Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.26.10.2020

Nowa wersja nVision

Można już pobierać nową wersję nVision
26.10.2020

Monitorowanie infrastruktury

Vertiv Environet Alert
23.10.2020

Telefonia w chmurze

NFON Cloudya
23.10.2020

Nowości w EDR

Bitdefender GravityZone
23.10.2020

Wykrywanie anomalii

Flowmon ADS11
23.10.2020

Mobilny monitor

AOC 16T2
22.10.2020

HP Pavilion

HP zaprezentowało nowe laptopy z linii Pavilion.
22.10.2020

Inteligentny monitoring

WD Purple SC QD101
22.10.2020

Przełącznik 2,5GbE

QNAP QSW-1105-5T

Analiza tekstów i obrazów w Azure

Data publikacji: 26-03-2020 Autor: Marcin Szeliga

Jeżeli dane są nową ropą, to większość złóż zawiera teksty, obrazy i filmy. Łatwiejsze w analizowaniu dane tabularyczne stanowią tylko około 20% wszystkich cyfrowych danych. W artykule przedstawiamy metody automatycznego wydobywania informacji z tekstów i obrazów przy użyciu usług Azure. W pierwszej części cyklu przyjrzymy się usługom Azure Cognitive Search.

 

Nieustrukturyzowane lub częściowo ustrukturyzowane dane, takie jak teksty i obrazy, muszą zostać najpierw przekształcone do postaci tabelarycznej, zanim będziemy mogli przeanalizować je przy użyciu popularnych narzędzi, takich jak Excel, Power BI czy Tableau.


Według użytkowników wyszukiwanie jest naturalnym i preferowanym sposobem pracy z danymi. Wyszukiwarki internetowe, takie jak Google, przyzwyczaiły nas do natychmiastowego dostarczania uporządkowanych według trafności wyników, automatycznego uzupełniania wpisywanych fraz, poprawiania błędów językowych, wyróżniania wybranych wyników itd. Samodzielna implementacja takich mechanizmów i osiągnięcie podobnych rezultatów są co najmniej trudne, wymagają zarówno specjalistycznej wiedzy, jak i dużych nakładów w infrastrukturę. Tu z pomocą przychodzi usługa Azure Cognitive Search.

 

> USŁUGA AZURE COGNITIVE SEARCH


Azure Cognitive Search jest w pełni zarządzaną usługą pozwalającą na wzbogacenie aplikacji o zaawansowane funkcje wyszukiwania, bez martwienia się o implementację indeksów wyszukiwania pełnotekstowego. Usługa pozwala na:

 

  • korzystanie z sugestii w celu zwrócenia preferowanych wyników,
  • dzielenie wyników na określone przez użytkowników grupy tematyczne,
  • sortowanie i dzielenie wyników na strony,
  • analizę tekstu w różnych językach za pomocą wybranych silników analitycznych, takich jak Apache Lucene lub Microsoft Bing,
  • wyszukiwanie na podstawie danych geograficznych.

 

Do korzystania z tej usługi wymagane jest konto Microsoft z przypisaną do niego subskrypcją Azure. Bezpłatne konto można założyć na stronie account.microsoft.com/account. Subskrypcja Azure jest płatna. Osoby, które nie posiadają takiej subskrypcji, mogą skorzystać z bezpłatnej wersji demonstracyjnej po zalogowaniu się na stronie azure.microsoft.com/pl-pl/free.

 

> KONFIGURACJA USŁUGI


Usługi platformy Azure nazywane są zasobami. Żeby utworzyć nową usługę, należy zalogować się do portalu Azure (portal.azure.com) i kliknąć ikonę Nowy zasób w celu wyświetlenia okna wyszukiwania dostępnych usług. Najprostszym sposobem znalezienia interesującej nas usługi jest wpisanie fragmentu jej nazwy, w tym wypadku słowa search. Po wybraniu z listy Azure Cognitive Search
wyświetlony zostanie jej krótki opis, a kliknięcie przycisku Utwórz uruchamia kreatora nowej usługi wyszukiwania.


Następnie odpowiadamy na kolejne pytania kreatora:

 

  • Wskaż subskrypcję, w ramach której utworzona zostanie usługa – wskazana subskrypcja zostanie obciążona kosztami korzystania z usługi wyszukiwania.
  • Zdefiniuj nową grupę zasobów – grupy zasobów są logicznymi obiektami grupującymi powiązane usługi. Grupy zasobów wraz z wszystkimi utworzonymi w nich usługami mogą być łatwo usuwane i archiwizowane. Klikamy odnośnik Utwórz nowy i wpisujemy nazwę tworzonej grupy zasobów, np. SemistructuredDataAnalysis.
  • Podaj nazwę usługi – może to być np. połączenie inicjałów i bieżącej daty. Nazwy wielu usług wchodzą w skład adresów ich interfejsów API i muszą być niepowtarzalne.
  • Wybierz lokalizację usługi – czyli centrum danych Microsoft, w którym zostanie ona utworzona. Dobrą praktyką jest umieszczanie powiązanych ze sobą usług w tym samym, leżącym najbliżej, centrum danych.
  • Wybierz warstwę cenową – usługa wyszukiwania dostępna jest w różnych wariantach różniących się ceną, wydajnością i skalowalnością. Na potrzeby demonstracji opisanej w artykule wystarczy wersja bezpłatna.


Następnie klikamy odnośnik Przeglądanie + tworzenie. Jeżeli wszystkie podane dane będą prawidłowe, możliwe będzie utworzenie usługi. Wdrożenie usługi wyszukiwania trwa kilka sekund. Po zakończeniu wdrożenia i przejściu do usługi przekonamy się, że nie zawiera ona jeszcze żadnych indeksów.

 

[...]

 

Pracownik naukowy Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu Wydział Zamiejscowy w Chorzowie. Jest autorem książek poświęconych analizie danych i posiada tytuł Microsoft Most Valuable Professional.

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"