Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.07.04.2021

Lubelskie Dni Informatyki

Koło Naukowe Informatyków już po raz XIII zorganizuje Lubelskie Dni Informatyki.
07.04.2021

Bariery językowe przełamane

Cisco Webex
06.04.2021

Nowość w portfolio Bakotech

Progress Software
06.04.2021

Kontrola służbowych urządzeń

Hexnode MDM
02.04.2021

Red Hat Inc.

Firma Red Hat Inc. udostępniła Red Hat OpenShift 4.7 – najnowszą wersji czołowej...
02.04.2021

Rozpoznawanie twarzy

QNAP QVR
02.04.2021

Układy EPYC Serii 7003

Firma AMD zaprezentowała nowe wydajne procesory serwerowe, czyli układy EPYC Serii 7003,...
02.04.2021

Mobilna wydajność

Satellite Pro C50-G
01.04.2021

Nowa linia monitorów

AOC V4

ASUS EXPERTBOOK B9

Data publikacji: 26-11-2020 Autor: Maciej Olanicki

Wybór kompaktowego i wydajnego laptopa o zastosowaniach biznesowych nie jest dziś łatwy. Na rynku dostępnych jest naprawdę wiele udanych urządzeń tej klasy, a mimo to wciąż trafiają do nas nowe. W tym gronie wyróżnia się jedna z najnowszych propozycji firmy ASUS, a mianowicie 14-calowy model ExpertBook B9, który może się podobać nie tylko ze względu na ciekawe pomysły konstrukcyjne.

 

W pierwszej kolejności należy wyjaśnić, że ASUS ExpertBook to urządzenie klasy premium i jest to w pełni odczuwalne już przy pierwszym kontakcie. Zarówno jakość zastosowanych materiałów, jak i spasowanie poszczególnych elementów stoją na najwyższym poziomie. Trzeba jednak stwierdzić, że na półce cenowej sięgającej 7 tys. zł netto jest to po prostu standard.


KONSTRUKCJA


Już przy pierwszym kontakcie uwagę w przypadku nowego ExpertBooka zwraca przede wszystkim waga i smukłość – w testowanej wersji przy grubości 14,9 mm urządzenie waży zaledwie 870 gramów. Przy czym wybór większej baterii (66 Wh zamiast 33 Wh) zwiększa wagę raptem do 995 gramów. W praktyce laptop jest na tyle lekki, że można go nosić jak kopertę – bez obawy, że wysunie się z palców. Wymiary to 1,49 cm × 32 cm × 20,3 cm – producent chwali się, że dzięki zastosowaniu wyjątkowo wąskich, 4-milimetrowych ramek (ekran stanowi aż 94% powierzchni panelu) udało się zmieścić 14-calowy ekran w obudowie 13-calowego laptopa.


Szczególną uwagę zwraca właśnie materiał pokrywający obudowę. Przyzwyczajeni jesteśmy do połyskliwych i łatwo palcujących się metali i plastików, a tymczasem ExpertBook jest matowy – zewnętrzna pokrywa jest przy tym wykonana ze stopu magnezu i litu. Ponadto ze względu na to, że zastosowano eleganckie grafitowe wykończenie (producent nazywa ten kolor Star Black), matowa obudowa nie tylko prezentuje się świetnie, ale także jest odporniejsza na palcowanie i zarysowania niż inne urządzenia tej klasy.


W kontekście konstrukcji laptopa uwagę zwraca także nietypowy system zawiasów, który widzieliśmy już w serii ZenBook – pokrywa jest zagięta pod kątem prostym, dzięki czemu po odchyleniu nieznacznie podnosi dalszą od użytkownika krawędź. Takie rozwiązanie ma swoje konkretne zalety – długie pisanie na klawiaturze nie sprawia, że nadgarstki się męczą, a ponadto cała konstrukcja jest lepiej wentylowana, gdyż odstaje od podłoża. Proste i sprytne rozwiązanie. Warto także wspomnieć, że producent także w tym modelu zdecydował się na wbudowanie w gładzik klawiatury numerycznej – wystarczy nacisnąć jego górny prawy róg, by podświetliły się krawędzie umożliwiające wygodne wprowadzanie wartości liczbowych. Warto zaznaczyć, że gładzik pokryty został powłoką ze szkła.


Poniżej prawego dolnego rogu klawiatury umieszczono czytnik linii papilarnych, który można zintegrować z usługą Windows Hello, zaś na krawędzi pod gładzikiem zamontowana została dioda, która świeci na pomarańczowo podczas ładowania oraz na zielono po naładowaniu baterii do końca. Warto także wspomnieć o kamerze o rozdzielczości 1280 × 720 pikseli.


EKRAN


Nie będzie przesady w twierdzeniu, że matryca nowego ASUS-a jest olśniewająca. Można się było obawiać, że rozdzielczość Full HD to niewykorzystany potencjał, ale zupełnie tak nie jest. Zagęszczenie pikseli jest w zupełności wystarczające, a całości dobrych wrażeń dopełnia fakt, że mamy do czynienia z matrycą IPS, którą podświetlają LED-y o jasności 300 kandeli na metr kwadratowy, przy czym ekran jest w pełni czytelny nawet przy podświetleniu matrycy obniżonej do 50%. Dodajmy do tego 100-procentowe odwzorowanie sRGB i 72-procentowe pokrycie NTSC. Wrażenia audiowizualne są uzupełniane przez świetne głośniki Harman/Kardon, z których dobywa się głęboki, czysty dźwięk. Nawet bas, który jest przecież najczęstszym mankamentem konstrukcji, w przypadku których priorytetem są kompaktowe wymiary i mobilność, wypada naprawdę dobrze.


