Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.01.06.2021

Monitory interaktywne Newline...

Na rynek trafiły nowe monitory interaktywne Newline MIRA stanowiące kompletne narzędzia...
27.05.2021

Anywhere Workspace

VMware wprowadza rozwiązanie Anywhere Workspace
27.05.2021

Narzędzie SaaS

Lenovo Device Intelligence Plus
27.05.2021

Nowa fala przetwarzania edge

Red Hat Edge
27.05.2021

Wirtualny router od QNAP-a

QuWAN vRouter
27.05.2021

Ochrona endpointów

Cisco SASE
27.05.2021

Monitor graficzny

Monitor graficzny PD2725U od BenQ zaprojektowany jest z myślą o wygodnej pracy...
27.05.2021

Monitoring wizyjny

D-Link Vigilance
27.05.2021

Moc i elastyczność

Liebert EXM2

Plan przeprowadzki do chmury

Data publikacji: 29-10-2020 Autor: Stefan Kaczmarek

Coraz więcej przedsiębiorstw decyduje się na przeniesienie swoich aplikacji i danych na platformy cloud. Przed podjęciem tego kroku warto poznać wszystkie aspekty procesu migracji, rozważyć kilka szczegółowych kwestii oraz sporządzić precyzyjny plan działania. „Checklista” z garścią porad eksperckich, z zadaniami i rekomendacjami może pomóc podczas takich zmian.

 

Okazuje się, że wymuszone przez pandemię COVID-19 nagłe przejście większości pracowników na pracę zdalną przyspieszyło proces transformacji cyfrowej w wielu firmach. 62% menedżerów odpowiedzialnych za IT zadeklarowało w badaniu przeprowadzonym przez firmę Citrix (kwiecień – maj 2020), że poważnie rozważa zmniejszenie infrastruktury fizycznej i zwiększenie wykorzystania cloud computingu. 42% ankietowanych myśli nad wprowadzeniem chmurowej przestrzeni roboczej, umożliwiającej sprawniejszą współpracę między pracownikami i zespołami. Natomiast 44% poszukuje odpowiednich usług w chmurze publicznej, aby ułatwić pracownikom długotrwałą pracę zdalną. Trzy czwarte przebadanych menedżerów uważa, że większość pracowników niechętnie powróci do pracy do biura w pełnym wymiarze etatu. 71% badanych stwierdziło, że wprowadzone – zawczasu lub naprędce – rozwiązania chmurowe umożliwiają współpracę w tak samo skutecznym stopniu, jak praca w biurze. 87% globalnych dyrektorów do spraw IT zgadza się, że pandemia zmusiła organizacje do przyspieszenia migracji do chmury. Cloud computing ma pierwszoplanową rolę do odegrania.


> Spacer w chmurach krok po kroku


„Nakłady inwestycyjne na chmurowe centra danych wzrosną dwucyfrowo w 2020 r., chociaż poziom wzrostów wśród dostawców usług chmurowych będzie zróżnicowany” – przewidywali analitycy Dell’Oro w raporcie „Data Center Capex Quarterly Report”. Jednocześnie spodziewany jest gwałtowny spadek wydatków przedsiębiorstw na infrastrukturę IT, ponieważ niepewność makroekonomiczna prawdopodobnie ograniczy inwestycje kapitałowe. Dziesięciu największych dostawców usług chmurowych w I kwartale 2020 r. wydało łącznie 15,4 mld dolarów na centra danych, co stanowi wzrost o 15% rok do roku. Dell’Oro prognozuje, że spadek nakładów inwestycyjnych na centra przetwarzania danych w przedsiębiorstwach osiągnie dwucyfrowy wynik pod koniec roku 2020.


Hosting w chmurze to połączenie biznesu, klientów i technologii. Spośród wielu dostępnych zaleceń i rad, jakie można znaleźć na branżowych portalach i stronach internetowych dostawców usług chmurowych, można stworzyć listę zadań pomocną w procesie migracji do chmury, będącą kompilacją rekomendacji przygotowanych m.in. przez IBM i Nicholasa Rando na portalu TechTarget. Checklista migracji do chmury zawiera wiele elementów, które należy wziąć pod uwagę, rozpoczynając projekt migracji do chmury lub zmieniając dostawcę usług chmurowych.


