.2020

Nowości w EDR

Bitdefender GravityZone
23.10.2020

Wykrywanie anomalii

Flowmon ADS11
23.10.2020

Mobilny monitor

AOC 16T2
22.10.2020

HP Pavilion

HP zaprezentowało nowe laptopy z linii Pavilion.
22.10.2020

Inteligentny monitoring

WD Purple SC QD101
22.10.2020

Przełącznik 2,5GbE

QNAP QSW-1105-5T

Joomla 4 – rewolucja czy ewolucja

Data publikacji: 20-02-2020 Autor: Paweł Frankowski
Wygląd nowego panelu...

Można śmiało sparafrazować popularne powiedzenie, że pogłoski o śmierci Joomla są dalece przesadzone. Co kilka miesięcy pojawia się nowa, poprawiona wersja z rodziny 3.9x, a prace nad Joomla 4.x są bardzo zaawansowane. W międzyczasie ma zostać udostępniona wersja przejściowa 3.10, my jednak skupimy się na możliwościach nadchodzącej czwartej edycji znanego CMS-a.

 

Mimo olbrzymiej popularności konkurencyjnej platformy WordPress, Joomla nadal utrzymuje się na drugiej pozycji, jeśli chodzi o darmowe systemy zarządzania treścią (content management system, CMS). W dzisiejszym artykule postaramy się przedstawić najważniejsze zmiany, jakie zostaną zaprezentowane w stabilnej wersji „czwórki”.


> NOWE FUNKCJE, NOWE WYMAGANIA


Z uwagi na zastosowanie nowych funkcji PHP wzrosły wymagania dotyczące środowiska i ustawień serwera, na którym Joomla może zostać zainstalowana. Poprzednie wersje bez problemu można było instalować na PHP 5.6, a także korzystać z PHP 7.0.x i wyższych. Co ciekawe, Joomla w wersji 3.9 dysponuje rozszerzeniem, które wykrywa wersję PHP i zachęca webmasterów do zmiany, jeśli jest niższa niż 7.1. Zatem z całą pewnością PHP 7.2 będzie minimalnym progiem, który pozwoli na bezproblemową instalację Joomla 4. Czwarta wersja platformy nie obsługuje już sterownika PHP ext / mysql, który został usunięty w PHP 7.0, a CMS automatycznie próbuje użyć rozszerzenia mysqli lub mysql PDO Driver. W przeciwnym razie nie uda się utworzyć połączenia z bazą danych. W stosunku do bazy także podwyższono wymagania. Konieczne będą MySQL w wersji 5.6 lub wyższej lub PostgreSQL 11.0+. Zmiany mają związek zarówno z bezpieczeństwem, jak i optymalizacją zapytań do bazy danych.

 

> ULEPSZONY INSTALATOR


Wydawałoby się, że w obszarze instalacji nie ma potrzeby wprowadzania zmian, ponieważ jest prosto i przejrzyście, jednak i tutaj dokonano liftingu. Poprawiono zarówno wygląd interfejsu, jak i doświadczenia użytkownika. W nowej wersji instalację CMS-a rozpoczynamy od wyboru języka i dodania nazwy strony. Kolejny krok to tworzenie konta użytkownika – Super Administratora. Niezbędne jest wprowadzenie nazwy, hasła oraz adresu e-mail. Dopiero w kroku trzecim należy podać dane bazy danych (MySQL, MySQLi lub PostgreSQL). Prefiks dla tabel nadawany jest losowo, aby uniknąć ewentualnego nadpisania danych innej strony WWW, ponieważ z tej samej bazy danych mogą korzystać różne witryny. Jednak ze względów bezpieczeństwa lepiej tego nie praktykować dla stron produkcyjnych.


Instalacja i konfiguracja bazy odbywają się w tle, użytkownik podczas tego procesu widzi jedynie animację logo Joomla. Po kilkunastu sekundach i zakończeniu procesu powinien wyświetlić się ekran powitalny i komunikat o poprawnie przeprowadzonej instalacji. Teraz trzeba podjąć decyzje dotyczące instalacji dodatkowych języków oraz tego, czy skasować folder instalatora i od razu przejść do edycji strony. Jak widać, cały proces instalacji zamyka się praktycznie w trzech krokach. Jako ciekawostkę warto dodać, że w sierpniu i wrześniu 2019 r. nad szablonem oraz instalatorem pracował zespół z firmy JoomShaper, znanej joomlowiczom z SP Page Buil­dera oraz szablonu Helix. Dzięki temu prace wykonano na tyle szybko, że pod koniec minionego roku opublikowana została pierwsza wersja Beta.


> ATUM – NOWY SZABLON ZAPLECZA


Już od ekranu logowania można dostrzec wprowadzone modyfikacje. Jednak dopiero po zalogowaniu widać ogrom zmian. Kontynuując tradycje egipskich nazw – Khepri od Joomla 1.5, Hathor od Joomla 1.6, Isis od 3.0 – Atum jest szablonem administratora Joomla 4 opartym na Bootstrapie również w wersji 4. Interfejs zaplecza wygląda bardzo obiecująco. Łatwo zauważyć, że pasek menu został zmieniony z poziomego na pionowy (nawiązanie do innych CMS-ów?), panel administracyjny zaprojektowano bardziej logicznie, dzięki czemu wydaje się łatwiejszy do zrozumienia, a wszystkie elementy są większe (ułatwi to pracę m.in. osobom z wadą wzroku). Zastosowano się więc do wytycznych dostępności WCAG 2.0 poziom AA.


W górnej części okna można znaleźć pasek z informacją o aktualnie zainstalowanej wersji Joomla, z powiadomieniami np. o instalacji, oraz odnośniki do prywatnych wiadomości, strony głównej i do profilu zalogowanego użytkownika. Poniżej w głównym oknie dodano nowe ikony skrótu do najczęściej używanych opcji.


Ponieważ Joomla obecnie wykorzystuje Bootstrap 4, jQuery 3, usunięto FOF 2.x oraz przebudowano framework. Z racji czystek w kodzie kompatybilność wsteczna została mocna ograniczona, dlatego rozszerzenia pisane z myślą o Joomla 3.x oraz 2.5, które nadal działały pod trójką, mogą mieć duże problemy z poprawnym funkcjonowaniem. Z tego powodu należy zainstalować nowe wersje lub kontaktować się z twórcami używanych przez nas komponentów w sprawie aktualizacji ich kodu. Pełna lista zmian technicznych dotyczących deweloperów dostępna jest pod adresem docs.joomla.org/Potential_backward_compatibility_issues_in_Joomla_4.

[...]

 

Autor książek, poradników oraz artykułów w magazynach branżowych. Z projektami internetowymi związany od 2003 r. Aktywny członek społeczności Joomla! Prelegent w wielu wydarzeniach związanych z CMS.

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"