Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.01.06.2021

Monitory interaktywne Newline...

Na rynek trafiły nowe monitory interaktywne Newline MIRA stanowiące kompletne narzędzia...
27.05.2021

Anywhere Workspace

VMware wprowadza rozwiązanie Anywhere Workspace
27.05.2021

Narzędzie SaaS

Lenovo Device Intelligence Plus
27.05.2021

Nowa fala przetwarzania edge

Red Hat Edge
27.05.2021

Wirtualny router od QNAP-a

QuWAN vRouter
27.05.2021

Ochrona endpointów

Cisco SASE
27.05.2021

Monitor graficzny

Monitor graficzny PD2725U od BenQ zaprojektowany jest z myślą o wygodnej pracy...
27.05.2021

Monitoring wizyjny

D-Link Vigilance
27.05.2021

Moc i elastyczność

Liebert EXM2

Snapy w systemach Linux

Data publikacji: 22-10-2020 Autor: Konrad Kubecki

Jedną z cech Linuksa jest jego różnorodność, dzięki czemu powstały liczne dystrybucje dedykowane odmiennym zastosowaniom. Choć wydaje się, że różnice pomiędzy poszczególnymi odmianami pogłębiają się, to rozwijane są projekty mające na celu uwspólnianie wybranych obszarów. Głównie tych dotyczących zarządzania oprogramowaniem.

 

Snap to opracowana przez firmę Canonical metoda tworzenie, paczek aplikacyjnych oraz zarządzania nimi po stronie klienta. Snapy obsługiwane są przez większość najpopularniejszych dystrybucji Linuksa, wliczając w to systemy Debian, Ubuntu, Gentoo, Red Hat, CentOS, Fedora, openSUSE, Mint, Kali Linux oraz ArchLinux. Dzielą się na dwie grupy. Jedna do uruchomienia potrzebuje zawartości snapa korowego (tj. środowiska uruchomienia). Jest to kategoria zamknięta, która nie sięga do systemu operacyjnego. Nie wymaga też dodatkowych bibliotek ani aplikacji do poprawnego działania. Wszystkie potrzebne dane są zawarte wewnątrz. Druga grupa to snapy klasyczne. Tym mianem określa się snapy, które do prawidłowego funkcjonowania wymagają dostępu do zasobów znajdujących się poza własną strukturą i poza snapem korowym. Wymagają one dostępu do obiektów znajdujących się w systemie operacyjnym. Mogą być nimi usługi, biblioteki lub inne pliki, których nie da się (lub nie da się w oczywisty sposób) umieścić wewnątrz snapa.


> Zarządzanie snapami


Snapy publikowane są w czterech różnych kanałach. Użytkownik może wybrać, z którego zamierza instalować upatrzoną aplikację. Głównym kanałem jest stable, który zawiera tylko stabilne, dopracowane wersje snapów. Drugi kanał to candidate, w którym znajdziemy wersje aplikacji przewidziane do opublikowania w kanale stable w najbliższym czasie. Kolejny to beta, zawierający wersje aplikacji dla osób zaangażowanych w rozwój projektu. Ostatni kanał nosi nazwę edge i umieszczane są w nim najświeższe kompilacje. Dla zdecydowanej większości użytkowników najodpowiedniejszym kanałem jest stable. Pozostałe nie gwarantują poprawnego działania aplikacji lub służą do innych celów. Podczas instalacji snapa nie trzeba podawać nazwy kanału, z którego program zostanie zainstalowany. Domyślna instalacja korzysta z kanału stable. Jeżeli jednak jest potrzeba instalacji wykorzystującej zawartość innego kanału, wtedy polecenie musi zawierać dodatkowy argument wskazujący ten kanał.


Zarządzanie snapami możliwe jest na dwa sposoby. Pierwszy polega na korzystaniu z polecenia snap. Tej metodzie poświęcona została dalsza część artykułu.


Alternatywną metodą jest korzystanie z aplikacji graficznej, Snap Store – obecnej na przykład w najnowszej edycji systemu Ubuntu Desktop. Sklep zawiera katalog dostępnych aplikacji, uporządkowanych w wiele kategorii, między innymi: Edukacja, Rozrywka, Nauka, Bezpieczeństwo, Narzędzia, Serwer i Chmura. Dla wybranej aplikacji prezentowane są informacje o wersji i funkcjonalnościach, zrzuty ekranu oraz komentarze i ocena użytkowników. Program obsługuje się intuicyjnie, a instalacja snapa sprowadza się do jednego kliknięcia myszą. Pewnym mankamentem jest natomiast zlewanie się tradycyjnych pakietów i snapów w jedną całość. Nie ma jasnych oznaczeń, czy wybrany program zostanie zainstalowany jako snap czy jako pakiet. Dla bardziej świadomych użytkowników może to być pewna przeszkoda. Ujednolicenie jest zaś ukłonem w stronę początkujących użytkowników Linuksa, którzy nie chcą zagłębiać się w niuanse zarządzania oprogramowaniem, a interesuje ich jedynie możliwość uruchomienia wybranej aplikacji. Zawartość katalogu snapów da się przejrzeć również bez zainstalowanego Linuksa. Dostępny jest on pod adresem snapcraft.io.


