Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.26.10.2020

Nowa wersja nVision

Można już pobierać nową wersję nVision
26.10.2020

Monitorowanie infrastruktury

Vertiv Environet Alert
23.10.2020

Telefonia w chmurze

NFON Cloudya
23.10.2020

Nowości w EDR

Bitdefender GravityZone
23.10.2020

Wykrywanie anomalii

Flowmon ADS11
23.10.2020

Mobilny monitor

AOC 16T2
22.10.2020

HP Pavilion

HP zaprezentowało nowe laptopy z linii Pavilion.
22.10.2020

Inteligentny monitoring

WD Purple SC QD101
22.10.2020

Przełącznik 2,5GbE

QNAP QSW-1105-5T

LiteSpeed – alternatywa dla serwerów Apache

Data publikacji: 26-03-2020 Autor: Konrad Kubecki

Rynek serwerów webowych od lat zdominowany jest przez Apache’a, który pozostaje zdecydowanie najpopularniejszym oprogramowaniem w tej kategorii. O względy konsumentów zaciekle walczą jednak także inni deweloperzy. W tym gronie coraz bardziej wyróżnia się LiteSpeed, a więc niezwykle szybki serwer webowy, dostępny w kilku edycjach komercyjnych, w tym dwóch zupełnie darmowych.

 

LiteSpeed jest jednym z popularniejszych serwerów stron internetowych. Badania firmy W³Techs wskazują na to, że obecnie obsługuje on 6% wszystkich stron internetowych. Daje mu to piąte miejsce wśród kilkudziesięciu porównywanych ze sobą serwerów. Jego udziały w rynku rosną powoli, acz systematycznie. Ranking niezmiennie od lat wygrywa Apache, z udziałem równym 40,6%, wyprzedzając kolejno Nginx (31,7%), CloudFlare Server (13,1%), IIS (7,8%) oraz LiteSpeed.


LiteSpeed jest w pełni funkcjonalnym serwerem webowym. Obsługuje on języki i narzędzia takie jak PHP, Python, CGI, FCGI, NodeJS, JSP i Ruby. Są one używane do tworzenia prostych stron WWW, sklepów internetowych, a także rozbudowanych serwisów internetowych generujących dynamiczną zawartość. LiteSpeed pracuje z witrynami stworzonymi przy użyciu wielu powszechnie wykorzystywanych systemów CMS. Obsługuje protokoły HTTP/2, HTTP/3 oraz QUIC. Dzięki wsparciu architektur wysokiej dostępności jest on dostosowany do obsługi intensywnie używanych witryn. Lite Speed współpracuje również z takimi narzędziami do centralnego zarządzania jak cPanel, Plesk, DirectAdmin czy CyberPanel. Zainstalujemy go na wielu różnych dystrybucjach systemu Linux oraz MacOSX, Solaris i FreeBSD. Wśród wspieranych OS-ów znajdziemy też CloudLinux.


Dużym atutem serwera LiteSpeed jest obsługa funkcji Apache'a. Są to między innymi moduły mod_rewrite, mod_security oraz czytanie ustawień z plików .htaccess. LiteSpeed potrafi importować ustawienia zapisane w plikach konfiguracyjnych Apache'a i na ich podstawie obsługiwać żądania. Ta kompatybilność może okazać się sporą zaletą dla osób korzystających z rozwiązań konkurencji.


W przeciwieństwie do wielu innych popularnych serwerów webowych Lite­Speed nie tworzy nowego procesu lub wątku obsługującego przychodzące żądania. Oprogramowanie zostało bowiem stworzone zgodnie z zasadami architektury EDA (event-driven architecture). Przynosi to wymierne korzyści, pozytywnie wpływając na szybkość działania serwera, który nie musi już poświęcać czasu i zasobów, by przygotować się do obsługi napływających żądań. Na wydajność wpływa też optymalizacja wysyłki danych do przeglądarki, przebiegająca przy zastosowaniu kompresji gzip.


