Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.31.12.2020

Cykl webinarów

weinnovators.club
30.12.2020

Integracja z Teams

Veeam Backup
30.12.2020

Namierzanie zagrożeń

Flowmon Networks i Fortinet
30.12.2020

Wsparcie dla przedsiębiorstw

VMware Cloud on AWS
29.12.2020

Nowe NAS-y Thunderbolt 3

QNAP QuTS TVS-h1288X i TVS-h1688X
29.12.2020

Modele kompaktowe

VPL-PHZ60 i VPL-PHZ50
28.12.2020

Dedykowane przemysłowi

Seria TJ
28.12.2020

Nowa generacja

Router QHora-301W

Edge computing – nowe możliwości na krawędzi sieci

Data publikacji: 24-09-2020

 

W wielu firmach zwiększa się zależność od aplikacji opartych na chmurze – oznacza to intensywną pracę nad poprawą niezawodności infrastruktury IT. W związku z pandemią już wkrótce ponad 40% danych będzie przechowywanych, procesowanych i analizowanych poprzez edge computing, czyli za sprawą przetwarzania danych na „obrzeżu sieci”.

 

Ograniczenia rozwiązań chmurowych wynikają z opóźnień w transmisji, ze złej przepustowości, ze skomplikowanych regulacji prawnych. Z pomocą użytkownikom przychodzi edge computing – „dodatkowy most prowadzący do centralnej chmury”. To architektura rozproszonych zasobów IT ułatwiająca przetwarzanie danych na obrzeżach sieci. Skierowanie aplikacji do chmury powoduje zwiększenie znaczenia infrastruktury edge.


Siły napędowe


Edge computing przenosi funkcje gromadzenia i zarządzania danymi, magazynowania szerokopasmowych treści oraz aplikacje bliżej użytkownika. Stanowi logiczny punkt końcowy sieci (internetu lub sieci prywatnej) oraz element większej architektury chmurowej. Infrastruktura ta ma trzy podstawowe zastosowania:

 

  1. Narzędzie do masowego gromadzenia informacji z lokalnych „rzeczy” – pełni rolę punktu gromadzenia i zarządzania danymi.
  2. Lokalny magazyn i dostawca treści szerokopasmowej – jest elementem sieci dystrybucji informacji, punktem agregacji i zarządzania IoT.
  3. Lokalna aplikacja i narzędzie do przetwarzania – replikuje usługi chmurowe oraz izoluje centrum danych od chmury publicznej. To scentralizowana architektura.

 

Edge computing sprawia, że chmura obliczeniowa stopniowo staje się architekturą rozproszoną. Główną zaletą takiej konfiguracji jest ograniczenie jakichkolwiek awarii do jednego punktu, a nie rozprzestrzenienia jej po całej sieci. W przedsiębiorstwach, które przeniosły działalność do zewnętrznej chmury, zwiększyła się nadmiarowość oraz dostępność usług. Jednocześnie edge computing daje możliwość lokalnego zduplikowania aplikacji o krytycznym znaczeniu lub obsługujących podstawowe funkcje biznesowe.


Makro w mikro


APC by Schneider Electric produkuje szeroko pojętą infrastrukturę techniczną m.in. dla centrów danych i sieci teleinformatycznych. Stworzony przez firmę micro data center jest kompletnym, bezpiecznym środowiskiem zawierającym wszystkie elementy wymagane przez aplikacje w zakresie przechowywania, przetwarzania i komunikacji. Z reguły centra te zawierają się w jednej obudowie, wyposażonej w odpowiednie zasilanie, chłodzenie i monitorowanie. Ta obudowa to unikalna, niskoprofilowa konstrukcja o dużej głębokości, montowana w kompaktowej formie. Osłania ona zdalną platformę monitorującą, opartą na chmurze oraz zintegrowaną z centralą informatyczną EcoStruxure IT – wszystko po to, by pozostać w nieustającym kontakcie z edge. EcoStruxure Micro Data Center C-Series 6U Wall Mount dostarcza ostrzeżenia o potencjalnych problemach, które mogą spowodować przestoje w pracy całego zespołu. Główny pulpit nawigacyjny koncentruje działania personelu IT. Niskoprofilowa, kompaktowa budowa Micro Data Center umożliwia montaż urządzenia na ścianie. Może mieć to kluczowe znaczenie w wypadku wdrożeń prowadzonych w obiektach o ograniczonej przestrzeni. Dodatkowo konstrukcja urządzenia umożliwia stosowanie nie tylko w środowiskach dedykowanych IT, ale i w miejscach bardziej wymagających, w których występuje zanieczyszczenie powietrza np. pyłami lub odnotowywane są znaczne wahania temperatury. Bateria litowo-jonowa stanowi zabezpieczenie fizyczne dla przechowywanych danych, a przy okazji zdecydowanie ogranicza liczbę wizyt serwisowych oraz zmniejsza ryzyko wystąpienia incydentów technicznych. Rozwiązanie oferowane przez APC by Schneider Electric ma wspierać edge computing, czyli umożliwić pełniejsze wykorzystanie architektury przetwarzania w chmurze. Wszystko za sprawą mocy obliczeniowej umieszczonej bezpośrednio na krawędzi sieci – skraca to czas przesyłu i zwiększa dostępność do przechowywanych danych. Centra są projektowane, a także wdrażane zgodnie z indywidualnym zamówieniem klienta – szczegółowe informacje dostępne są na stronie: bit.ly/2GuG5YS.

 

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"