Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.26.10.2020

Nowa wersja nVision

Można już pobierać nową wersję nVision
26.10.2020

Monitorowanie infrastruktury

Vertiv Environet Alert
23.10.2020

Telefonia w chmurze

NFON Cloudya
23.10.2020

Nowości w EDR

Bitdefender GravityZone
23.10.2020

Wykrywanie anomalii

Flowmon ADS11
23.10.2020

Mobilny monitor

AOC 16T2
22.10.2020

HP Pavilion

HP zaprezentowało nowe laptopy z linii Pavilion.
22.10.2020

Inteligentny monitoring

WD Purple SC QD101
22.10.2020

Przełącznik 2,5GbE

QNAP QSW-1105-5T

Apple stawia na ARM

Data publikacji: 27-08-2020 Autor: Maciej Olanicki

Apple może uchodzić za papierek lakmusowy zmian, jakie zachodzą na rynku elektroniki użytkowej. Z tym większą uwagą należy śledzić rozwój wypadków w ciągu nadchodzących miesięcy – podczas tegorocznej odsłony konferencji WWDC korporacja ogłosiła bowiem, że wkrótce komputery Mac będą wyposażone nie w produkowane przez Intela procesory x86, lecz w autorskie układy ARM.

 

Można się spodziewać, że decyzja Apple będzie miała długofalowy wpływ na rynek urządzeń konsumenckich, a w przyszłości także na decyzje podejmowane przez producentów stacji roboczych. To nie pierwszy raz, kiedy Apple decyduje się na tak radykalną zmianę w specyfikacji sprzętowej swoich komputerów. Z podobną rewolucją mieliśmy do czynienia w roku 2005, kiedy na rzecz procesorów x86 Intela porzucono układy PowerPC. Z kolei dziesięć lat wcześniej to PowerPC zastąpiło rozwijane przez Apple w partnerstwie z IBM-em i Motorolą jednostki z rodziny M68000. Można więc zaryzykować stwierdzenie, że podobne zmiany są wpisane w historię komputerów osobistych Apple – gdy tylko korporacja odnajduje bardziej perspektywiczną platformę, nie zwleka z migracją. To z kolei skłania do pytań – czyżby Apple, decydując się na zakończenie partnerstwa z Intelem, uciekało z tonącego okrętu?


POWODY MIGRACJI APPLE

 

Oczywiście w oficjalnym oświadczeniu Apple nie poznajemy wielu szczegółów ani wyjaśnień dotyczących motywacji, która stoi za decyzją o porzuceniu procesorów Intela, ale też architektury x86 w ogóle. Dowiadujemy się natomiast, że Apple będzie docelowo w przypadku swojego portfolio komputerów osobistych w całości polegać
na autorskich układach ARM.


 W ich projektowaniu ma zresztą ponad dziesięcioletnie doświadczenie – warto bowiem pamiętać, że dopiero w iPhonie 4 pojawił się zaprojektowany w Cupertino układ A4, wcześniej procesory dostarczał Samsung. Nie będzie przesady w twierdzeniu, że najnowsze generacje układów z serii A zapewniają kolejnym iPhone’om wyniki na ogół przewyższające w benchmarkach topowe SoC Qualcomma czy Huawei. Naiwnie byłoby jednak twierdzić, że tylko kwestią wydajności kierowało się kierownictwo Apple.

 

Owszem, Intel boryka się z poważnym kryzysem – od blisko pięciu lat Niebiescy obiecują miniaturyzację procesu litograficznego do 10 nanometrów dla procesorów desktopowych, jak dotąd bez efektów. Powodów tego stanu rzeczy jest wiele, co szerzej omówione zostało w kwietniowym numerze („IT Professional” 2020/4, s. 34), jak i w numerze bieżącym na stronie 79. Niemniej brak odczuwalnych wzrostów wydajności wynikających z innowacji (a nie ze zwielokrotniania liczby rdzeni i zwiększania częstotliwości taktowania ich zegarów), opóźnienia w dostawach i podatności w mechanizmie predykcji (luki sprzętowe klasy Spectre/Meltdown) mogą być tylko jednym z czynników, które pchnęły Apple w stronę ARM.

 

Nic przecież nie stało na przeszkodzie, aby zastąpić układy x86 Intela procesorami AMD. Skąd zatem decyzja, aby zamiast zmienić dostawcę, zmienić całą architekturę?

 

[...]

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

prenumerata Numer niedostępny Spis treści

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"