Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.31.12.2020

Cykl webinarów

weinnovators.club
30.12.2020

Integracja z Teams

Veeam Backup
30.12.2020

Namierzanie zagrożeń

Flowmon Networks i Fortinet
30.12.2020

Wsparcie dla przedsiębiorstw

VMware Cloud on AWS
29.12.2020

Nowe NAS-y Thunderbolt 3

QNAP QuTS TVS-h1288X i TVS-h1688X
29.12.2020

Modele kompaktowe

VPL-PHZ60 i VPL-PHZ50
28.12.2020

Dedykowane przemysłowi

Seria TJ
28.12.2020

Nowa generacja

Router QHora-301W

Robotyzacja procesów biznesowych w roku 2020

Data publikacji: 26-11-2020 Autor: Anna Wasilewska-Stawiak

RPA w wielu sektorach IT wciąż wzbudza negatywne konotacje. Kojarzy się z wysokim kosztem utrzymania, z koniecznością zatrudnienia deweloperów specjalizujących się w automatyzacji, a także z inwestowaniem w odpowiednie licencje. Dodatkowo od zespołów wymaga się sporej reorganizacji. A w ciągu ostatnich miesięcy wyjątkowo brakowało na nią czasu.

 

Mimo niechęci ze strony adminów automatyzacja postępuje. Inteligentna robotyzacja procesów największą popularność zyskała w dużych korporacjach. Podczas trwającej pandemii firmy zweryfiowały stan posiadanych robotów i albo część z nich została wyłączona z powodów finansowych, albo zasoby zostały przeskalowane i liczba użytkowa wzrosła do ponad 50 sztuk na przedsiębiorstwo. Bo tylko duża skala pozwala uzasadnić funkcjonowanie RPA i w pełni wykazać przydatność tej technologii.


Co się przydaje, co się sprawdza


Z narzędzi do automatyzacji najbardziej rozpoznawalnymi są Power Platform, Anywhere, Blue Prism oraz UiPath. Microsoft, dążąc do zwiększenia workflow, zintegrował kilka rozwiązań służących analizie biznesowej. Power BI Desktop pomaga odczytać dane i przedstawić je w przyjazny i czytelny sposób (to połączenie Excela, SQL i Google Analytics). Dzięki współpracy z Power Automate i Power Virtual Agents dostajemy platformę do komunikacji zewnętrznej i wewnętrznej oraz opcję tworzenia inteligentnych czatbotów. Inną propozycją do robotyzacji jest Automation Anywhere: automationanywhere.com. IBM RPA umożliwia przygotowanie programów pilotażowych, które przewidują autonomiczną robotyzację procesów – wówczas kolejno będą automatyzowane zadania z dnia lub te rozpisane na tydzień pracy. Dzięki metodzie „krok po kroku” boty są sukcesywnie dopracowywane, a także wdrażane do środowiska produkcyjnego. Z uwzględnieniem wszystkich uwag i analiz dostarczanych od pracowników.


Kolejnym „złotym narzędziem” roku 2020 jest Blue Prism – platforma technologiczna, która powstała pięć lat temu i jako rozwiązanie klasy Enterprise sprawdza się dobrze na polskim rynku. Co istotne – przy modyfikacji oprogramowania nie są wymagane dodatkowe kompetencje programistyczne – wystarczy znajomość C#, Visual Basic lub Visual J#. Ideą nadrzędną firmy jest precyzyjne zaplanowanie automatyzacji, tak by zastosowane rozwiązanie było: skalowane (opłacalne), bezpieczne, łatwe do odczytania (ustrukturyzowany output log), jak również łatwe do audytowania (kolejkowanie procesów i ich realizacja przez roboty sekwencyjnie oraz równolegle). UiPath pochodzi z niższej półki cenowej, jest więc bardziej dostępny dla wielu firm. Chyba że zdecydujemy się na dodatkowo płatne rozszerzenie o nazwie Studio (jest to narzędzie do projektowania robotów). Z powodu pandemii i upowszechnienia pracy zdalnej UiPath zmienia się w swoisty eco-system oparty na licencjonowaniu usług i prowadzeniu szkoleń w Online Academy. Tematyka kursów: rola czatbotów, automatyzacja procesów i Academic Alliance – współpraca z uczelniami.

 

Wszystkie wymienione narzędzia wpisują się w eksplorację procesów, czyli w tzw. process mining. Jest to szacowanie, jak będzie przebiegało wdrażanie automatyzacji i na które jej warianty się zdecydować. Pod uwagę trzeba wziąć czasochłonność działań oraz ich złożoność, kosztorys całego przedsięwzięcia, zasoby, jakimi dysponuje dane przedsiębiorstwo, oraz ewentualne ryzyko działań, np. straty związane ze złym oszacowaniem kosztów. Dlatego pomiędzy eksploracją danych a analizą biznesową powinno znaleźć się miejsce na process mining – wówczas robotyzacja będzie najbardziej efektowna. Tegoroczne wytyczne dotyczące eksploracji procesów wskazują trzy najważniejsze obszary aktywności:

 

  • Conformance, tj. zapewnienie zgodności pomiędzy logami zdarzeń (tym, co wydarzyło się faktycznie w procesie) a opracowanymi wcześniej modelami referencyjnymi. Celem tego działania jest identyfikacja różnic, a także zdiagnozowanie wszelkich odchyleń od normy;
  • Enhancement, czyli ulepszenie modeli procesów opartych na bazie danych.

 

Ciekawymi gotowymi rozwiązaniami dostępnymi na licencji open source są: Apromore Community Edition (apromore.org), Disco (fluxicon.com/disco), ProM Tools (promtools.org). W przypadku gdy otrzymane logi są niedokładne lub obarczone szumem, istnieje możliwość ich nabudowania, oczyszczenia i znormalizowania. Są to konieczne porządki przed przystąpieniem do automatyzacji.

 

[...]

 

 

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

prenumerata Numer niedostępny Spis treści

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"