Dobór aplikacji i danych


Chociaż obietnica większej elastyczności i skalowalności sprawia, że migracje do chmury znajdują coraz więcej zwolenników, to nie każda aplikacja jest odpowiednia, aby przenosić ją do chmury. Starsze aplikacje, obciążenia o znaczeniu krytycznym i dane wrażliwe (takie jak na przykład informacje o karcie kredytowej) niekoniecznie będą odpowiednie do przenoszenia do tzw. public cloud. Aby jednak wykorzystać możliwości cloud computingu bez narażania na szwank informacji o znaczeniu krytycznym, przedsiębiorstwa mogą korzystać z chmury prywatnej lub hybrydowej w ramach własnego planu migracji centrum danych.
Eksperci IBM radzą poddać dokładnej ocenie, które aplikacje mają zostać przeniesione, pamiętając, że nie każda aplikacja nadaje się do chmury. Koszt i bezpieczeństwo to główne elementy, które należy wziąć pod uwagę. Oceniając, które aplikacje przenieść do chmury, warto zadać następujące pytania:

 

  • Które aplikacje można przenosić w obecnym stanie, a które wymagają przeprojektowania?
  • Jeśli konieczne jest przeprojektowanie, jaki jest wymagany poziom złożoności?
  • Czy dostawca chmury oferuje usługi, które umożliwiają migrację bez ponownej konfiguracji obciążeń?
  • Jaki jest zwrot z inwestycji dla każdej aplikacji, która będzie przenoszona, i ile czasu zajmie migracja?
  • W przypadku aplikacji, w których przejście do chmury jest opłacalne i bezpieczne, jaki typ środowiska chmurowego jest dla niej optymalny: publiczne, prywatne czy wielochmurowe?


Analiza architektury i uważne przyjrzenie się aplikacjom może pomóc w ustaleniu sensu migracji. Niektóre aplikacje korzystające ze sprawdzonego sprzętu korporacyjnego mogą być droższe w obsłudze w chmurze lub mogą występować ukryte koszty sieci lub przepustowości, które mogą sprawić, że usługa chmurowa będzie droższa, niż oczekiwano. Ważne jest również, aby wziąć pod uwagę ilość zasobów używanych przez każdą aplikację. Platformy chmury publicznej oferują domyślnie środowiska z obsługą wielu dzierżawców, co oznacza, że aplikacje współużytkują zasoby. Podczas gdy automatyczne skalowanie w chmurze publicznej skaluje zasoby w górę lub w dół w zależności od zapotrzebowania, problemem mogą być tzw. hałaśliwi sąsiedzi. Wysokie skoki popytu mogą również powodować wzrost kosztów przepustowości i obniżać wydajność. Przemyślenia wymaga także, jak zachować integralność danych i ciągłość operacyjną podczas procesu migracji. Ważne jest zrozumienie istniejących zależności, a mając to na uwadze – odpowiednie określenie kolejności migracji aplikacji.


Oszacowanie kosztów


Wiele organizacji przenosi się do chmury, ponieważ jest to opłacalne. Migracje do usług chmurowych zmniejszają koszty sprzętu i personelu IT. Jednak korzyści finansowe są zróżnicowane. Każda aplikacja o nieprzewidywalnych wymaganiach – na przykład aplikacje mobilne – zapewnia większy zwrot z inwestycji po przeniesieniu do chmury. Jednak aplikacje, które używają starszego sprzętu korporacyjnego – takiego jak wcześniejsze wersje bazy danych Oracle – mogą w rzeczywistości stać się droższe w działaniu jako aplikacje oparte na chmurze. Tymczasem ukryte wydatki mogą być dodatkowym obciążeniem dla przedsiębiorstw migrujących do chmury, dlatego organizacje muszą zaplanować koszty sieci i przepustowości. Chociaż dostępne są kalkulatory cen pozwalające na śledzenie kosztów usług chmurowych, takie jak AWS Cloud­Watch, kalkulator cen Microsoft Azure czy kalkulator cen Google Cloud Platform, to eksperci przestrzegają, że ich dokładność może być problematyczna.

 

[...]

 

Autor współpracuje z pismami oraz serwisami internetowymi poświęconymi technologiom teleinformatycznym, prowadzi autorski blog B2B ICT.

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"