PODZESPOŁY I GNIAZDA


Jak przystało na biznesowy laptop klasy premium, ASUS ExpertBook musi dysponować solidnym zapleczem sprzętowym. I na tym polu urządzenie nie rozczarowuje. Zastosowano tu procesor Intel Core i7-106U (10. generacja), który premierę miał w drugim kwartale br. Wykonano go w 14-nanometrowym procesie litograficznym. W użyciu są cztery fizyczne rdzenie taktowane bazowo do 1,8 GHz. Po uruchomieniu trybu turbo częstotliwość taktowania rdzenia wynosi aż 4,9 GHz. Wielkość cache to 8 MB. Podczas testów uruchomiliśmy benchmark CPU-Z, który ocenił moc obliczeniową jednego rdzenia na 382,6 punktów, zaś obliczenia z wykorzystaniem wielu rdzeni na 1790 punktów. Są to wyniki, których nie powstydziłby się niejeden procesor wysokonapięciowy, a mowa o urządzeniu, które waży 0,8 kg. Laptop bazuje na zintegrowanej grafice Intel UHD Comet Lake GT2. Wielkość RAM-u to 16 GB, zaś pamięć SSD w testowanym wariancie miała wielkość 512 GB. Taka konfiguracja to zdecydowanie aż nadto, aby zapewnić odpowiednią wydajność w codziennych zadaniach. Rzecz jasna o żadnych spowolnieniach pracy preinstalowanego Windowsa 10 Pro nie może być mowy, podzespoły sprawdzają się świetnie nawet po uruchomieniu w Chrome dziesiątek kart, urządzenie radziło sobie bardzo dobrze po starcie maszyny wirtualnej z Ubuntu działającej pod kontrolą VirtualBoksa – ani host, ani maszyna nie zwolniły nawet na chwilę. Na pochwałę zasługuje także zarządzanie energią – mimo że testowany wariant miał akumulator o mniejszej pojemności 33 watogodzin, to bez problemu udało się osiągać czas pracy na jednym ładowaniu sięgający 18–20 godzin przy intensywnym użytkowaniu. W praktyce, przy kilkugodzinnej pracy, akumulator powinien zapewnić nawet dwa–trzy dni bez konieczności doładowywania.


Co ważne, mimo kompaktowych wymiarów w urządzeniu udało się zainstalować pokaźną liczbę gniazd. Znajdziemy tu dwa interfejsy USB typu C, przy czym dowolny z nich służy do ładowania laptopa. Obok znajduje się pełnowymiarowe gniazdo HDMI oraz gniazdo micro HDMI. Jest to o tyle ważne, że nic nie stoi na przeszkodzie, by po zastosowaniu adaptera podłączać do micro HDMI przewody zakończone gniazdem RJ45 i korzystać z przewodowego internetu, dołączyć do lokalnej sieci czy wykorzystać je do diagnostyki problemów sieciowych. Na przeciwległej krawędzi obudowy znajdziemy natomiast zaczep Kensington Lock, USB 3.1 oraz minijacka. Dostępność zaledwie jednego pełnowymiarowego gniazda USB budzi pewne wątpliwości – dla osób korzystających w pracy np. z przewodowych myszek będzie to konfiguracja niewystarczająca.


ULTRABOOK IDEALNY?


Na testowanym laptopie preinstalowany został Windows 10 Pro. Od razu w najnowszej wersji 20H2. Oprócz tego producent zdecydował się na dostarczenie wraz z komputerem własnego oprogramowania. Jest to między innymi program MyASUS, który ma służyć konserwacji systemu operacyjnego, optymalizacji i obsłudze klienta, oraz ASUS Business Manager, czyli program pozwalający administratorom na włączenie ExpertBooka do firmowej floty urządzeń, co jest szczególnie w cenie w firmach, gdzie realizowana jest praca zdalna lub polityka BYOD. Tu jednak należy się producentowi kilka słów krytyki – dwukrotnie podczas testów aplikacja MyASUS wyświetliła jako powiadomienie systemowe propozycję przedłużenia gwarancji producenta. Nie powinno się zdarzać, by oprogramowanie preinstalowane na laptopie tej klasy wyświetlało reklamy.


Nowy ExpertBook to fenomenalne urządzenie. Świetnie wykonane, przemyślane i dopracowane. Naprawdę trudno wskazać w jego przypadku poważne wady, a ponadto dodano tu kilka nieoczywistych rozwiązań projektowych, których brakuje konkurencji. Nie można także stwierdzić, aby cena, która w zależności od wariantu oscyluje około 7 tys. zł, była zawyżona. Za tę kwotę otrzymujemy bowiem naprawdę udany produkt, który sprawdzi się świetnie w codziennej pracy, będąc przy tym niesamowicie wygodnym i pełnym klasy narzędziem.

 

 

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"