Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.25.09.2020

Konferencja PIKE 2020 „Nowy...

Liderzy branży telekomunikacji i mediów o nowych wyzwaniach i przyszłości branży w...
24.09.2020

Microsoft ogłosił harmonogram...

Ta chwila prędzej czy później musiała nadejść – Microsoft ogłosił harmonogram porzucania...
24.09.2020

Nowe mobilne jabłka

Premiera iOS-a 14
24.09.2020

Kompleksowa ochrona

Kaspersky 2021
24.09.2020

Kolejny zielony robot

Android 11
24.09.2020

Mobilne bezpieczeństwo

ESET Mobile Security 6.0
24.09.2020

QNAP

QNAP wprowadził na rynek serwery NAS serii TS-x32PXU przeznaczone do montażu w szafie...
24.09.2020

Wytrzymałe SSD

WD My Passport
24.09.2020

Laptopy dla biznesu

MSI Summit

Multi-cloud i przetwarzanie na brzegu sieci – priorytety menedżerów IT

Data publikacji: 16-07-2020 Autor: Krystian Lempicki

Mimo tego że połowa decydentów IT na świecie planuje przejście na architekturę wielochmurową, to mniej niż 20% przedsiębiorstw w perspektywie globalnej i tylko 12% w Polsce obecnie wdraża takie rozwiązania.

 

Equinix, globalny dostawca usług połączeń bezpośrednich i centrów danych, opublikował wyniki badania dotyczącego opinii decydentów IT na temat najważniejszych trendów technologicznych dotyczących tej części sektora IT. Podczas rozmów i ankiet z prawie 2500 respondentami z 23 krajów w Ameryce Północnej i Południowej, regionie Azji i Pacyfiku oraz EMEA, w tym również w Polsce, okazało się, że wiele firm przygotowywało się już do działania w cyfrowym świecie, zanim jeszcze nastąpiły dynamiczne zmiany związane z epidemią koronawirusa. – Ogólnoświatowy trend w kierunku przechodzenia do chmury hybrydowej był wyraźnie widoczny jeszcze przed wybuchem epidemii COVID-19. Przedsiębiorstwa chciały w ten sposób zyskać przewagę nad konkurencją dzięki skalowalnym rozwiązaniom dostępnym z rozproszonych lokalizacji. Wyniki ankiety wykazały jednak, że istnieje rozdźwięk między ambicjami firm a wdrażaniem rozwiązań w chmurze. Ciekawie będzie obserwować, jak ten trend przyspieszy, biorąc pod uwagę obecne wymagania cyfrowe. Przeprojektowanie infrastruktury IT, w tym przejście do chmury, jest kluczowym powodem, dla którego firmy zwracają się do usługodawców o pomoc we wdrożeniu hybrydowych architektur wielochmurowych – podkreśla Claire Macland, wiceprezes Equinix ds. marketingu globalnego. Takie architektury pozwalają bowiem bezpiecznie przesyłać dane przez dedykowane sieci prywatne, a tym samym optymalizować infrastrukturę IT przy jednoczesnym zmniejszeniu podatności na ataki


AMBICJE VS RZECZYWISTOŚĆ


Analiza zebranych danych ujawniła, że przedsiębiorstwa mają duże ambicje związane z podejściem opartym na multi-cloud, mimo tego że środowiska wielochmurowe są wdrożone w mniej niż 20% z nich na całym świecie. Zgodnie z odpowiedziami respondentów w Polsce zaledwie 12% decydentów IT wdraża obecnie model oparty na wielu chmurach. Co więcej, połowa kierowników działów IT na świecie, a 44% w Polsce, twierdzi, że priorytetem w ramach kompleksowej strategii technologicznej ich firm jest przeniesienie infrastruktury możliwie najbliżej brzegu sieci, gdzie użytkownicy, ekosystemy handlowe, cyfrowe i biznesowe mają ze sobą styczność i mogą wchodzić w interakcje w czasie rzeczywistym.


Prawie trzy czwarte respondentów (71%) stwierdziło, że planuje przenieść więcej funkcji, zadań i usług IT do chmury. Dwie trzecie z nich (66%) planuje to zrobić w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Co ciekawe, równocześnie prawie połowa respondentów (49%) nadal uważa, że ryzyko związane z cyberbezpieczeństwem przy wdrożeniu rozwiązań chmurowych może stanowić zagrożenie dla ich firm.
Niezależne badanie objęło łącznie 2485 decydentów ds. informatycznych w takich krajach jak: Brazylia, Kanada, Kolumbia, Meksyk, USA, ZEA, Finlandia, Francja, Niemcy, Irlandia, Włochy, Holandia, Polska, Hiszpania, Szwajcaria, Turcja, Wielka Brytania oraz krajach w regionie Azji i Pacyfiku (Australia, Chiny, Hongkong, Japonia, Korea, Singapur). Wyboru respondentów dokonano na podstawie elektronicznego panelu prowadzonego przez firmę Dynata.


POPULARNE STRATEGIE CHMUROWE


Rozważane strategie chmurowe obejmowały rozproszone podejście oparte na środowisku wielochmurowym, gdzie jedna firma korzysta z usług różnych dostawców chmury w zależności od wybranych funkcji i usług. 45% kierowników działów IT twierdzi, że ich strategia technologiczna obejmuje przejście na rozwiązania oparte na wielu chmurach, co z kolei będzie miało istotny wpływ na branżę, ponieważ firmy będą nadal dywersyfikować swoje portfolio dostawców chmurowych. Badanie potwierdza więc główny trend rynkowy. Równocześnie, o czym wspomniano, mimo tego że zachodzi wyraźna zmiana strategiczna, minie jeszcze sporo czasu, zanim wdrożenia multi-cloud staną się bardziej powszechne. Tylko 17% decydentów IT potwierdziło, że w ich firmach realizowane są obecnie tego typu wdrożenia. Częstsze są wdrożenia chmur hybrydowych, gdzie firmy korzystają z połączenia jednego lub większej liczby dostawców usług w chmurze publicznej z platformą chmury prywatnej lub infrastrukturą IT. Strategie oparte na rozwiązaniach hybrydowych stosuje już 34% respondentów.

 

[...]

 

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"