LiteSpeed nie odstaje od obowiązujących standardów w kontekście bezpieczeństwa. Jest on bowiem wyposażony w ochronę przeciwko atakom Distributed Denial of Services (reCAPTCHA) oraz wspiera protokół TLS 1.3. Oprogramowanie posiada wbudowany mechanizm wykrywania ataków SSL (tzw. SSL handshake-based attacks), które polegają na powtarzaniu żądań renegocjowania kluczy SSL aż do momentu, gdy wyczerpane zostaną zasoby ofiary. Zachowania tego typu są ograniczane poprzez limitowanie liczby prób przeprowadzania tej operacji.


Kolejną cechą LiteSpeed wydatnie wpływającą na bezpieczeństwo jest możliwość umieszczania w środowisku chroot całego serwera, wybranego vhosta lub aplikacji. Dzięki temu ewentualna kompromitacja systemu operacyjnego będzie miała ograniczony zasięg, bez uzyskania nad nim pełnej kontroli.


Interesującą funkcją LiteSpeed jest całkowite wyłączenie obsługi skryptów CGI dla wszystkich witryn rezydujących na serwerze. Jako ustawienie nałożone odgórnie nadpisuje ustawienia poszczególnych witryn bez możliwości tworzenia wyjątków. Oprogramowanie potrafi także limitować ruch na podstawie adresu IP oraz typu żądań, dzięki czemu łatwiej ograniczyć zjawisko wysycenia jego zasobów przez obciążenie generowane na dowolnej z witryn. Wyposażone zostało ono również w tarczę zapobiegającą atakom typu Brute-force, wymierzonym w mechanizm uwierzytelniania systemu WordPress. Zapewnia ona dedykowaną ochronę plików wp-login.php i xmlrpc.php przed zbyt częstym odczytom pochodzącym od tego samego klienta.


> DOSTĘPNE WERSJE LITESPEED


LiteSpeed dostępny jest w kilku płatnych oraz dwóch bezpłatnych edycjach. LiteSpeed Free to najprostsza edycja komercyjna. Jak wskazuje na to nazwa, jest ona w pełni darmowa. Jej wybór wiąże się jednak z wieloma ograniczeniami. Obsługuje zaledwie jedną domenę top-level (subdomeny nie są limitowane), pozwala na uruchomienie jedynie pojedynczego procesu workera oraz obsługuje maksymalnie dwa gigabajty pamięci RAM. LiteSpeed Free, podobnie jak pozostałe płatne wersje, posiada moduł LSCache.


Kolejne komercyjne edycje LiteSpeed odznaczają się mniejszymi restrykcjami i mogą obsługiwać więcej domen, pamięci operacyjnej oraz procesów. Najbardziej rozbudowane pod względem funkcjonalności są wersje z grupy „Web Host”, występujące pod nazwami Lite, Essential, Professional, Enterprise i Elite. Cechują się one brakiem limitu liczby domen, obsługą dowolnej wielkości pamięci operacyjnej oraz stopniowo rosnącą liczbą workerów, aż do wartości nielimitowanej w edycji Elite. Przed decyzją o zakupie licencji można bez dodatkowych kosztów przetestować LiteSpeed Enterprise. Wystarczy zarejestrować się na stronie litespeedtech.com i dokonać instalacji, korzystając z otrzymanego klucza rejestracyjnego, który aktywny jest przez piętnaście dni od chwili jego pierwszego użycia.


Obok LiteSpeed Free darmowym serwerem webowym przeznaczonym do użytku komercyjnego jest też spokrewniony z nim OpenLiteSpeed. Oprogramowanie to zainstalujemy i uruchomimy na systemach operacyjnych Linux oraz FreeBSD. Jest ono tworzone przez ten sam zespół deweloperów, który rozwija płatne wersje LiteSpeed, i nadaje się świetnie do hostowania prostych witryn generujących nieduży ruch. Z powodzeniem wykorzystamy je także do zaawansowanych technologicznie aplikacji webowych odznaczających się dużą liczbą odwiedzin.

 

[...]

 

Specjalista ds. utrzymania infrastruktury i operacji. Zajmuje się problematyką budowy i utrzymania centrów przetwarzania danych oraz zarządzania nimi i koordynowaniem zmian dotyczących krytycznej infrastruktury IT.
 

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"