Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.26.10.2020

Nowa wersja nVision

Można już pobierać nową wersję nVision
26.10.2020

Monitorowanie infrastruktury

Vertiv Environet Alert
23.10.2020

Telefonia w chmurze

NFON Cloudya
23.10.2020

Nowości w EDR

Bitdefender GravityZone
23.10.2020

Wykrywanie anomalii

Flowmon ADS11
23.10.2020

Mobilny monitor

AOC 16T2
22.10.2020

HP Pavilion

HP zaprezentowało nowe laptopy z linii Pavilion.
22.10.2020

Inteligentny monitoring

WD Purple SC QD101
22.10.2020

Przełącznik 2,5GbE

QNAP QSW-1105-5T

>_WSL 2

Data publikacji: 15-06-2020 Autor: Maciej Olanicki
Architektura pierwszej...

Premiera kolejnej aktualizacji Windowsa 10 przynosi duże nowości w jednym z najciekawszych komponentów tego systemu operacyjnego – Windows Subsystem for Linux. Dostępna jest już druga odsłona tego rozwiązania, która pod wieloma względami stanowi rewolucję w stosunku do mechanizmów wykorzystywanych dotychczas.

 

indows Subsystem for Linux to składnik systemu operacyjnego Microsoftu, którego rozwój z całą pewnością może się podobać. W momencie jego premiery w sierpniu 2016 roku nie oferował on w zasadzie nic, co mogłoby stanowić przewagę nad uruchamianiem dystrybucji Linuksa na maszynach wirtualnych. Dziś sytuacja prezentuje się zgoła inaczej. Rozbudowa funkcjonalności, coraz bardziej zaawansowana integracja z Windowsem, a w końcu druga odsłona WSL-a, będąca pod względem architektury zupełną nowością w stosunku do „jedynki”, zachęcają, by przyjrzeć się bliżej „Linuksowi w Windowsie”.


Aby zarysować zmiany, jakie pojawiły się na gruncie WSL-a w najnowszej aktualizacji Windowsa, należy w pierwszej kolejności omówić sposób, w jaki subsystem działał dotychczas. Kluczową rolę ogrywały opracowane przez Microsoft procesy i sterowniki Pico, które mogą działać niezależnie od usług systemowych, np. Win32 PEB. Z ich użyciem linuksowe wywołania systemowe tłumaczone były na wywołania API Windowsa NT, co skutkowało emulacją jądra Linux. Filarem pierwszego WSL-a była także przestrzeń pomiędzy działającymi w user mode bibliotekami linuksowymi a jądrem Windowsa – funkcjonowała tam bowiem warstwa tłumacząca wywołania systemowe za pomocą sterowników lxss.sys oraz lxcore.sys.


Taki mechanizm niósł za sobą szereg korzyści związanych przede wszystkim z wydajnością subsystemu. Uruchamianie dystrybucji było błyskawiczne, a narzut samego WSL-a na pamięć operacyjną wynosił mniej niż megabajt. Z drugiej strony emulacja z warstwą tłumaczącą miała swoje ograniczenia. Nie pozwalała na przykład na wygodne zarządzanie wersjami emulowanego jądra. Ponadto co prawda umożliwiała ona uruchamianie niezmodyfikowanych linuksowych binarek ELF64, ale nie gwarantowała pełnej kompatybilności wywołań systemowych. W rezultacie na przykład służące do duplikacji procesów wywołanie fork () nie miało swojego windowsowego ekwiwalentu. To właśnie ten aspekt był dla Microsoftu najważniejszą motywacją do opracowania drugiej odsłony Windows Subsystem for Linux.

 

REWOLUCJA W ARCHITEKTURZE


Premiera WSL 2 wywraca tę architekturę do góry nogami. Zdaje sobie z tego sprawę sam Microsoft, gdyż nie tylko nie eliminuje on pierwszej odsłony, ale także pozwala na korzystanie z obu wersji subsystemu obok siebie. WSL 2 to bowiem tak naprawdę maszyna wirtualna działająca dzięki Hyper-V. Największą obawą zwolenników dotychczasowego ładu były rzecz jasna ewentualne spadki wydajności wynikające z zastąpienia emulacji przez wirtualizację. Słusznie, gdyż zwiększyło się zużycie RAM-u (zwłaszcza podczas startu maszyny), mniejsza jest także prędkość przesyłania plików pomiędzy systemami operacyjnymi. Ponadto WSL 2 przechowuje linuksowe pliki w wirtualnym dysku twardym sformatowanym do ext4 o maksymalnej domyślnej wielkości 256 GB. Po jej przekroczeniu konieczne jest ręczne powiększenie VHD, bo w przeciwnym razie subsystem wyświetlał będzie komunikaty o błędzie.

 

[...]

 

 

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"