Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.25.09.2020

Konferencja PIKE 2020 „Nowy...

Liderzy branży telekomunikacji i mediów o nowych wyzwaniach i przyszłości branży w...
31.08.2020

Sprawna migracja

Oracle Cloud VMware Solution
31.08.2020

Aktywne cybergangi

Grupa Lazarus
31.08.2020

Coraz groźniej

Ransomware
31.08.2020

Analityka w chmurze

SAS Viya 4
31.08.2020

Fujitsu

Fujitsu zaprezentowało odświeżone portfolio biurowych komputerów stacjonarnych Esprimo...
31.08.2020

Monitory dla biura

EIZO FlexScan
27.08.2020

ABBYY FineReader Server –...

Obecna sytuacja na świecie spowodowała, że musieliśmy się odnaleźć w nowych realiach...
27.08.2020

E-commerce ratuje gospodarkę

W tym roku rodzimy handel elektroniczny odnotowuje najwyższy – od kilkunastu lat –...

Chmura hybrydowa i środowiska multicloud

Data publikacji: 26-03-2020 Autor: Stefan Kaczmarek

Środowiska wielochmurowe, chmura hybrydowa, prywatna, kontenery jako dominujące środowisko IT, sztuczna inteligencja i wertykalizacja ofert chmurowych to najważniejsze trendy w europejskim krajobrazie cloud computingu w 2020 roku wymieniane przez analityków IDC. Do 2021 r. wydatki europejskich przedsiębiorstw na rozwiązania chmurowe będą stale rosły i przekroczą 100 mld dolarów.

 

Gdy przed laty cloud computing pojawiał się w zbiorowej świadomości branży IT, zapowiadało się na ponowne uwydatnienie relacji klient–serwer – chmura zaczęła pełnić rolę serwera dla ogólnoświatowej populacji cienkich klientów w postaci stacji roboczych na krawędzi infrastruktury. Jednak ten model cloud computingu zaczął ewoluować od pojedynczej chmury do szerszej koncepcji obejmującej zarówno chmury prywatne, jak i publiczne, aby wreszcie wykształcić model chmury hybrydowej, która połączyła zalety scentralizowanego przetwarzania lokalnego z wykorzystaniem usług zewnętrznych dostawców. Wkrótce potem coraz większe zainteresowanie zaczęły wzbudzać rozwiązania multicloud.


> CHMURA HYBRYDOWA A MULTICLOUD


Nasuwa się więc pytanie o różnicę pomiędzy chmurą hybrydową a modelem wielochmurowym. Polega ona na tym, że chmura hybrydowa oznacza połączoną kombinację chmur publicznych i prywatnych, tak aby stały się one jedną zintegrowaną całością. Natomiast infrastruktura multiclud oznacza budowanie środowiska chmurowego na bazie usług wielu dostawców. W rezultacie wykorzystanie infrastruktury zewnętrznej nie polega już na centralizacji przetwarzania na masową skalę, ale na tworzeniu dostosowanego do konkretnych potrzeb, wydajniejszego modelu obliczeń rozproszonych. Zamiast przekazywać nasze dane do chmury jednego konkretnego dostawcy, wybieramy dostawców, kierując się indywidualnymi potrzebami. Jeśli na przykład priorytetem jest dostępność, wówczas można kierować się rozlokowaniem centrów danych należących do konkretnej firmy. Innym przykładem może być ochrona własności intelektualnej czy bezpieczeństwo danych – wówczas także możemy wybrać konkretne lokalizacje i usługi, które oferują w tym zakresie więcej niż konkurencja. W rezultacie dane będą rozproszone ze względu na specyfikę ich przechowywania lub przetwarzania, tworząc wielochmurową strukturę infrastruktury chmurowej. Rzecz jasna obok lokalizacji występuje jeszcze mnóstwo innych parametrów, którymi firmy mogą się kierować przy doborze dostawców.


> EKSPLOZJA DANYCH


Jean-Luc Valente, wiceprezes ds. zarządzania produktami w grupie platform i rozwiązań chmurowych w Cisco, podczas NetEvents Global IT Summit 2019 zwrócił uwagę, że przesłanie terabajta danych do chmury to jedna rzecz, natomiast należy uwzględniać także tendencję wzrostu ilości danych i wielkości aplikacji do wartości rzędu eksabajtów. Wówczas koszt przesłania 1 EB do chmury publicznej wyniesie około 30 mln dolarów. Ta eksplozja danych na brzegu sieci to bardzo poważna kwestia z punktu widzenia wydajności infrastruktury i kosztów jej utrzymania. Czy jesteśmy na to przygotowani? O ile nie ma się co martwić o odpowiednie przygotowanie dostawców usług zza oceanu, o tyle warto również pochylić się nad rynkiem europejskim.

 

[...]

 

Autor współpracuje z pismami oraz serwisami internetowymi poświęconymi technologiom teleinformatycznym, prowadzi autorski blog B2B ICT.

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"