Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.07.06.2022

Red Hat Enterprise Linux 9

Red Hat zaprezentował system operacyjny Red Hat Enterprise Linux 9 (RHEL 9)...
07.06.2022

Technologiczna piaskownica

Koalicja partnerów KIR, IBM, Chmura Krajowa, PKO Bank Polski, Urząd Komisji Nadzoru...
07.06.2022

Sztuczna inteligencja w...

OVHcloud wprowadziło na rynek AI Notebooks – najnowszy element w ofercie usług...
07.06.2022

Spójna ochrona brzegu sieci

Fortinet zaprezentował FortiOS 7.2 – najnowszą wersję swojego flagowego systemu...
07.06.2022

Zarządzanie transferem

Firma Progress wypuściła nową wersję oprogramowania do zarządzania transferem plików...
07.06.2022

Notebook ekstremalny

Panasonic przedstawił 14-calowy Toughbook 40, notebook do pracy w ekstremalnych...
07.06.2022

Zestaw startowy dla robotyki

Firma AMD przedstawiła najnowszy produkt w portfolio adaptacyjnych modułów SOM...
07.06.2022

Precyzja kadrowania

Najnowsze rozwiązania klasy pro firmy Poly mają sprostać zmieniającym się potrzebom...
07.06.2022

Serwer klasy korporacyjnej

QNAP zaprezentował nowy model serwera NAS, TS-h1886XU-RP R2, który działa na systemie...

Otwarta bankowość i płatności mobilne w Polsce

Data publikacji: 16-07-2020 Autor: Krystian Lempicki
Bankowość internetowa dla MŚP

Jak wynika z raportu Intrum, preferowaną metodą płatności Polaków pozostaje gotówka, jednak aż 1/3 konsumentów w naszym kraju płaci za codzienne zakupy za pomocą urządzeń mobilnych. Które z alternatywnych metod płatności są najpopularniejsze i jakie fintechowe nowinki będą wprowadzane w niedalekiej przyszłości dzięki wejściu w życie dyrektywy PSD2 i nadchodzącej wersji PSD3.
 

Jak podano w ostatniej edycji cyklicznego raportu Związku Banków Polskich pt. NetB@nk: Bankowość internetowa i mobilna, płatności bezgotówkowe (czwarty kwartał 2019 r.), liczba aktywnych użytkowników mobilnych aplikacji bankowych w naszym kraju pod koniec ubiegłego roku wynosiła ponad 12 mln. Oznacza to, że statystycznie niemal co trzeci Polak ceni sobie wykonywanie transakcji w dowolnym miejscu i momencie, bez konieczności logowania się do serwisu WWW banku czy odwiedzania placówki. Kluczem do popularyzacji płatności mobilnych są operacje zbliżeniowe realizowane za pomocą urządzeń z modułem NFC (bezprzewodowa transmisja danych na odległość do 20 cm). Połączenie tej technologii z usługami bankowymi pozwala na wykonywanie transakcji bezgotówkowych.

 

> CHĘTNIE PŁACIMY TELEFONAMI I ZEGARKAMI


Proces płacenia za pomocą urządzeń mobilnych przypomina realizację płatności bezgotówkowych z użyciem klasycznych zbliżeniowych kart debetowych lub kredytowych. W podstawowym scenariuszu wystarczy skojarzyć zainstalowaną na urządzeniu z NFC aplikację mobilną banku (lub pośrednika) z fizyczną kartą płatniczą. Domyślnie jeżeli transakcja opiewa na kwotę poniżej 100 zł, zazwyczaj nie trzeba jej potwierdzać w żaden sposób. Jeżeli kwota jest większa lub wykonano określoną w zabezpieczeniach liczbę operacji albo włączono inne zabezpieczenie, płatność trzeba zatwierdzić np. PIN-em czy poprzez zeskanowanie linii papilarnych. – Prawie wszystkie większe banki działające na polskim rynku umożliwiają płatności zbliżeniowe telefonem, dlatego obecnie szerokie grono konsumentów ma dostęp do tej metody płacenia. Nie ma także dolnych limitów takich transakcji, więc zbliżeniowo zapłacimy nawet za paczkę chusteczek czy butelkę wody. Możemy w ten sposób kontrolować swoje wydatki i nawet sporo zaoszczędzić. W aplikacji mobilnej banku od razu jest rejestrowana każda płatność, więc mamy łatwy wgląd w to, ile i na co wydajemy. Banki zachęcają także do korzystania z programów lojalnościowych dla klientów płacących zbliżeniowo. Są to np. zniżki w wybranych sklepach lub zwrot części kwoty wydanej na zakupach, tzw. cashback – mówi Ewa Kozłowska, ekspert ZFPF, Gold Finance. Użytkownicy smartfonów z systemami operacyjnymi Android iOS mogą płacić również za pośrednictwem usług wirtualnych portfeli Google Pay i Apple Pay, a właściciele smart zegarków Garmin korzystać z płatności Garmin Pay i aplikacji Garmin Connect. We wspomnianych systemach stosowana jest tokenizacja – wszystkie dane karty (w tym ciąg 16 cyfr tworzący jej unikatowy numer) zostają zastąpione indywidualnym tokenem (kodem transakcji). W ten sposób dane są bezpiecznie przechowywane w wirtualnym portfelu i w tej formie wykorzystywane przy realizacji płatności.


