Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.26.05.2020

Cloud Native Universe

Jako patron medialny zapraszamy programistów wdrażających lub integrujących się z dowolną...
26.03.2020

Koniec certyfikatów...

MCSA, MCSD i MCSA
26.03.2020

Odświeżony OS

FortiOS 6.4
26.03.2020

Bezpieczeństwo w chmurze

Cisco SecureX
26.03.2020

Modernizacja IT

Nowości w VMware Tanzu
26.03.2020

Krytyczne zagrożenie dla...

Nowa groźna podatność
26.03.2020

Laptopy dla wymagających

Nowe ThinkPady T, X i L
26.03.2020

Serwerowe ARM-y

Ampere Altra
26.03.2020

Energooszczędny monitor

Philips 243B1

Chmura hybrydowa i środowiska multicloud

Data publikacji: 26-03-2020 Autor: Stefan Kaczmarek

Środowiska wielochmurowe, chmura hybrydowa, prywatna, kontenery jako dominujące środowisko IT, sztuczna inteligencja i wertykalizacja ofert chmurowych to najważniejsze trendy w europejskim krajobrazie cloud computingu w 2020 roku wymieniane przez analityków IDC. Do 2021 r. wydatki europejskich przedsiębiorstw na rozwiązania chmurowe będą stale rosły i przekroczą 100 mld dolarów.

 

Gdy przed laty cloud computing pojawiał się w zbiorowej świadomości branży IT, zapowiadało się na ponowne uwydatnienie relacji klient–serwer – chmura zaczęła pełnić rolę serwera dla ogólnoświatowej populacji cienkich klientów w postaci stacji roboczych na krawędzi infrastruktury. Jednak ten model cloud computingu zaczął ewoluować od pojedynczej chmury do szerszej koncepcji obejmującej zarówno chmury prywatne, jak i publiczne, aby wreszcie wykształcić model chmury hybrydowej, która połączyła zalety scentralizowanego przetwarzania lokalnego z wykorzystaniem usług zewnętrznych dostawców. Wkrótce potem coraz większe zainteresowanie zaczęły wzbudzać rozwiązania multicloud.


> CHMURA HYBRYDOWA A MULTICLOUD


Nasuwa się więc pytanie o różnicę pomiędzy chmurą hybrydową a modelem wielochmurowym. Polega ona na tym, że chmura hybrydowa oznacza połączoną kombinację chmur publicznych i prywatnych, tak aby stały się one jedną zintegrowaną całością. Natomiast infrastruktura multiclud oznacza budowanie środowiska chmurowego na bazie usług wielu dostawców. W rezultacie wykorzystanie infrastruktury zewnętrznej nie polega już na centralizacji przetwarzania na masową skalę, ale na tworzeniu dostosowanego do konkretnych potrzeb, wydajniejszego modelu obliczeń rozproszonych. Zamiast przekazywać nasze dane do chmury jednego konkretnego dostawcy, wybieramy dostawców, kierując się indywidualnymi potrzebami. Jeśli na przykład priorytetem jest dostępność, wówczas można kierować się rozlokowaniem centrów danych należących do konkretnej firmy. Innym przykładem może być ochrona własności intelektualnej czy bezpieczeństwo danych – wówczas także możemy wybrać konkretne lokalizacje i usługi, które oferują w tym zakresie więcej niż konkurencja. W rezultacie dane będą rozproszone ze względu na specyfikę ich przechowywania lub przetwarzania, tworząc wielochmurową strukturę infrastruktury chmurowej. Rzecz jasna obok lokalizacji występuje jeszcze mnóstwo innych parametrów, którymi firmy mogą się kierować przy doborze dostawców.


> EKSPLOZJA DANYCH


Jean-Luc Valente, wiceprezes ds. zarządzania produktami w grupie platform i rozwiązań chmurowych w Cisco, podczas NetEvents Global IT Summit 2019 zwrócił uwagę, że przesłanie terabajta danych do chmury to jedna rzecz, natomiast należy uwzględniać także tendencję wzrostu ilości danych i wielkości aplikacji do wartości rzędu eksabajtów. Wówczas koszt przesłania 1 EB do chmury publicznej wyniesie około 30 mln dolarów. Ta eksplozja danych na brzegu sieci to bardzo poważna kwestia z punktu widzenia wydajności infrastruktury i kosztów jej utrzymania. Czy jesteśmy na to przygotowani? O ile nie ma się co martwić o odpowiednie przygotowanie dostawców usług zza oceanu, o tyle warto również pochylić się nad rynkiem europejskim.

 

[...]

 

Autor współpracuje z pismami oraz serwisami internetowymi poświęconymi technologiom teleinformatycznym, prowadzi autorski blog B2B ICT.

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

prenumerata Numer niedostępny Spis treści

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"