Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.07.06.2022

Red Hat Enterprise Linux 9

Red Hat zaprezentował system operacyjny Red Hat Enterprise Linux 9 (RHEL 9)...
07.06.2022

Technologiczna piaskownica

Koalicja partnerów KIR, IBM, Chmura Krajowa, PKO Bank Polski, Urząd Komisji Nadzoru...
07.06.2022

Sztuczna inteligencja w...

OVHcloud wprowadziło na rynek AI Notebooks – najnowszy element w ofercie usług...
07.06.2022

Spójna ochrona brzegu sieci

Fortinet zaprezentował FortiOS 7.2 – najnowszą wersję swojego flagowego systemu...
07.06.2022

Zarządzanie transferem

Firma Progress wypuściła nową wersję oprogramowania do zarządzania transferem plików...
07.06.2022

Notebook ekstremalny

Panasonic przedstawił 14-calowy Toughbook 40, notebook do pracy w ekstremalnych...
07.06.2022

Zestaw startowy dla robotyki

Firma AMD przedstawiła najnowszy produkt w portfolio adaptacyjnych modułów SOM...
07.06.2022

Precyzja kadrowania

Najnowsze rozwiązania klasy pro firmy Poly mają sprostać zmieniającym się potrzebom...
07.06.2022

Serwer klasy korporacyjnej

QNAP zaprezentował nowy model serwera NAS, TS-h1886XU-RP R2, który działa na systemie...

Programowanie bez programisty

Data publikacji: 22-10-2020 Autor: Grzegorz Kubera
Edycja gotowego szablonu WWW...

W najbliższych latach coraz więcej aplikacji biznesowych ma powstawać przy użyciu platform low- i no-code. Już teraz setki tysięcy firm korzysta z tych rozwiązań i samodzielnie tworzy gotowe narzędzia i usługi. Czy to przyszłość programowania?

 

Dzięki automatyzacji procesów wiele firm może zwiększyć produktywność, bardziej efektywnie wykorzystywać posiadane zasoby, zyskać wyższe bezpieczeństwo czy też oszczędzić pieniądze – wszystko zależy od tego, na jakiego rodzaju narzędzia i usługi się zdecydują. W sektorze oprogramowania automatyzacja doprowadziła do powstania wielu narzędzi i platform, które zapewniają znacznie szybsze tworzenie aplikacji – zarówno webowych, jak i mobilnych. Mowa o platformach low-code i no-code, często określanych jako „niskokodowe”. Wyjaśniamy, jakie są różnice pomiędzy nimi, kto i kiedy powinien z nich skorzystać, a także jakie są mocne i słabe strony tego typu rozwiązań.


> DLA KOGO „LOW”, DLA KOGO „NO”


Platformy low-code są w praktyce wykorzystywane głównie przez programistów, ponieważ pozwalają na tworzenie aplikacji w znacznie szybszy sposób niż w przypadku pisania kodu od podstaw. Korzystanie z rozwiązań low-code przypomina pracę ze zintegrowanym środowiskiem programistycznym – zaraz po instalacji zawiera zestaw funkcji i narzędzi niezbędnych do pracy. Jednocześnie oferuje znacznie więcej niż tradycyjne IDE. W przypadku low-code mamy bowiem do czynienia z systemem, w którym korzystamy z mechanizmów przeciągnij i upuść, polegając na wizualnych blokach funkcjonalnych (te zawierają w sobie odpowiedni kod), pomiędzy którymi wskazujemy konkretne połączenia. To one składają się na gotowe aplikacje.


Programiści mogą wykorzystywać platformy low-code do tworzenia gotowych aplikacji, które niemal w całości będą składać się z już dostępnych elementów. Jedynie 10–15% funkcjonalności trzeba będzie opracować samodzielnie, choć często nie od podstaw, lecz poprzez edytowanie już wstępnie przygotowanych komponentów. Alternatywą byłoby napisanie tysięcy linijek kodu i poświęcanie wielu godzin na debugowanie. Wszystko to sprawia, że platformy low-code pozwalają na tworzenie aplikacji znacznie szybciej, a firmy mogą w lepszy sposób wykorzystać możliwości programistów. Jest to zarazem jeden z najważniejszych powodów pozwalających analitykom Gartnera przekonywać, że do 2024 r. ponad 65% aplikacji biznesowych będzie tworzonych na platformach low-code.


Rozwiązania no-code kierowane są do użytkowników, którzy nie znają nawet podstaw dowolnego języka programowania. Wszystko, co jest potrzebne do stworzenia aplikacji przy użyciu platformy no-code, to chęć do nauki i czas – opracowanie aplikacji w ten sposób odbywa się za pomocą metody przeciągnij i upuść. Choć trzeba poświęcić trochę czasu, aby opanować obsługę platform no-code, to należy pamiętać, że nie jest tu w ogóle potrzebna jakakolwiek wiedza programistyczna. Platformy no-code można w pewnym stopniu porównać do platform blogowych i sklepów e-commerce – aby je obsługiwać, nie musimy być programistami, jednak wcześniej trzeba dowiedzieć się, do czego służą poszczególne elementy i jak z nich korzystać.


Jednocześnie platformy no-code nie są tak elastyczne jak low-code. Aplikacje oparte na no-code zwykle składają się z gotowych bloków funkcjonalnych i jesteśmy dość ograniczeni w zakresie ich edycji. Z tego powodu no-code najczęściej wykorzystywane są do rozwiązywania pojedynczych problemów czy wyzwań, np. możemy stworzyć lepszą, usprawnioną wersję wybranego procesu biznesowego czy serwis z publikacjami. A jakie są wspólne elementy low- i no-code?


> WIĘCEJ WSPÓŁPRACY, MNIEJ CZASU


Wykorzystywanie platform low- i no-code sprawia, że przy projektach może aktywnie współpracować więcej członków zespołu. Chodzi tu przede wszystkim o osoby spoza działu IT, które w innym wypadku byłyby ograniczone do przedstawiania uwag i sugestii. Kiedy polegamy na platformach niskokodowych, każdy może wnieść swój wkład, bez względu na poziom umiejętności i wiedzy programistycznej.


Po zdecydowaniu się na wdrożenie platform low- lub no-code znikają więc niemal wszystkie bariery związane z tym, kto może lub nie może wprowadzać poszczególnych funkcji i zmian w projekcie. Ponadto znika wiele problemów komunikacyjnych, kiedy jeden z pracowników sugeruje konkretne zmiany, ale druga osoba nie realizuje ich w taki sposób, jak wyobrażał to sobie pomysłodawca. Dzięki temu jesteśmy w stanie nie tylko zrealizować projekt, który odzwierciedla początkową koncepcję autora, ale przede wszystkim ukończyć go stosunkowo szybko. Oszczędność czasu to zdecydowanie jedna z najważniejszych korzyści, jeśli chodzi o low- i no-code.


Co więcej, platformy low- i no-code zapewniają dostęp do wielu gotowych do edycji modułów funkcjonalnych, które można dodawać do aplikacji. Nie ma więc potrzeby pisania poszczególnych funkcji od podstaw – to zarówno zaoszczędzony czas, jak i zwiększenie prawdopodobieństwa, że poszczególne moduły będą pozbawione błędów technicznych oraz tych związanych z bezpieczeństwem.

 

[...]

 

Założyciel firmy doradczo-technologicznej; pełnił funkcję redaktora naczelnego w magazynach i serwisach informacyjnych z branży ICT. Dziennikarz z ponad 13-letnim doświadczeniem i autor książek nt. start-upów i przedsiębiorczości.

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"