Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.26.10.2020

Nowa wersja nVision

Można już pobierać nową wersję nVision
26.10.2020

Monitorowanie infrastruktury

Vertiv Environet Alert
23.10.2020

Telefonia w chmurze

NFON Cloudya
23.10.2020

Nowości w EDR

Bitdefender GravityZone
23.10.2020

Wykrywanie anomalii

Flowmon ADS11
23.10.2020

Mobilny monitor

AOC 16T2
22.10.2020

HP Pavilion

HP zaprezentowało nowe laptopy z linii Pavilion.
22.10.2020

Inteligentny monitoring

WD Purple SC QD101
22.10.2020

Przełącznik 2,5GbE

QNAP QSW-1105-5T

Rola i znaczenie biznesowego Open Source

Data publikacji: 26-03-2020 Autor: Krystian Lempicki

Firma Red Hat sprawdziła, co szefowie działów informatycznych sądzą o oprogramowaniu open source, dlaczego je wybierają i jak zamierzają wykorzystywać w przyszłości. Wnioski opublikowane w raporcie „The 2020 State of Enterprise Open Source” pokazują, że biznesowe oprogramowanie o otwartym kodzie coraz częściej jest wybierane przez działy IT na całym świecie, a przedsiębiorstwa używają go w obszarach, które dotąd były domeną zastrzeżonych technologii.

 

W jaki sposób przedsiębiorstwa wykorzystują narzędzia open source w celu modernizacji swojej strategii informatycznej. Jak ewoluują plany szefów działów IT dotyczące wykorzystania oprogramowania open source? Badanie, w którym wzięło udział 950 menedżerów z różnych regionów świata, którzy pracują na wspomnianym stanowisku, przeprowadziła firma Red Hat. Respondenci musieli mieć pewną znajomość oprogramowania korporacyjnego open source, a oprogramowanie Linux w przedsiębiorstwach, które reprezentowali, musiało stanowić co najmniej 1% udziału. Nie musieli być klientami Red Hat oraz nie wiedzieli, jaka firma jest inicjatorem badania. Pozwoliło to uzyskać bardziej autentyczne i szersze informacje o prawdziwym statusie korporacyjnego oprogramowania open source. Po analizie danych zebranych w 11 krajach wyciągnięto kluczowe wnioski:

 

  • korporacyjne oprogramowanie open source odgrywa coraz bardziej strategiczną rolę, podczas gdy oprogramowanie zastrzeżone zmniejsza dotychczasowe udziały,
  • przetwarzanie w chmurze i korporacyjne oprogramowanie open source rozwijają się w tym samym tempie,
  • szefowie działów informatycznych wybierają oprogramowanie open source ze względu na jego wysoką jakość,
  • bezpieczeństwo jest obszarem, w którym najczęściej jest używane oprogramowanie o otwartym kodzie.

 

OPEN SOURCE KSZTAŁTUJE STRATEGIĘ


O dużej roli oprogramowania open source świadczą liczby: 95% respondentów, w porównaniu z 89% w 2018 roku, stwierdziło, że oprogramowanie open source odgrywa znaczącą rolę w ogólnej strategii ich przedsiębiorstw w zakresie oprogramowania korporacyjnego. Co ciekawe, szefowie działów informatycznych nie tylko wdrażają oprogramowanie open source, lecz także pozytywnie postrzegają inne firmy, które z niego korzystają. Respondenci byli również zdania, że korporacyjne otwarte oprogramowanie jest wdrażane przez najbardziej innowacyjne firmy – tak uważało 86% ankietowanych.


Oczekuje się, że w ciągu następnych dwóch lat użycie tego typu korporacyjnego oprogramowania wzrośnie, natomiast popularność oprogramowania zastrzeżonego będzie spadać. W zeszłym roku ponad połowa (55%) oprogramowania używanego przez respondentów była zamkniętym oprogramowaniem komercyjnym. W tym roku odsetek spadł do 42%, a według opinii i planów respondentów za dwa lata spadnie do 32%. Z kolei korporacyjne oprogramowanie open source ma obecnie 36% udział w badanych przedsiębiorstwach, a szefowie działów informatycznych spodziewają się, że w ciągu dwóch lat odsetek ten wzrośnie średnio do 44%.

 

[...]

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"