Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.31.12.2020

Cykl webinarów

weinnovators.club
30.12.2020

Integracja z Teams

Veeam Backup
30.12.2020

Namierzanie zagrożeń

Flowmon Networks i Fortinet
30.12.2020

Wsparcie dla przedsiębiorstw

VMware Cloud on AWS
29.12.2020

Nowe NAS-y Thunderbolt 3

QNAP QuTS TVS-h1288X i TVS-h1688X
29.12.2020

Modele kompaktowe

VPL-PHZ60 i VPL-PHZ50
28.12.2020

Dedykowane przemysłowi

Seria TJ
28.12.2020

Nowa generacja

Router QHora-301W

Rok 2020 w Cyberbezpieczeństwie według ENISA

Data publikacji: 26-11-2020 Autor: Grzegorz Wieczorek

Kończący się rok to każdorazowo okazja do podsumowań dotyczących cyberbezpieczeństwa. Często jednak zdarza się, że obserwacje te zakrojone są na relatywnie wąskie grono użytkowników konkretnych rozwiązań antywirusowych. Tym bardziej wartościowe są raporty sporządzane przez organizacje zabezpieczające lub analizujące bezpieczeństwo infrastruktury na międzynarodową skalę.

 

Wśród raportów o dużej wartości odnośnie do analizy ostatnich na szczególną uwagę zasługuje opublikowany niedawno przez Europejską Agencję ds. Bezpieczeństwa Sieci i Informacji „The year in review”. ENISA w tym roku już po raz ósmy publikuje dogłębną analizę krajobrazu cyberzagrożeń, bazując zarówno na ogólnodostępnych informacjach publikowanych od stycznia 2019 roku do kwietnia 2020 roku, jak i na rozmowach z pracownikami swoich delegatur oraz udziałowcami grupy ETL, największej niemieckiej firmy zajmującej się audytami i doradztwem prawnym. Co ważne, najnowszy raport uwzględnia okres wybuchu pandemii w Europie, dzięki czemu ujęto w nim także najnowsze trendy w zachowaniu cyberprzestępców, którzy uczynili z wyjątkowej sytuacji swój oręż w licznych i zróżnicowanych pod względem scenariusza ataków kampanii.


_ZMIANA ZASAD GRY


Eksperci z ENISA są zdania, że okres, który przeanalizowany został w tegorocznej odsłonie raportu, pod wieloma względami uznać należy za wyjątkowo, a nawet przełomowy. Odpowiadają za to dwa najważniejsze czynniki i ich konsekwencje. Pierwszym z nich jest oczywiście wybuch pandemii, który nie tyle odcisnął piętno na działaniu cyberprzestępców, co nadał im nowego impetu i środków, z którymi dotychczas nigdy nie mieliśmy okazji się mierzyć. Jako drugi czynnik wskazywany jest zauważalny wzrost umiejętności napastników w zakresie posługiwania się zaawansowanymi metodami ataków.


Pandemia wskazywana jest w raporcie jako okoliczność nosząca znamiona paradoksu. Z jednej strony bowiem była źródłem wielu wyzwań w obszarze cyberbezpieczeństwa, z drugiej zaś otworzyła przed nami nowe możliwości w zakresie utwardzania infrastruktury. Z konsekwencjami tego stanu rzeczy mierzymy się od miesięcy niemal wszyscy. Pandemia wymusiła wdrożenie na szeroką skalę narzędzi, dzięki którym możliwa była obsługa wielu aspektów kryzysu, przede wszystkim zaś narzędzi koordynujących służbę zdrowia, umożliwiających telepracę, zdalne nauczanie, komunikację czy nadzór nad przestrzeganiem obostrzeń.

 

[...]

 

 

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

prenumerata Numer niedostępny Spis treści

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"