Jak podaje ZBP zrzeszający banki działające na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej, na koniec czwartego kwartału 2019 r. liczba klientów z sektora MŚP posiadających dostęp do bankowości internetowej przekroczyła 2,96 mln, z czego ponad 1,78 mln klientów aktywnie korzysta z tego sposobu zarządzania finansami. W tym czasie liczba wszystkich aktywnych użytkowników bankowych aplikacji mobilnych wynosiła ponad 12 mln (wzrost na poziomie ponad 15% w odniesieniu do poprzedzającego kwartału). Równocześnie niemal 58% spośród wszystkich aktywnych użytkowników bankowości elektronicznej aktywnie korzysta z aplikacji mobilnych banków. Z kolei spośród wspomnianych 12 mln, którzy aktywnie korzystają z bankowości mobilnej, aż 5,7 mln użytkowników kwalifikowanych jest do grupy mobile only. Oznacza to, że 48% użytkowników stanowią osoby logujące się przynajmniej raz w miesiącu do aplikacji mobilnej, przy jednoczesnym braku logowania do systemów bankowości elektronicznej. Wśród firm z sektora MŚP niespełna 312 tys. aktywnie korzysta z bankowości mobilnej, z czego około 101 tys. firm można zaliczyć do wspomnianej grupy mobile only. Przedstawiciele MŚP logujący się do aplikacji mobilnych, przy braku logowania w ciągu miesiąca do bankowości elektronicznej, stanowią 32% wszystkich firm korzystających aktywnie z dostępu do bankowości mobilnej.

 

> POLSKI MOBILEI INTERNET MA LIDERA


Rodzimy rynek płatności mobilnych i internetowych podbił BLIK – system wprowadzony przez spółkę Polski Standard Płatności utworzoną przez największe banki działające na krajowym rynku. Dostęp do niego mają obecnie prawie wszyscy użytkownicy bankowości mobilnej. Największymi zaletami tej metody są natychmiastowość transakcji, powszechny dostęp oraz łatwość i bezpieczeństwo dokonywania płatności. Wystarczy z aplikacji mobilnej banku pobrać ważny przez 120 sekund sześciocyfrowy kod i używając go, autoryzować płatność. Po tym czasie zatwierdzenie transakcji jest niemożliwe – cały proces należy powtórzyć od początku i wygenerować nowy kod.


Płatności BLIK-iem cieszą się w naszym kraju bardzo dużą popularnością. To intuicyjny w obsłudze system pozwalający na zakupy w sklepach stacjonarnych i internetowych oraz na wypłatę gotówki z bankomatu czy wykonanie przelewu bezpośrednio na telefon odbiorcy. Nie wymaga podpinania pod aplikację mobilną banku karty płatniczej, a jedynie zalogowania się do aplikacji banku. Płatności dokonywane BLIK-iem
zapewniają przede wszystkim duże bezpieczeństwo transakcji m.in. dzięki możliwości zidentyfikowania na wyświetlaczu telefonu kwoty i odbiorcy.


W lutym 2020 r. minęło 5 lat od udostępnienia systemu. Przez ten czas użytkownicy zrealizowali łącznie 353 miliony transakcji o wartości 47 miliardów zł. W minionym roku z BLIKA skorzystało blisko 9 mln użytkowników, a w internecie zdystansował on płatności kartami. Tylko w pierwszym kwartale 2020 r. użytkownicy zrealizowali prawie 78 milionów transakcji. To blisko dwukrotnie więcej niż rok temu (40 mln). – Pod kątem ogólnej liczby transakcji mamy za sobą najlepszy kwartał w historii BLIK-a. Aktualnie w sposób zdalny pracujemy nad jego dalszym rozwojem – między innymi udostępnianiem BLIK-a w zagranicznych serwisach internetowych. Już wkrótce będziemy mogli ogłosić nowe partnerstwa. Pracujemy także nad wprowadzeniem płatności zbliżeniowych. Nasz partner w tym projekcie – Mastercard – stał się już formalnie udziałowcem Polskiego Standardu Płatności – mówi Dariusz Mazurkiewicz, prezes Polskiego Standardu Płatności, operatora BLIK-a. – Przez 5 lat BLIK stał się synonimem płatności mobilnych w Polsce. Wierzę, że w kolejnych latach stanie się w Polsce również synonimem mobilnych płatności zbliżeniowych – dodaje Mazurkiewicz. Drugim najchętniej wykorzystywanym sposobem na korzystanie z tego systemu płatności są przelewy na numer telefonu. Na początku bieżącego roku pierwsze dwa banki – ING oraz mBank udostępniły też nową funkcję Prośba o przelew. Użytkownik może poprosić o przekazanie pieniędzy oraz podzielić kwotę, o którą prosi, na kilka osób jednocześnie.

 

[...]

 

Autor jest specjalistą IT i niezależnym dziennikarzem technologicznym.

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"