> Obsługa po instalacji


Wstępna konfiguracja, polegająca na instalacji i uruchomieniu usługi snapd, odbywa się w sposób charakterystyczny dla każdego ze wspomnianych systemów. Potrzebna wiedza związana jest z użyciem dedykowanego dla wspomnianych systemów menedżera pakietów. Dalsza obsługa snapów jest już zunifikowana i polega na korzystaniu z jednego polecenia shellowego, działającego tak samo bez względu na wybraną dystrybucję.


Instalacja usługi snapd w systemie operacyjnym CentOS 8 wymaga konfiguracji repozytorium EPEL: yum install -y epel-release. Następny krok to instalacja snapd, ustawienie autostartu oraz uruchomienie. Przed tym ostatnim krokiem należy tylko wprowadzić konfigurację dla snapów klasycznych.


yum install -y snapd
systemctl enable snapd
ln -s /var/lib/snapd/snap /snap
systemctl start snapd


Analogiczna konfiguracja w systemie Ubuntu sprowadza się do instalacji usługi:


sudo apt install snapd


Obsługa snapów możliwa jest przy użyciu polecenia snap. Służy ono do takich czynności jak wyszukiwanie snapów, instalowanie, usuwanie, włączanie lub wyłączanie. Przeszukanie repozytoriów snapów pod kątem obecności interesującej nas aplikacji możliwe jest poprzez polecenie: snap search nazwa_aplikacji. W poniższym przykładzie sprawdzamy, czy istnieje snap z aplikacją htop:


[root@localhost ~]# snap search htop
Name Version Publisher Notes Summary
htop 2.2.0 maxiberta – Interactive processes viewer


Wynik wskazuje, że jest dostępny snap zawierający program htop. Zwraca kilka podstawowych informacji o obiekcie, który spełnia kryteria wyszukiwania. Dostępny jest snap zawierający program htop w wersji 2.2.0. Podając inne frazy, możemy uzyskać wiele odpowiedzi. Jeżeli zamiast htop wpiszemy server, otrzymamy całkiem pokaźną listę programów, które podane hasło posiadają w nazwie lub w opisie. Bardziej szczegółowych informacji o wybranym snapie dostarczy polecenie:


[root@localhost ~]# snap info htop
name: htop
summary: Interactive processes viewer
publisher: Maximiliano Bertacchini (maxiberta)
store-url: https://snapcraft.io/htop
contact: https://github.com/maxiberta/htop-snap/issues
license: GPL-2.0
description: |
`htop` is an ncurses-based process viewer similar to top, but it allows
one to scroll the list vertically and horizontally to see all processes
and their full command lines. Tasks related to processes (killing, renicing)
can be done without entering their PIDs.
Once installed, this snap can _optionally_ be connected to some extra plugs:
sudo snap connect htop:mount-observe
sudo snap connect htop:network-control # DELAYACCT support (optional)
Main website: https://hisham.hm/htop/
commands:
– htop
snap-id: hJmReLmgXSUj4SF7WhyTVRV6IzUa4QUZ
tracking: latest/stable
refresh-date: 5 days ago, at 07:34 EDT
channels:
latest/stable: 2.2.0 2020-07-07 (1222) 6MB -
latest/candidate: 2.2.0 2020-07-07 (1222) 6MB -
latest/beta: 2.2.0-20-g402e46b 2020-07-07 (1228) 6MB -
latest/edge: 3.0.0beta5 2020-07-07 (1226) 6MB -
installed: 2.2.0 (1222) 6MB -


Tym razem otrzymujemy dość szczegółowy opis aplikacji wraz z adresami url projektu w sklepie Snap Store oraz z odnośnikiem do strony poświęconej aplikacji. Jest tu również typ licencji oraz lista pluginów, które można integrować z aplikacją. Pozostałe informacje dotyczą wersji programu w różnych kanałach oraz daty publikacji. To jedna ze wskazówek mówiących o tym, czy dany snap jest regularnie aktualizowany. Na tym etapie należy wspomnieć, że nie wszystkie snapy są regularnie aktualizowane względem nowych wersji aplikacji. Zdarzają się snapy „dość leciwe”. W takich przypadkach lepiej rozważyć instalację za pomocą menedżera pakietów adekwatnego do używanej dystrybucji. Opisy niektórych snapów mogą być rozbudowane i zawierają informacje o nowościach, zmianach i najważniejszych funkcjonalnościach.

 

[...]

 

Specjalista ds. utrzymania infrastruktury i operacji. Zajmuje się problematyką budowy i utrzymania centrów przetwarzania danych oraz zarządzania nimi i koordynowaniem zmian dotyczących krytycznej infrastruktury IT.

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"