Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.07.04.2021

Lubelskie Dni Informatyki

Koło Naukowe Informatyków już po raz XIII zorganizuje Lubelskie Dni Informatyki.
07.04.2021

Bariery językowe przełamane

Cisco Webex
06.04.2021

Nowość w portfolio Bakotech

Progress Software
06.04.2021

Kontrola służbowych urządzeń

Hexnode MDM
02.04.2021

Red Hat Inc.

Firma Red Hat Inc. udostępniła Red Hat OpenShift 4.7 – najnowszą wersji czołowej...
02.04.2021

Rozpoznawanie twarzy

QNAP QVR
02.04.2021

Układy EPYC Serii 7003

Firma AMD zaprezentowała nowe wydajne procesory serwerowe, czyli układy EPYC Serii 7003,...
02.04.2021

Mobilna wydajność

Satellite Pro C50-G
01.04.2021

Nowa linia monitorów

AOC V4

Rok 2020 w Cyberbezpieczeństwie według ENISA

Data publikacji: 26-11-2020 Autor: Grzegorz Wieczorek

Kończący się rok to każdorazowo okazja do podsumowań dotyczących cyberbezpieczeństwa. Często jednak zdarza się, że obserwacje te zakrojone są na relatywnie wąskie grono użytkowników konkretnych rozwiązań antywirusowych. Tym bardziej wartościowe są raporty sporządzane przez organizacje zabezpieczające lub analizujące bezpieczeństwo infrastruktury na międzynarodową skalę.

 

Wśród raportów o dużej wartości odnośnie do analizy ostatnich na szczególną uwagę zasługuje opublikowany niedawno przez Europejską Agencję ds. Bezpieczeństwa Sieci i Informacji „The year in review”. ENISA w tym roku już po raz ósmy publikuje dogłębną analizę krajobrazu cyberzagrożeń, bazując zarówno na ogólnodostępnych informacjach publikowanych od stycznia 2019 roku do kwietnia 2020 roku, jak i na rozmowach z pracownikami swoich delegatur oraz udziałowcami grupy ETL, największej niemieckiej firmy zajmującej się audytami i doradztwem prawnym. Co ważne, najnowszy raport uwzględnia okres wybuchu pandemii w Europie, dzięki czemu ujęto w nim także najnowsze trendy w zachowaniu cyberprzestępców, którzy uczynili z wyjątkowej sytuacji swój oręż w licznych i zróżnicowanych pod względem scenariusza ataków kampanii.


_ZMIANA ZASAD GRY


Eksperci z ENISA są zdania, że okres, który przeanalizowany został w tegorocznej odsłonie raportu, pod wieloma względami uznać należy za wyjątkowo, a nawet przełomowy. Odpowiadają za to dwa najważniejsze czynniki i ich konsekwencje. Pierwszym z nich jest oczywiście wybuch pandemii, który nie tyle odcisnął piętno na działaniu cyberprzestępców, co nadał im nowego impetu i środków, z którymi dotychczas nigdy nie mieliśmy okazji się mierzyć. Jako drugi czynnik wskazywany jest zauważalny wzrost umiejętności napastników w zakresie posługiwania się zaawansowanymi metodami ataków.


Pandemia wskazywana jest w raporcie jako okoliczność nosząca znamiona paradoksu. Z jednej strony bowiem była źródłem wielu wyzwań w obszarze cyberbezpieczeństwa, z drugiej zaś otworzyła przed nami nowe możliwości w zakresie utwardzania infrastruktury. Z konsekwencjami tego stanu rzeczy mierzymy się od miesięcy niemal wszyscy. Pandemia wymusiła wdrożenie na szeroką skalę narzędzi, dzięki którym możliwa była obsługa wielu aspektów kryzysu, przede wszystkim zaś narzędzi koordynujących służbę zdrowia, umożliwiających telepracę, zdalne nauczanie, komunikację czy nadzór nad przestrzeganiem obostrzeń.

 

[...]

 

 

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"