Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.26.10.2020

Nowa wersja nVision

Można już pobierać nową wersję nVision
26.10.2020

Monitorowanie infrastruktury

Vertiv Environet Alert
23.10.2020

Telefonia w chmurze

NFON Cloudya
23.10.2020

Nowości w EDR

Bitdefender GravityZone
23.10.2020

Wykrywanie anomalii

Flowmon ADS11
23.10.2020

Mobilny monitor

AOC 16T2
22.10.2020

HP Pavilion

HP zaprezentowało nowe laptopy z linii Pavilion.
22.10.2020

Inteligentny monitoring

WD Purple SC QD101
22.10.2020

Przełącznik 2,5GbE

QNAP QSW-1105-5T

mks_vir – test polskiego antywirusa

Data publikacji: 20-02-2020 Autor: Marcin Jurczyk
Pomimo wielu podobieństw...

Ochrona urządzeń klienckich przed złośliwym oprogramowaniem to jedna z podstawowych funkcji rozwiązań antywirusowych dostępnych na rynku. Obecnie software tego typu pozwala bronić nasze dane przed dużo bardziej złożonym spektrum ataków.

 

Mks_vir to przede wszystkim legendarna marka polskiego oprogramowania antywirusowego, wspominana pewnie z rozrzewnieniem przez nieco starszą część naszych czytelników. Dlaczego starszych? Ano dlatego, że pierwsza wersja programu ujrzała światło dzienne w 1987 roku, kiedy to królowały dyskietki 5.25’’, a moc obliczeniowa ówczesnych komputerów PC odbiegała znacznie od możliwości współczesnych tanich smartfonów. Marek Sell, twórca programu i wtedy praktycznie jedyny programista na pokładzie, napisał antywirusa z potrzeby, gdyż dostępne wtedy rozwiązania nie były wystarczająco skuteczne, a złośliwe oprogramowanie, choć nie tak rozbudowane jak obecnie, potrafiło uprzykrzyć życie. Początki internetu w Polsce, czasy modemów i dostępu wdzwanianego to nie był najlepszy czas na dystrybucję oprogramowania drogą elektroniczną. Pierwsze wersje mks_vira przynosiło się na dyskietkach i również w ten sposób zdobywało się aktualizacje. Co więcej – „przynosiło” to dość dobre określenie na dystrybucję oprogramowania w tamtych czasach, dlatego że lata 90. to czasy wszechobecnego piractwa, bazarów, giełd komputerowych i wolnoamerykanki. Nikt nie przejmował się wtedy, że w sekcji licencyjnej świeżo zdobytego mks_vira widnieją dane elektrowni albo innej placówki edukacyjnej z zupełnie przeciwnego zakątka Polski.


Twórca programu zmarł w 2004 roku, a firma, która stała za jego produkcją, upadła kilka lat później. Prawa do marki odkupiła spółka ArcaBit, utworzona przez byłych pracowników MKS. Reinkarnacja mks_vira miała miejsce w 2013 roku, jednak zaprzestano jego dalszego rozwoju. Dopiero w połowie 2018 roku mks_vir powrócił na dobre jako pełnowartościowy produkt powstały w oparciu o wiedzę i doświadczenie ekipy Arcabit. Obecne wcielenie mks_vira nie ma wiele wspólnego z programem z poprzedniej epoki, choćby z racji zupełnie innych realiów i innego spektrum zagrożeń. Dobrze znana i rozpoznawalna marka może być jednak magnesem dla polskich klientów. Postanowiliśmy sprawdzić, czy za marką kryje się również wysoka jakość oraz co do zaproponowania ma najnowsza wersja mks_vira.


> OCHRONA ZASOBÓW


Programy antywirusowe już od dawna oferują znacznie więcej modułów i funkcji dodatkowych niż tylko skaner przeszukujący dane pod kątem złośliwego kodu i infekcji. Podobnie jest w przypadku mks_vira. Dostępne są różne wersje pakietu sprofilowane pod kątem różnych wymagań użytkowników, aczkolwiek trzon ochrony jest identyczny we wszystkich pakietach.


Program pozwala chronić urządzenia pracujące pod kontrolą systemów Windows (również wersje serwerowe) oraz Android od wersji 4.4. Co ciekawe, na liście kompatybilności znaleźć można również tak stare wersje systemów, jak Windows XP SP3 czy Windows Server 2003 SP2. Za podstawową ochronę odpowiadają dwa silniki antywirusowe, z czego jeden jest rozwijanym od lat autorskim rozwiązaniem producenta (wykorzystano doświadczenia twórców programu Arcabit), a drugi dobrze znanym silnikiem rumuńskiego Bitdefendera. Tandem ten pozwala na szybką reakcję w przypadku nowych zagrożeń charakterystycznych dla rynku lokalnego, przy równoczesnym utrzymaniu bezpieczeństwa dla zagrożeń o zasięgu globalnym. Ochrona realizowana jest na poziomie plików, ale także poczty e-mail, przeglądarki internetowej czy rejestru systemowego. Ochrona poczty dotyczy zarówno ruchu przychodzącego, jak i wychodzącego dla protokołów POP3, IMAP i SMTP w wersjach zwykłych i szyfrowanych. Podobnie jak w przypadku konfiguracji wielu innych mechanizmów bezpieczeństwa w ramach pakietu mks_vir wystarczy wybrać poziom heurystyki (wyłączony, normalny, wysoki) oraz aktywować ochronę. Korzystając z dwóch pól wyboru, można także wymusić traktowanie plików wykonywalnych oraz skryptów w załącznikach jako zagrożenie.


Alarm może spowodować zabezpieczenie zainfekowanej zawartości lub jej usunięcie. Funkcjonalność filtra antyspamowego sprowadza się do definiowania własnych białych i czarnych list nadawców, a ochrona przeglądarki (protokoły HTTP i HTTPS) do wybrania odpowiedniego poziomu heurystyki oraz dodatkowo wymuszenie blokowania pobierania niepodpisanych plików wykonywalnych oraz transmisji strumieniowych. Ta ostatnia funkcja to przy okazji prosty sposób na wycięcie serwisów muzycznych czy YouTube. Funkcjonalność pakietu uzupełnia moduł dwukierunkowej zapory sieciowej, którego nie mogło zabraknąć w systemie do ochrony typu endpoint protection. Zaznaczając lub odznaczając kilka pozycji w ustawieniach, można aktywować zaporę, a także wybrać, jakiego typu połączenia mają być domyślnie przepuszczane (wychodzące lub z sieci lokalnych definiowanych osobno). Można też łatwo zablokować aktywność sieciową skryptów oraz dodać własne reguły na poziomie aplikacji. Lista obowiązujących reguł jest aktualizowana także po określeniu sposobu działania zapory po wyświetleniu powiadomienia z poziomu zasobnika systemowego. Mks_vir chroni również wiele innych, potencjalnie zagrożonych elementów.

 

[...]

 

Autor jest architektem w międzynarodowej firmie z branży IT. Zajmuje się infrastrukturą sieciowo-serwerową, wirtualizacją infrastruktury i pamięcią masową.

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"